Sparta v přehlídce zahozených šancí zvítězila

Kvůli známému trestu z utkání s Brnem se dnes utkala pražská Sparta se svým slezským rivalem Baníkem Ostrava před poloprázdným stadionem na Letné. Slezský celek si na jaře nepotykal s formou a jeho neškodnost v zakončení se projevila i v dnešním utkání. Z něj nakonec odešla vítězně domácí Sparta, když ji gólem v 83. minutě zachránil střídající mladík Kadlec.

Domácí vstoupili do utkání aktivně a snažili se natěšený Baník Ostrava svlažit rychlou brankou. První útočná akce domácích se zrodila v sedmé minutě, kdy Žofčák uvolnil Kuliče, ale jeho střelu skvěle vyrazil brankář Buček. O čtyři minuty později zahrozil i Baník, když se k hostujícímu Zeherovi dostal balon na střed velkého vápna. Jeho tvrdou ránu, mířící do branky, ale zablokoval Sparťan Hubník.

Osmnáctá až dvacátá minuta byla orámovaná šancemi domácích. Nejprve po levé straně pronikl Marek Kulič a přihrál volnému Holendovi do velkého vápna. Jeho ránu Buček vytěsnil pouze k nohám Igora Žofčáka, ale jeho dorážku zlikvidoval hostující gólman reflexivním zákrokem. O dvě minuty později aktivní Kulič opět potáhl míč podél lajny a předložil jej Zemanovi na hranici šestnáctky. Mladý sparťan střílel umě, ale opět se zaskvěl brankář Buček.

Po několika dobrých příležitostech Sparty dal o sobě v pětadvacáté minutě vědět i slezský celek a opět šlo o stoprocentní šanci. Centrovaný míč do druhé vlny se z voleje snažil trefit Robert Zeher, ale vyslal velmi nepovedenou ránu několik metrů vedle branky Jaromíra Blažka. Do konce poločasu viděli fanoušci už jen dvě větší příležitosti domácích a v obou případech šlo o střelu vedle brány, přičemž druhá z nich, vyslaná Zemanem, jen o kousek minule Bučkovu pravou tyč.

Druhý poločas začal nevýraznou snahou obou celků o vypracování si šance ke skórování. Přetlačovaná ve středu pole byla zapomenuta, když se v dobré příležitosti ocitl domácí Juraj Kucka, ale jeho střela pouze těsně nelétla ze stadionu. Kuckův pokus o pár minut později napodobil i ostravský Zeher, který na druhé straně střílel z podobné pozice pouze o trochu níž.

Pokud domácí fanoušci čekali útočnou smršť, která by smetla tápající Baník, tak museli být zklamaní. Druhá pětačtyřicetiminutovka byla dlouho ve znamení pouze sporadických příležitostí Sparty. Až v osmdesáté první minutě vyvedl fanoušky z letargie střídající Berger, který vyslal trvdý projektil těsně nad břevno Bučkovy svatyně.

Dvě minuty na to se již Letná dočkala branky. Po Vackově střele do tyče baníkovské branky prokázal důraz mladičký talent Václav Kadlec a dorazil míč za záda brankáře Ostravy – 1:0. Závěrečná snaha hostů o vyrovnání byla pouze platonická a Baník tak do konce utkání již brankáře Blažka neohrozil. Sparta zvítězila v utkání, kterému dominovaly zejména neproměněné šance, a stáhla náskok Slavie v tabulce na pět bodů.

Sparta Praha - Baník Ostrava 1:0 (0:0)
Branka: 83. Kadlec. Rozhodčí: Franěk - Kordula, E. Marek. ŽK: Tchuř (Ostrava). Diváci: 8203.

Sparta: Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka, Pamič - Žofčák (63. Berger), Kucka, Vacek, Zeman (80. Sergio) - Kulič (76. Kadlec), Holenda. Trenér: Chovanec.

Ostrava: Buček - Zawada (84. Otepka), Neuwirth, Pavlík, Tchuř - Rajtoral (69. Vácha), T. Marek, M. Lička, Mičola (61. Střihavka) - Lukeš - Zeher. Trenér: V. Lička.