Rudí ďáblové umravnili neposlušné kohouty

Manchester United sice prohrával v poločase s Tottenhamem 0:2, ale poté svého soupeře zasypal pěti góly a upevnil si vedení v tabulce. Liverpool v zápase s Hullem potvrdil roli favorita zvítězil 3:1. V dalších zápasech Chelsea v londýnském derby zdolala West Ham, West Bromwich vykřesal vítězstvím nad Sunderlandem naději na záchranu.

První gól kapitána Nelsena pomohl Blackburnu k důležitým třem bodům

Blackburn se díky cennému vítězství nad Wiganem posunul už šest bodů od pásma sestupu a udělal tak důležitý krok k zachování prvoligové příslušnosti.

Wigan vyhrál pouze dvě utkání z posledních dvanácti, ale v Ewood Parku mohl jít už po několika minutách do vedení. Luis Antonio Valencia napřáhl z dobrých dvaadvaceti metrů a jeho dělovka zatřásla břevnem. To bylo v tomto poločase ze strany Latics vše.

Hostující tým zlobil zejména útočný tank Christopher Samba. Jeho dvě hrozby ale obrana Latics zažehnala. Už už se zdálo, že převahu Blackburnu přežije Wigan v první půli bez újmy, když na roh Mortena Gamsta Pedersena vyskočil nejvýše Benni McCarthy a míč nasměroval neomylně do sítě.

Na gólu měl také podíl brankář Chris Kirkland, který měl celý zápas problém s vysokými míči. V 60. minutě ovšem nemohl dělat zhola nic. Skvěle kopnutý přímý kop McCarthyho nasměroval za Kirklandova záda svým vůbec prvním gólem za Blackburn kapitán Ryan Nelsen.

Druhý gól vybudil i dosud podřimující Wigan. Nejdříve vyboxoval Paul Robinson nebezpečnou hlavičku nad, aby v následujících chvílích vykopávali hráči Rovers míč třikrát z brankové čáry. Rovers tuto krátkou smršť přežili ve zdraví a zbylých deset minut si už vedení pohlídali.

Blackburn - Wigan 2:0 (1:0)

Branky: McCarthy (45.), Nelsen (60.)

Fabregasovy dva góly přinesly tři body

Dva góly Cesca Fabregase přinesly na Emirates Stadium vítězství Arsenalu. Hostující Middlesbrough se naopak ještě více přiblížilo sestupu a s jeho odvrácením bude mít velké starosti.

Arsenal předváděl svoji typickou hru plnou narážeček, zatímco hosté pouze bránili a spoléhali na rychlé protiútoky. Na hru domácích byla radost se dívat, zejména kombinace Andreje Aršavina s Fabregasem stály za to.

Souhra těchto dvou také stála v 26. minutě za prvním gólem Gunners. Fabregas na pravé straně uvolnil Aršavina, který mu míč vrátil a Španěl střelou z hranice pokutového území nedal Bradu Jonesovi šanci.

Hosté reklamovali faul na brankáře, když Nicklas Bendtner blokoval Jonesův výhled, ale rozhodčí gól uznal.

O chvíli později měli hosté další důvod stěžovat si na rozhodčího. Po rohu Stewarta Downinga se totiž zdálo, že Bendtner zasáhl míč v pokutovém území rukou. Boro přidalo na snaze a Manuela Almuniu v brance domácích otestoval střelou z dvaceti metrů Downing.

Největší šanci hostů měl Jeremie Aliadiere, který šel po Downingově příhře sám na branku. Almunia si však s jeho šancí poradil. I přes tuto šanci drželi domácí otěže zápasu pevně v rukou a po střele Theo Walcotta mohli jít i do dvougólového vedení, Jones jeho pokus kryl.

V 67. minutě si Fabregas naběhl na pas Emmanuela Eboueho, udělal kličku Jonesovi a druhým gólem zápas rozhodl. Od té chvíli se už na hřišti moc nedělo. Domácí vystřídali některé opory, aby je šetřili před středečním semifinále Ligy mistrů a hosté už zase neměli dostatek umu ani sil na to, aby výsledek zvrátili.

Arsenal - Middlesbrough 2:0 (1:0)

Branky: Fabregas (26. a 67.)

Tabulka Premier League

Tottenham si dovolil nevídané – vést po poločase na Old Trafford proti Manchesteru United už 2:0, za což byl ve druhém dějství potrestán zdrcujícím tlakem a pěti góly ve vlastní síti.

Manchester United nastoupil do utkání velmi vlažně a během celé první půle se do zakončení dostával jen zřídka. Heurelho Gomes v brance Tottenhamu musel řešit pouze několik pokusů hráčů Red Devils z větších vzdáleností.

