Brno si doma zastřílelo proti Liberci

Brno pokřtilo nový vyhřívaný trávník po střeleckém koncertu vysokým vítězstvím nad Slovanem Liberec 4:1. Oba týmy se snažily o útočnou hru, Liberec ale v generálce na čtvrteční utkání Poháru UEFA s Žilinou doplatil na hrubé chyby v obraně. Branky Brna stříleli Kalivoda, Švejnoha, Besta a Došek. Výsledek korigoval po zaváhání brankáře Bureše Kerič.

On-line přenos z utkání jste mohli sledovat zde.

Hned v první minutě zahrozil po úniku z levé strany brněnský Střeštík, jehož nebezpečnou přihrávku chytil brankář Zlámal před dobíhajícím Bestou. Po tomto varování ale sklouzla na čtvrthodinku hra do oboustranných náznaků útočných akcí, kterým chyběla koncovka. Liberecký trenér Škorpil nechal odpočívat na lavičce opory Nezmara s Dortem, přesto hosté nemysleli jen na bránění. Jejich akce ale končily pouze na stoperech Trousilovi a Živném, který dokonale nahradil zraněného Dvorníka.

Brňané postupně přidali na obrátkách, zejména teprve osmnáctiletý Mareček zásoboval svými přihrávkami na křídlech Kalivodu a Střeštíka. Po jednom z kolmých pasů se ve 24. minutě nový muž v brněnském útoku Kalivoda zbavil zasekávačkou obránců Janů a Holeňáka a podél bezmocného Zlámala vstřelil první branku.

Brňané získali územní převahu, kterou korunovali druhou brankou. Ve 35. minutě vyslal Mareček chytrou přihrávkou za obránce do protiútoku Bestu, kterého ale fauloval Janů. Z trestného kopu Polách jen krátkou přihrávkou vzduchem našel Švejnohu, jenž nacvičený signál dokončil v akrobatické pozici střelou do liberecké sítě.

Po změně stran Liberec otevřel hru, na snahu o zvrat ale hosté po vlastních hrubých chybách nečekaně rychle doplatili. V 52. minutě zaváhal ve středu pole Holeňák. Jeho nepřesnou rozehrávku vystihl Došek, který poslal do sólového protiútoku Bestu. Pro něj už nebylo problém poslat míč do sítě.

O minutu později liberecký brankář zaváhal při Poláchově centru z levé strany a Došek hlavou přidal čtvrtý gól. Hrubku si ale vzápětí neodpustili ani Brňané. Po zpětné přihrávce odskočil brankáři Burešovi míč od nohy a Kerič nabídku k lacinému skórování pohotově využil. Děravá liberecká obrana ještě nechala v 59. minutě volného Střeštíka, jehož hlavička ale mířila přímo do Zlámala.

Trenér Škorpil se pokusil brněnský nápor eliminovat zařazením Smetany a Dittricha. Liberecké protiútoky hrozily nebezpečím, v 70. minutě trefil Dočkal z trestného kopu z dvaceti metrů břevno a o tři minuty později brankář Bureš v poslední chvíli v pádu vyrazil Dittrichovu přízemní ránu. V závěrečných dvaceti minutách Brňanům viditelně odcházely síly, kombinační souhra ztratila přesnost. Iniciativu měl sice na svých kopačkách Liberec, ale do šancí se už nedostal.

1. FC Brno - FC Slovan Liberec 4:1 (2:0)
Branky: 24. Kalivoda, 35. Švejnoha, 52. Besta, 53. Došek - 55. Kerič. Rozhodčí: Franěk - Filípek, Handlíř. ŽK: Střeštík, Polách. Diváci: 6250.

Brno: Bureš - Švejnoha, Trousil, Živný, Čoupek - Kalivoda (82. Baláž), Mareček, Polách (88. Polák), Střeštík (76. Večeřa) - Besta, Došek. Trenér: Uličný.
Liberec: Zlámal - Radzinevičius, Holeňák, Košťál, Janů (79. Vulin) - Dočkal, Bílek, Frejlach, Papoušek (59. Dittrich) - Blažek, Kerič (64. Smetana). Trenér: Škorpil.

[ 10.8.2008 - ČTK | Foto: MARSfoto ]