Žižkov padl v Příbrami a opouští první ligu

Hráči Žižkova jsou prvním sestupujícím týmem z nejvyšší soutěže. Pražané v dnešním utkání 29. kola prohráli v Příbrami 0:3 a ztratili i teoretickou šanci na záchranu. Viktorii potkal pád z nejvyšší soutěže opět po dvou sezonách. Naopak Středočeši slaví díky povedené úvodní čtvrthodině důležité vítězství a v posledním kole jim stačí k udržení ligové příslušnosti jediný bod.

Oběma trenérů zkomplikovaly tvorbu sestavy pro klíčový duel sezony karetní tresty a také poměrně rozsáhlá marodka. Hlavně hosté se museli obejít bez některých opor. Velmi nečekaně se ani na žižkovskou lavičku nedostal útočník Švancara, kterému vypršel disciplinární trest. Kouč hostů Ščasný opět sledoval utkání jen z tribuny a na lavičce ho znovu nahradil asistent Kočí.

Žižkovu by dalo naději na udržení jen vítězství, podpořené zlínským zaváháním s Brnem. V úvodu ale u Litavky překvapivě "existoval" jen příbramský tým, který se už po osmi minutách dostal do vedení. Huňa využil zaváhání ligového debutanta z Beninu Corey, přes Gabriela našel Borka a ten nedal Bartalskému přesnou střelou šanci.

O šest minut později mohli Příbramští vést už o dva góly, Fantiš však po Huňově přiťuknutí pálil jen do hostujícího gólmana. Z další akce už se Středočeši opět radovali. Do role nahrávače se znovu pasoval agilní Huňa, který našel nabíhajícího Klesu a Bartalský podruhé kapituloval.

S Žižkovem inkasované branky pořádně otřásly. Hosté stáhli hru jen na tři beky, ale ani posílená ofenziva výrazné zlepšení nepřinesla. Naopak čtyři minuty před poločasem mohla Příbram opět skórovat, kdyby Klesův pokus neskončil těsně vedle tyče.

Trenér Kočí se pokusil mdlé Pražany probrat dvojím střídáním. Z kabiny už na hřiště nevyběhli zkušení Vozábal s Gabrielem, ale oživení to nepřineslo. Naopak Příbram hrozila především z vysokých balonů. V 58. minutě nebezpečně hlavičkoval Borek, za deset minut se podobně vedlo Huňovi.

Psychicky zdecimovaná Viktoria se trochu probrala až s příchodem dalšího ligového debutanta Ujce. Ten se deset minut před koncem prosadil do koncovky, ale Hruška vyrazil do zámezí. Středočeši pak přežili i následný závar po rohu a v závěru ještě dostali třetí gól, když se poprvé ve své ligové premiéře trefil hlavou Wágner.

Oba trenéři měli po utkání naprosto rozdílné pocity. Zatímco příbramský Petr Čuhel byl rád, že se jeho tým opět o trochu přiblížil záchraně, žižkovský asistent trenéra Boris Kočí musel vstřebávat sestup do druhé ligy. Dnešní duel podle něj rozhodly úvodní minuty. "Utkání jsme ze začátku nezvládli, po chybách jsme pustili Příbram do dvoubrankového vedení a ta si to pak ohlídala," řekl na tiskové konferenci Kočí, jenž opět zastoupil potrestaného Zdeňka Ščasného.

"V druhém půli jsme s tím chtěli něco udělal, tak jsme sundali Petra Gabriela a Martina Vozábala. Trošku se to zlepšilo a patnáct minut to vypadalo, že bychom se i mohli dostat do nějaké střelecké situace, ze které bychom mohli dát branku. Ale celkově jsme působili dost marně a Příbram zaslouženě vyhrála," uznal Kočí.

Žižkovští trenéři dnes ani na lavičku náhradníků neposadili útočníka Petra Švancaru, kterému přitom vypršel třízápasový trest. "Petr nebyl nominovaný z toho důvodu, že poslední tři zápasy jsme hráli bez něj a naše záchrana už byla v oblasti teorie. Proto jsme se rozhodli postavit mladé hráče," vysvětlil Kočí.

Jeho protějšek byl výkonem příbramského týmu velmi potěšený. "Jsem rád, že to hráči zvládli. Pomohly nám rychlé branky, i když ke konci prvního a na začátku druhého poločasu jsme trochu přenechali střed hřiště Viktorce a bylo štěstí, že jsme nedostali branku," řekl Čuhel.

Příbram má před posledním kolem záchranu ve svých rukou, v Brně jí stačí uhrát bod. "Dnes to byl pro nás další důležitý krok k udržení, ale ten hlavní máme ještě před sebou. Chceme si uhrát záchranu sami, musíme proto v Brně bodovat," dodal Čuhel.

29. kolo první ligy:

1. FK Příbram - Viktoria Žižkov 3:0 (2:0)
Branky: 9. Borek, 15. Klesa, 90. Wágner. Rozhodčí: Makovička - Wilczek, Slavík. Bez ŽK.

Příbram: Hruška - Plašil, Nohýnek, Penc, Pleško - Klesa (90. Oguzhan), Borek, Tarczal, Kalabiška (84. Šmejkal) - Huňa, Fantiš (77. Wágner). Trenér: Čuhel.

Žižkov: Bartalský - Pilař, Besta, Gabriel (46. Kučera) - Palát, Corea, Vozábal (46. Koukal), Xavier - Pospíšil (66. Ujec), Straka, Kalod. Trenér: Kočí.

[ 23. 5. 2009 - ČTK | Foto: ČTK ]