To hosté byli ve svých útočných akcích o poznání nebezpečnější a hned dvakrát se jim podařilo rozvlnit síť za zády brankáře Edwina van der Sara.

Ve 29. minutě se po centru Vedrana Ćorluky dokázal mezi dvojicí obránců Rio Ferdinand a Nemanja Vidič prosadit Darren Bent a vstřelil svůj dvanáctý gól v sezóně. Jen o několik minut později se podobná akce opakovala, jen s tím rozdílem, že centroval Aaron Lennon a po zaváhání Rafela Da Silvy skóroval Luka Modrić.

Do druhého poločasu poslal domácí trenér Alex Ferguson útočníka Carlose Téveze, který se ihned dral do šance, ale Gomes proti němu výborně zasáhl. Hůře už si počínal v následující akci, kdy v pokutovém území podrazil Michaela Carricka a Cristiano Ronaldo z nařízené penalty snížil na 1:2.

Smrtící obrat předvedli domácí v rozmezí 67. a 71. minuty. Nejprve rozjeli rychlou akci Ronaldo s Tévezem, kterou zakončil nečekanou střelou Wayne Rooney. Gomes si sice na míč sáhl, ale v cestě do sítě už mu nezabránil.

Střelec vyrovnávací branky poté centrem z levé strany našel přesně Ronalda, který v pádu strhl hlavou vedení na stranu domácích. Za další dvě minuty si oba hráči role vyměnili a Rooney znovu se štěstím dostal míč jen pár centimetrů za brankovou čáru.

Brankostroj „rudých ďáblů“ pokračoval i nadále, na centr z pravé strany si naběhl Dimitar Berbatov a nadvakrát překonal nešťastného Gomese.

Manchester United - Tottenham 5:2 (0:2)
Branky: Ronaldo (57. z pen. a 68.), Rooney (67. a 71.), Berbatov (79.) - Bent (29.), Modrić (32.)

Villans stále čekají na výhru

Už dvanáct zápasů v řadě nepoznali hráči Aston Villy chuť ze zisku tří bodů. Ačkoliv se na Boltonu díky brance Ashleyho Younga dostali do vedení, po hodině hry stanovil konečný remízový výsledek Tamir Cohen.

Hosté byli hned od úvodu aktivnější a Andy O'Brien měl plné nohy práce, aby zablokoval nebezpečně vyhlížející ránu Jamese Milnera. Stejný hráč pak zkoušel štěstí i z přímého kopu, ale s ním si bez problémů poradil Jussi Jääskeläinen.

O další nebezpečné akce Villans se postupně postarali Gareth Barry, Stilian Petrov a Nicky Shorey, ale zatímco pokusy prvních dvou jmenovaných k brankáři Boltonu ani nedoletěly, Shorey pouze přestřelil.

Největší šanci Boltonu poté spálil Fabrice Muamba, který se po centru Matthewa Taylora objevil v dobré pozici, které však nedokázal využít.

Krátce před přestávkou šli hosté do zaslouženého vedení. Ze své typické levé strany poslal míč do vápna Ashley Young, jehož kroucený centr se k překvapení všech nakonec snesl až do sítě.

Trotters po přestávce logicky zvýšili obrátky a konečně si i oni začali vytvářet šance. Kevin Davies svým volejem ještě bránu netrefil, ale Cohenova rána z první po přihrávce Andyho O'Briena už v síti skončila.

O chvíli později mohl obrat zkompletovat Gavin McCann, ale nemířil přesně. Diváci se pak po zákroku Garetha Barryho na Cohena dožadovali pokutového kopu, avšak rozhodčí Lee Probert jejich tužby nevyslyšel.

Strhnout vítězství na stranu Aston Villy mohl po centru Shoreyho v závěru utkání John Carew, ale Jääskeläinen byl na místě.

Bolton - Aston Villa 1:1 (0:1)
Branky: Cohen (60.) – Young Ashley (43.)

Manchester City porazil Everton, v hlavní roli Robinho

Brazilec Robinho se jedním gólem a jednou brankovou asistencí výrazně podílel na překvapivém vítězství Manchesteru City na půdě Evertonu. Citizens si třemi body výrazně pomohli v boji o pohárovou Evropu.

Fotbalisté Evertonu sice v posledních dvou zápasech jednak postoupili do finále FA Cupu a jednak uhráli remízu s Chelsea, ale také v těchto utkáních ani jednou neskórovali a útočné nápady jim chyběly také v zápase s Citizens, kterým vycházela taktika s pečlivou obranou a rychlými protiútoky.

