M´Brough skolil Liverpool, Chelsea spasil Lampard

Liverpool nečekaně podlehl předposlednímu Middlesbrough 0:2 a vidina titulu se mu opět vzdálila. Arsenal nedokázal v derby vstřelit branku Fulhamu a připsal si pouze další bezbrankovou remízu, Chelsea vydřela vítězství nad Wiganem až v poslední minutě utkání.

Liverpool servíruje titul Manchesteru United

Liverpool nečekaně prohrál na hřišti sestupem ohroženého Middlesbrough, a pokud Manchester United vyhraje odložené utkání s Portsmouthem, může být rozdíl mezi oběma celky už propastných deset bodů.

Liverpool jen potvrdil, že Riverside Stadium nemá v lásce. Naposledy zde dokázal zvítězit v roce 2002 a tuto statistiku nezlepšil ani o sedm let později. Do sestavy trenéra Rafaela Beníteze se vešel i mladý Maročan Nabil El Žar, svůj třístý start za Reds si připsal kapitán Steven Gerrard.

Liverpool vstoupil do utkání aktivně a brankář Brad Jones musel čelit pokusům El Žara a Dirka Kuyta.

Slovenský obránce Martin Škrtel nastoupil překvapivě na místě pravého obránce, ale bylo zjevné, že tato pozice mu příliš nesvědčila. Potíže mu dělal především rychlonohý Stewart Downing, po jehož akci přinutil Gary O´Neil k parádnímu zákroku brankáře Pepeho Reinu.

Španělský gólman už však nemohl nic dělat s dalším rohem Downinga, který se od kolena Xabiho Alonsa odrazil do sítě a domácí se překvapivě ujali vedení. Jednalo se o první ligový gól Boro od 10. ledna.

Ihned po zahájení druhé půle zahodil obrovskou šanci El Žar, který po přihrávce Gerrarda pálil z ideální pozice nad břevno.

Pravidlo nedáš – dostaneš na sebe nenechalo čekat dlouho, protože po spolupráci O´Neila a Jeremieho Aliadiera na pravé straně hřiště se z místa pro pokutový kop trefil Tuncay Sanli.

Jedinou vážnější šanci Reds ve zbytku zápasu měl jubilant Gerrard, ale v cestě mu opět stál připravený brankář Jones.

Middlesbrough - Liverpool 2:0 (1:0)

Branky: Alonso vlastní (32.), Tuncay Sanli (63.)

Arsenalu se vzdaluje i Liga mistrů

Arsenal v zápase proti Fulhamu zaznamenal čtvrtou bezbrankovou remízu v řadě a vzdaluje se mu nejen mistrovský titul, ale také umístění v elitní čtyřce, které znamená vstupenku do Ligy mistrů.

„Kanonýři“ v londýnském derby s Fulhamem jen potvrdili, že procházejí obdobím velkého střeleckého trápení. Na domácím Emirates Stadium se v ligovém utkání trefili naposledy 10. ledna a proti Cottagers, kteří za celou sezónu vstřelili na hřišti soupeře jen tři góly, nakonec mohli být vděčni i za bod.

Domácím zadákům činilo značené potíže hlídání útočné dvojice ve složení Bobby Zamora a Andrew Johnson. Zvláště druhý jmenovaný se často pokoušel obraně Gunners utéct, ale v zakončení postrádal přesnost.

Arsenal odpověděl prudkou hlavičkou Robina van Persieho po centru Andreje Aršavina, ale brankář Mark Schwarzer byl na místě. Obdobně dopadl i druhý vzájemný souboj těchto aktérů.

Van Persie se bezbrankové skóre snažil prolomit i po přestávce, ale jeho další hlavičky skončily jen na horní síti a poté těsně vedle vzdálenější tyče.

Fulham se však nenechal zahanbit a mohl skórovat po akci Clinta Dempseyho a Johnsona, jehož střela byla zblokována nad branku.

Poslední šance Arsenalu měli Abou Diaby a Aršavin, ale ani oni nedokázali umlčet pískot nespokojených diváků.

