Pražská Sparta si pohlídala postup

Hráči Sparty Praha vyhráli ve čtvrtečním odvetném zápase 4. předkola Evropské ligy doma nad Mariborem 1:0 a postoupili do základní skupiny nově vzniklé soutěže, která od letošní sezony nahradila Pohár UEFA. O jedinou branku se postaral ve třetí minutě útočník Bony Wilfried.

Fotbalisté Sparty šli do odvetného zápasu s dvoubrankovým náskokem z prvního utkání ve Slovinsku, s tím se však nesmířili a také v domácím utkání svého soupeře zatlačili hned od úvodní minuty. A to se Spartě také vyplatilo. Ve druhé minutě se ještě útočník Wilfried hlavou zastřeloval, ovšem o pár sekund později nechali Slovinci dost prostoru na pravé straně Žofčákovi, který poslal ideální centr na hlavu talentovaného sparťanského útočníka a Wilfried napodruhé poslal Spartu do vedení. Forvard z Pobřeží slonoviny se tak postaral už o svou třetí branku letenského klubu v dvojutkání s Mariborem.

Sparta hrála uvolněně, aktivně a slovinského soupeře se snažila zaskočit rychlými kombinačními akcemi. Maribor se po inkasované brance snažil dostat zpátky do hry, ze slovinské strany však hrozil pouze brazilský útočník Tavares. Jeho největší šanci však ve 22. minutě vychytal gólman Sparty Blažek, který se nenechal překvapit dobře umístěnou hlavičkou směřující pod břevno domácí branky. Maribor se nevyvaroval ani chyb v defenzivě, po jedné takové se v 35. minutě dostal míč v pokutovém území až před Žofčáka, který ale vypálil slabě a gólman Ranilovič jeho pokus zneškodnil.

Hráči letenského týmu dohráli první poločas na polovině Mariboru. Ještě v závěru první pětačtyřicetiminutovky zkusili proniknout do slovinského vápna Wilfried a chvíli po něm i Kušnír, hráči Mariboru ale i s obtížemi zažehnali rodící se nebezpečí. Trenér Mariboru Darko Milanič sáhl v poločase k jedné změně v sestavě, do hry slovinského mužstva to ale patřičný efekt nepřineslo.

Svěřenci Jozefa Chovance ve druhém poločase dobře bránili, hráče Mariboru aktivně napadali a prakticky je nepustili k žádnému většímu ohrožení Blažkovi branky. Všechny akce slovinského mužstva tak končily na hranici velkého vápna Sparty nebo nějakou nepřesností ve finální fázi. Sparta hrozila z rychlých brejků, po jednom takovém mohl po hodině hry přidat další gól Wilfried, avšak jeho pokus vyrazil na poslední chvíli reflexivním zákrokem gólman Mariboru Ranilovič.

Jedenáct minut před koncem zkusil vypálit z dvaceti metrů hráč Mariboru Popovič, jeho prudký pokus nechtěně tečoval sparťanský stoper Řepka a míč proletěl jen těsně vedle levé tyče Blažkovi branky. V samotném závěru se už nic podstatného nestalo, Sparta si jednobrankovou výhru pohlídala a po celkovém vítězství 3:0 se může těšit na páteční los základní skupiny Evropské ligy.

AC Sparta Praha - NK Maribor 1:0 (1:0)
Branka: 3. Wilfried. Rozhodčí: Kulbakov - Bykov, Savitskij. ŽK: Pamič. Diváci: 12 710. První utkání 2:0, postupuje Sparta.

AC Sparta Praha: Blažek - Kušnír, R. Hubník, Řepka, Pamič - Žofčák, Vacek, Kovba, Zeman (81. Střeštík) - V. Kadlec (62. Prudnikov), Wilfried (74. Jirouš).

NK Maribor: Ranilovič - Popovič, Samardžič, Lunder, Aljančič - Mertelj (46. Črnic), Mihelič, Školnik, Pavlovič - Tavares, Jelič (63. Bunderla).