Hlavní roli v hostujícím týmu hrál záložník Robinho. Brazilec po celý zápas dělal velké starosti krajnímu obránci Tonymu Hibbertovi, kterého při první možné příležitosti hravě obehrál, poté jej v pokutovém území srazil Leon Osman, ale rozhodčí penaltu neodpískal.

Citizens byli i nadále mnohem nebezpečnější. Střelu Stephena Irelanda na poslední chvíli odvrátil obránce Leighton Baines, ale o chvíli později už šli hosté do vedení. Elano krásným pasem uvolnil Robinha, který si poradil s obráncem Philem Jagielkou i brankářem Timem Howardem.

Everton se pokusil odpovědět ihned po přestávce. Hlavička Segunda Castilla ještě mířila mimo, proti dalšímu pokusu Marouana Fellainiho už musel zasahovat brankář Shay Given.

Hostům se však opět podařilo z protiútoku udeřit. Míč tentokrát putoval z levé strany od Robinha k Irelandovi, na jehož pohotovou střelu Howard nedosáhl.

Domácí mohl vrátit do hry Jagielka, ale hlavičkoval těsně nad branku. Anglický zadák se o chvíli později zranil a jelikož trenér David Moyes už vyčerpal všechna střídání, dohrávali domácí v deseti. Branky se dočkali až v nastaveném čase zásluhou Dana Goslinga, ale na vyrovnání už jim čas nestačil.

Manchester City vyhrál v této sezóně na hřišti soupeře teprve podruhé, přičemž na Goodison Parku triumfoval po dlouhých 17 letech.

Everton - Manchester City 1:2 (0:1)
Branky: Gosling (90.) - Robinho (35.), Ireland (54.)

Nevland zajistil tři body pro Fulham

Londýnský Fulham dokázal na svém stadionu porazit v poslední době skvěle hrající Stoke City a díky třem bodům znovu výrazně posílil své pohárové ambice. O jedinou branku utkání se ještě v prvním poločase postaral Erik Nevland.

Přitom už po necelé čtvrthodině hry mohli jít do vedení hosté. Rory Delap dostal v dobré pozici hodně času i prostoru, ale svou ránu poslal jen nad břevno soupeřovy brány.

Na druhé straně poslal nebezpečný míč před bránu Andrew Johnson, jenže jak Bobby Zamora, tak Clint Dempsey nedokázali navzdory maximálnímu úsilí rychle letící míč zasáhnout.

Stoke se i nadále snažil útočit a vyvíjet na svého soupeře tlak, ale obrana Cottagers byla naprosto bezchybná a nedovolovala Potters vytváření žádných velkých šancí. Jediné opravdové nebezpečí tak pro domácí představovaly obávané Delapovy auty.

Už po dvaceti minutách hry musel pro zranění odstoupit Zamora, jehož nahradil Nevland. A jak se o chvíli později ukázalo, toto střídání bylo pro celý zápas klíčové.

Po dalším autu Delapa se totiž právě Nevland dostal k míči a rychlým sprintem dopředu započal brejkovou akci, kterou po výměně míče s Johnsonem poté sám přesně zakončil a poslal svůj tým do vedení. Asistující Johson se pak o chvíli později zranil a rovněž on musel být střídán.

Odpověď Stoke mohla být okamžitá, ale ráně Liama Lawrence chyběla přesnost. Podobně si na druhé straně po nacvičeném signálu vedl Dixon Etuhu.

V závěru utkání pak ještě měli šance Ryan Shawcross a po něm Lawrence, ale skóre se neměnilo.

Fulham - Stoke 1:0 (1:0)
Branky: Nevland (29.)

Liverpool si připsal povinné tři body

Favorizovaný Liverpool nepřipustil v zápase s Hullem žádné překvapení a po vítězství 3:1 si udržel naději na mistrovský titul. Domácí naopak setrvávají ve strachu ze sestupu do druhé ligy.

Hull dokázal v prvním vzájemném utkání na Anfieldu remizovat 2:2 a také v prvním poločase svého soupeře potrápil. V úvodní šanci sice domácí brankář Boaz Myhill vychytal Fernanda Torrese, ovšem poté už se Liverpool do ofenzívy příliš nedostával.

Největší nebezpečí domácích představoval Brazilec Geovanni, který nejprve sám ohrozil hostující branku střelou z větší vzdálenosti a poté z rohového kopu posadil míč na hlavu Deana Marneyho, jehož pokus odvracel až obránce Alvaro Arbeloa.

Tigers však do poločasové přestávky alespoň nerozhodný stav neudrželi. Xabi Alonso po opakované střele z přímého kopu propálil vše, co mu stálo v cestě a poslal hosty do vedení.