Arsenal - Fulham 0:0

Chelsea děkuje Lampardovi

Wigan měl na dosah nečekaný zisk bodu ze hřiště Chelsea, avšak přišel o něj v poslední minutě utkání, kdy o vítězství Blues rozhodl záložník Frank Lampard.

Favorizovaná Chelsea do utkání nevstoupila vůbec dobře, Wigan na hřišti působil mnohem svižnějším dojmem a také se dostal do úvodních šancí. Do té první vyslal nezištně Amr Zaki rakouského záložníka Paula Scharnera, ale jeho střelu k tyči dokázal Petr Čech vyrazit na rohový kop.

Právě po kopu od rohového praporku se zrodila největší šance Latics v první půli, když hlavičku Maynora Figueroy vykopl na brankové čáře stojící Ashley Cole, následnou dorážku Tituse Brambla zneškodnil Čech.

Chelsea se poté probudila a k nebezpečnému pokusu se dostal Didier Drogba, po něm ukázal záblesk svých ofenzivních schopností i jinak sváteční střelec John Obi Mikel, ale brankář Chris Kirkland míč vyrazil.

Nápor domácích byl korunován gólem z kopačky Johna Terryho. Kapitán Blues poslal do sítě odražený míč po rohovém kopu.

Chelsea po vstřelené brance kontrolovala další vývoj utkání a mohla udeřit po dalším rohovém kopu, avšak Nicolas Anelka mířil těsně nad břevno.

Do druhé půle nastoupili Blues se snahou co nejdříve vstřelit druhou branku, ale výsledkem byla pouze jediná šance Drogby, který sice už překonal Kirklanda, ale míč stačil ještě odkopnout Bramble.

Chelsea jednogólový náskok ukolébal a Wigan stále více vystrkoval růžky. Hlavička Scharnera ještě mířila mimo, ale po centru Charlese N´Zogbii už vyrovnával na 1:1 ve skluzu Olivier Kapo.

Chelsea však v závěru přeci jen ještě dokázala strhnout vítězství na svoji stranu. Mario Melchiot prohrál hlavičkový souboj s Lampardem, který obloučkem překonal Kirklanda.

Chelsea - Wigan 2:1 (1:0)

Branky: Terry (25.), Lampard (90.) - Kapo (82.)

Everton proti Baggies vytěžil z minima maximum

V úvodním zápase 27. kola Premier League si Everton poradil s posledním West Bromwichem Albion v poměru 2:0. O góly se postarali záložník Tim Cahill a útočník Louis Saha.

Zápas přesně odhalil silnou stránku Evertonu a slabinu West Bromwiche. Zatímco domácí prokázali při proměňování šancí maximální efektivitu, hosté měli v zápase sice více ze hry, ale branku vstřelit nedokázali.

Jako první mohl udeřit West Brom po samostatném úniku Marca Antoina Fortuneho, ale proti francouzskému útočníkovi dokázal dobře vyběhnout brankář Tim Howard a šanci mu zneškodnil.

Ve 36. minutě se dokázali naopak prosadit domácí, když přímý kop Leightona Bainese poslal hlavou do sítě Cahill. Čisté svědomí při tomto gólu zcela jistě nebude mít brankář Scott Carson.

Ve druhém poločase se Baggies ještě více tlačili do útoku, oživením se stal zejména příchod útočníka Luka Moora. Ten se po rohu Chrise Brunta už už radoval z gólu, ale Howard ve spolupráci s Philem Jagielkou zachránili míč na brankové čáře.

Domácí opět dokázali potrestat neefektivitu hostů a odskočili na rozdíl dvou branek. Střídající Saha se na hranici pokutového území elegantně obtočil okolo Abdoulaye Meiteho a umístěnou střelou k tyči rozvlnil síť.

West Brom zbraně nesložil a vrhnul všechny síly do útoku. Výsledkem byla pumelice Moora do břevna a poté drtivý závěrečný nápor.

Z něj mohl opět skórovat Moore, který si dobře naběhl na pas Roberta Korena, ale jeho přízemní střela minula tyč asi o metr.

Everton - West Bromwich 2:0 (1:0)

Branky: Cahill (36.), Saha (70.)

[ 28. 2. 2009 - Martin Vymyslický| Foto: goal.com ]