V těžkém boji Sparta porazila Plzeň a je opět druhá

Sparťanští hráči se na vítězství 2:0 proti Plzni ve 24. kole první ligy pořádně natrápili. Tříbodový zisk jim zajistil přesným trestným kopem Juraj Kucka, pojišťující druhý gól přidal v nastavení Jiří Kladrubský z penalty. Výrazně Spartě ale pomohl také výborný výkon brankáře Jaromíra Blažka. Letenští neprohráli devátý ligový zápas v řadě a přerušili sérii tří remízových utkání. S Plzní se střetnou znovu ve středu v odvetě čtvrtfinále Poháru ČMFS.

Ze sparťanské obvyklé sestavy vypadnuli potrestaný Řepka i zranění Wilfried se Žofčákem a to se projevilo jak na rozestavení, tak na samotné hře domácích. Ve druhém ze tří vzájemných zápasů hraných během třinácti dnů Sparta začala neobvykle vlažně. Osamocený Holenda se sice srdnatě bil na hrotu, ale stejně jako na Slavii ofenzivě chyběla podpora středové řady, kde po čase dostali příležitost Kulič s Vackem.

Nebylo divu, že zpočátku byli aktivnější hosté, ale ani oni nedokázali výrazněji zahrozit. V jedenácté minutě sice způsobil zkratem Kušnír zbytečný závar, ale nikdo ze Západočechů se nedokázal dostatečně prosadit.

S přibývajícími minutami sice sparťanská jistota rostla, ale její hře chyběl moment překvapení a nebylo divu, že první větší šancí byla až Zemanova střela ve 35. minutě, která jen těsně minula branku. Zanedlouho přispěl tvrdým střeleckým pokusem také Holenda, ale ani on mezi tyče zamířit nedokázal.

Mnohem přesnější koncovku předvedl za tři minuty do té doby neviditelný Horváth, který z pětadvaceti metrů mířil přesně do šibenice, ale brankář Blažek skvělým zákrokem potvrdil, že je v posledních zápasech nejlepším hráčem pražského klubu.

Sparta se ale přece jen po pauze více snažila soupeře něčím překvapit. Holendův průnik do šestnáctky sice ještě skončil pouze ránou do boční sítě, ale první radost přišla po hodině hry, kdy Kucka z trestného kopu, nařízeného za odvážný průnik Pamiče, napálil míč přesně k tyči a mohl vystřihnout oslavné gólové gesto.

Že by to však něco změnilo na lehkosti sparťanské hry, to rozhodně ne. Dál to bylo z domácí strany především trápení a vyhlížení tříbodového závěru, který se ale mohl výrazně vzdálit čtvrt hodiny před koncem, kdy Horváthovu ránu napodobil Lecjaks, jenže znovu narazil na výtečného Blažka a jeho tygří skok do rohu branky.

Plzeň v závěru mocně usilovala o vyrovnání a po ráně Jiráčka k tomu nebyla daleko, ale Sparta upachtěnou výhru nakonec udržela i díky penaltové trefě Kladrubského v nastavení, kterou sudí Příhoda nařídil za ruku Hájovského. Sparta zůstává s mírným náskokem na druhém místě tabulky.

Utkání 24. kola první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 2:0 (0:0)
Branky: 60. Kucka, 90. Kladrubský z pen. Rozhodčí: Příhoda - Čecháček, Lakomý. ŽK: Pamič, Hubník, Holenda - Kolář, Lecjaks. Diváci: 7191.

Sparta: Blažek - Kušnír, Hubník, Huber, Pamič - Kladrubský - Kulič (90.+2 V. Kadlec), Vacek (82. Berger), Kucka, Zeman (80. Matušovič) - Holenda. Trenér: Chovanec.
Plzeň: Daněk - Ševinský, Hájovský, Halama, Lecjaks - Petržela, Horváth, Kolář, Limberský (69. Jiráček) - Varadi (83. Tatanašvili), Krbeček (69. Mlika). Trenér: Vrba.