Naděje domácích na zvrat v utkání výrazně pošramotil útočník Caleb Folan, který zhruba po hodině hry v nic neřešícím souboji zbytečně nakopl obránce Martina Škrtela, za což obdržel červenou kartu.

Liverpool přesilovou hru využil záhy, Škrtelovu nepovedenou střelu tečoval hlavou do sítě Dirk Kuyt.

Domácí ještě zbraně nesložil a po průniku Daniela Cousina a snadném zakončení Geovanniho zápas zdramatizovali.

Na víc už se však oslabení „tygři“ nezmohli a definitivní pojistku na vítězství Liverpoolu položil svým druhým gólem v zápase Kuyt, který dorazil do sítě střelu Arbeloy.

Hull – FC Liverpool 1:3 (0:1)
Branky: Geovanni (72.) – Alonso (45.), Kuyt (63. a 89.)

Baggies svitla naděje na záchranu

West Bromwich Albion dokázal v pro něj velice důležitém utkání porazit na domácím hřišti Sunderland a ačkoliv je jeho situace nadále více než kritická, naděje na záchranu stále žije.

Přitom v úvodu utkání byli aktivnější hosté, obraně Baggies zatápěl zejména Andy Reid. Po první jeho přihrávce jen těsně na míč nedosáhl výhodně postavený Djibril Cissé a druhý smrtící pas do vápna brankář Scott Carson jen vyrazil ke Carlosi Edwardsovi, který však z dobré pozice přestřelil.

Další výbornou střelou se potom prezentoval Kieran Richardson, ale brankář Carson skvělým zákrokem držel domácí nad vodou.

Krátce před pauzou tak překvapivě udeřilo na druhé straně. Jonathan Greening svým rohovým kopem našel Jonase Olssona, který poslal Baggies do vedení. A po hodině hry už to bylo o dvě branky. Na centr Marca Antoina Fortuna si skvěle naběhl Chris Brunt a zblízka pohodlně zvýšil.

Sunderland mohl chvíli nato snížit, když z dálky vypálil Teemu Tainio a kousek před bránou jeho pokus tečoval Cissé. Míč však nakonec skončil pouze nad bránou Martina Fülopa. Definitivní tečku za utkáním tak v samotném závěru utkání udělal střídající Juan Carlos Menseguez.

West Bromwich - Sunderland 3:0 (1:0)
Branky: Olsson (40.), Brunt (58.), Menseguez (88.)

Londýnské derby ve prospěch Chelsea

Fotbalisté Chelsea dokázali v letošní sezóně až na šestý pokus porazit soupeře ze stejného města. Utkání na Upton Parku přineslo spíše tuhý boj než strhující podívanou, který rozhodla jediná branka Salomona Kaloua.

Kouč hostí Guus Hiddink nechal kvůli úternímu zápasu Ligy mistrů na Barceloně odpočívat hned několik opor, ale na výkonu týmu se to příliš neprojevilo. Chelsea hned od úvodu kontrolovala hru, i když šancí měla poskrovnu. V jedné z těch větších se zjevil Florent Malouda, jehož křižná rána jen těsně minula bránu Roberta Greena.

O další střelecké pokusy se pak postaral Nicolas Anelka a hned několikrát Frank Lampard, ale ani jeden z nich si dnes s přesností příliš nepotykal.

Naopak po drobném zaváhání obrany Blues se v dobré střelecké pozici objevil Kieron Dyer, jenže celou akci zakončil jen nevýraznou střelou, se kterou Petr Čech neměl problémy. V úplném závěru poločasu pak po rohovém kopu překonal Čecha Diego Tristan, ale na brakové čáře všas zasáhl John Obi Mikel.

Po přestávce hra nevybočila ze svých kolejích jen s tím rozdílem, že se diváci konečně dočkali gólu. Po rychlé akci Chelsea se na levé straně pokutového území prohnal Lampard a chytrým lobem do vápna našel Kaloua, který už se zakončením příliš problémů neměl.

Hammers poté trošku otevřeli hru, což vedlo k dalším šancím Blues. Francouz Anelka však při samostatném nájezdu na Greena ztroskotal a trefil jen nohy anglického brankáře, Ashley Cole pak sice Greena překonal, ale v cestě míče do brány tentokrát stálo břevno.

Největší šance domácích přišla krátce před koncem poté, co Kalou ve vápně lehce postrčil unikajícího Hiretu Ilungu a rozhodčí Mike Dean bez váhání nařídil pokutový kop. Mark Noble sice dobře mířil ze svého pohledu k pravé tyči, ale Čech se rychle vymrštil a ránu zneškodnil.

West Ham United – Chelsea 0:1 (0:0)
Branky: Kalou (55.)

[ 25. 4. 2009 - premiership.cz | Foto: goal.com ]