Sparta byla v bitvě o druhé místo ráda za remízu

[b]Aktualizováno.[/b] Pražská Sparta v přímém souboji s Libercem uhájila druhé místo v lize, ale po remíze 1:1 v duelu 22. kola nejvyšší soutěže příliš jásat nemohla. Sparťané i přes převahu a řadu šancí v prvním poločase na Letné dokonce prohrávali od 70. minuty po brance nejlepšího libereckého střelce Keriče, ale alespoň bod jim o čtyři minuty později zajistil záložník Kucka. Sparťané tak před pražským derby ubrali jen bod z dvanáctibodového manka na vedoucí Slavii.

Utkání jste mohli sledovat on-line.

Zavřené tribuny za oběma brankami připomínaly trest, který má Sparta za vhození dýmovnice v duelu proti Brnu. Domácí tým začal velmi aktivně a už série akcí z první desetiminutovky mohla měnit skóre, jenže to by se na sparťanské kopačky nesměla lepit střelecká nemohoucnost, kterou si pak během utkání ještě mnohokrát zopakovali.

Už ve druhé minutě pálil po závaru uvnitř šestnáctky Žofčák, ale míč srazili obránci na roh, hlavička Wilfrieda po rohu skončila mimo a souboj domácího útočníka s převahou libereckých zadáků byl podle sudího v rámci pravidel.

Hosté se probírali pomalu, domácí agresivní napadání jim dělalo problémy, a tak se před sparťanskou branku dostávali jen výjimečně. Jako poprvé se proti domácímu gólmanovi stejného příjmení zastřeloval bez úspěchu Blažek, ale to byla na dlouhé minuty jediná výraznější akce Libereckých.

Domácí převaha totiž pokračovala i v dalších minutách, stejně jako zmařené šance, případně nedotažené rychlé kombinace. Po půl hodině Sparta znovu přidala na svém tlaku, jenže Kuckova dělovka mířila mimo, stejně jako Holendův hlavičkový pokus. Slovan zadní vrátka příliš neotvíral, ale stejně tak výjimečně se snažil o překvapení na druhé straně hřiště.

I po pauze zůstala Sparta aktivnější, ale její koncovka byla dál jalová. V 51. minutě sice Gebre Selassie na poslední chvílí odzbrojil Holendu, ale domácí nápor zřetelně uvadal. V 55. minutě měli dokonce hosté velkou šanci skórovat, jenže Kerič nedokázal svůj sólový průnik před Blažka proměnit, protože ho domácí gólman skvěle vychytal.

Sparťanská hra však byla čím dál horší a hosté to rychle vycítili. Každou chvíli vyráželi k rychlým brejkům a jeden z nich našel domácí obranu v nedbalkách. V 70. minutě si naběhl Kerič na centr Vulina z levé strany a hlavou rozesmutnil domácí fanoušky. Liberec ale nevedl dlouho, protože už po čtyřech minutách střídající Berger našel na hranici šestnáctky Kucku, po jehož střele s Košťálovou tečí míč přeplachtil do sítě překvapeného Zlámala.

Sparťanští trenéři okamžitě po vyrovnání stáhli obranu na tři beky a snažili se zápas zlomit ve svůj prospěch. Křečovitá snaha jim ale kýžený vítězný gól nepřinesla, obránce Pražanů Kušnír při jednom z průniků ještě zkoušel nafilmovat faul, ale vysloužil si jen žlutou kartu a po čtvrtém napomínání v sezoně přijde o derby. V úplném závěru se ještě blýskl liberecký gólman Zlámal, když vytáhl povedený trestný kop střídajícího Matušoviče.

Sparťanský kouč Jozef Chovanec byl spokojen s výkonem v první poločase, méně už s řešením některých šancí. "Hráli jsme hodně aktivně, ale některé věci neřešili správně. Potřebovali jsme dát branku, ta by nás zklidnila a přinesla by i lepší hru, ale pak jsme pustili do hry více soupeře," vadilo trenérovi.

Ten jinak mohl být až na dva okamžiky spokojen s tím, jak hráči kryli kanonýra Keriče. "Jenže dvakrát jsme ho pustili za sebe a byly z toho dvě šance," připomněl domácí trenér, podle kterého byl nerozhodný výsledek zasloužený. "Je to logické vyústění dnešní hry obou týmů," dodal.

Hostující Ladislav Škorpil byl rád, že jeho tým v důležitém duelu bodoval, ale současně trochu litoval ztráty vedení. "Bylo vidět, že zde nebylo jednoduché bodovat. Zvlášť první poločas jsme měli problémy, každou chvíli nám chyběl ošetřovaný Košťál," připomněl srážku svého svěřence s Holendou z úvodní minuty, z které si hostující stoper zřejmě odnesl přeražený nos.

V druhém poločase už to podle něj bylo mnohem lepší. "Z pohledu toho, že jsme vedli, bych mohl být nespokojen, ale šance byly na obou stranách," smířil se s výsledkem i liberecký kouč.

Utkání 22. kola první ligy:

Sparta Praha - Slovan Liberec 1:1 (0:0)
Branky: 74. Kucka - 70. Kerič. Rozhodčí: Kovařík - Wilczek, Vysloužil. ŽK: Berger, Kušnír - Papoušek, Liška, Dejmek. Diváci: 6907.

Sparta: Jaromír Blažek - Kušnír, Řepka, Hubník, Pamič (74. Matušovič) - Žofčák, Kladrubský, Kucka, Zeman (60. Berger) - Holenda (68. Kulič), Wilfried. Trenér: Chovanec.

Liberec: Zlámal - Gebre Selassie, Dejmek, Košťál, Vulin - Papoušek (85. Radzinevičius), Gecov, Dočkal, Frejlach (64. Liška) - Kerič, Jan Blažek (82. Dort). Trenér: Škorpil.

[ 5. 4. 2009 - ČTK | Foto: ČTK ]