Bordeaux vede, Lyon spasil osmnáctiletý zelenáč

Bordeaux a Lyon jdou do trháku. Mistr doma porazil Rennes a Lyon udolal Toulouse, zatímco Marseille ztratilo tři body ve Valenciennes. V čele tabulky Ligue1 je stále Bordeaux, dva body zpět číhá na svou šanci Lyon. O jeho triumfu přitom rozhodl teprve osmnáctiletý mladíček.

Statistiky a aktuální tabulka Ligue 1

Yannis Tafer. Schválně, kdo z vás to jméno zná? Vyjma pečlivých fanoušků Ligue1 asi málokdo tuší, o koho se jedná. Tafer je nejlepší střelec loňského mistrovství světa U-17 a v osmnácti letech už se hlásí o pozornost v áčku Lyonu. Mladá puška s alžírskými kořeny, krátký účes a instinkt zabijáka v pokutovém území – jen slepý by si nevšiml, kolik toho má Tafer společného s Karimem Benzemou.

Napovídala tomu i akce z 52. minuty duelu Lyonu s Toulouse. Domácí v první půli hráli pasivně a prohrávali. Jenže o pauze naskočil do hry Tafer a v 52. minutě po stříleném centru Cissokha nekompromisní střelou do šibenice vyrovnal. Tlak Lyonu nakonec přetavil ve vítězný gól Gomis.

„Byl to můj první gól mezi dospělými, jsem za něj šťastný,“ vykládal spokojený Tafer. „V pátek jsem trénoval s A týmem Lyonu a tušil jsem, že bych se mohl na hřiště podívat. Na lavičce nás mladých hráčů bylo víc.“ Pochválil ho i kouč Claude Puel. „Náhradníci naši strnulou hru dost rozhýbali. Hlavně Tafer se mi líbil,“ řekl Puel.

Lyon se po výhře dostal do čela tabulky. Jenže jen na jeden den. V neděli totiž Bordeaux porazilo Rennes 1:0. A byl to jeden z nejhezčích zápasů letošního ročníku francouzské ligy. „Oboustranně se hrál kvalitní fotbal. Myslím, že divák musel být spokojený,“ prohlásil kouč mistra Laurent Blanc.

O úspěchu gaskoňského celku rozhodla hlavička Wendela z 23. minuty po centr Tremoulinase. Bordeaux mělo spoustu možností jak svůj hubený náskok navýšit, ale nakonec se strachovalo o body. Přesto byl Blanc spokojený. „Ukázali jsme, že letos budeme silní,“ liboval si. Náladu mu kalilo jen zranění českého záložníka Jaroslava Plašila. Nemělo by se však snad jednat o nic vážnějšího.

První porážku v sezoně utrpělo Marseille. Ve Valenciennes prohrálo 2:3, když rozhodující trefu obstaral domácí Schmitz v 83. minutě. A francouzská média už rozebírají, zda defenzívě OM, která ve třech posledních utkáních inkasovala osm gólů, stojí na pevných nohou. „Všechny tři góly Valenciennes padly poté, co střílel zcela neobtěžovaný hráč. Kde byli hostující beci?“, ptá se France Football.

Terčem kritiky jsou zejména stopeři Heinze a Diawara. Letní posily Marseille měly do zadních řad přinést klid a zkušenosti. Jenže ani jeden o tom v posledních týdnech zrovna nepřesvědčuje. Otázkou je i to, zda se chyb nedopouští samotný kouč Didier Deschamps. „Jakoby se stále nerozhodl, zda používat systém 4-4-2 nebo 4-3-3. Málokdy hráči nastupují na stejném postu několik zápasů v řadě,“ všiml si server goal.com.

Deschamps se brání. „Otázka defenzívy není jen o čtveřici obránců, pomáhat ji musí i ostatní. Dnes jsme selhali při standardních situacích, nebyly to systémové chyby, ale kiksy jednotlivců. S tím trenér nemůže nic udělat,“ reagoval.

Třetí remíza v řadě. Paříž opět nevyhrála, tentokrát remízovala v Lorient 1:1. Na rozdíl od týden staré dělby bodů s Lyonem však nyní PSG herně vůbec nezaujalo. „Nezasloužili jsme si vyhrát,“ věděl kouč Antoine Kombouaré. „Ze hry jsem zklamaný. Čekal bych více odvahy a nápadů. Ale oceňuji soupeře, dělal nám svým presinkem problémy.“

Euforie, která v Parku princů panovala poté, co modročervení z prvních čtyř kol získali deset bodů, je zřejmě pasé. „Ukázalo se, že máme hodně na čem pracovat,“ tuší útočník Guillame Hoarau. „Lorient nás přehrával, byli jsem pomalí a ustrašení. Až po pauze jsme se zvedli, ale nestačilo to. Možná nás uspokojil výkon ze zápasu s Lyonem.“

Grenoble pokračuje v děsivé sérii. Sedmé kolo, sedmá prohra. Jde o rekord francouzské ligy, žádný jiný celek ještě neměl tak špatný start soutěže. V Alpách už začíná silně zvonit umíráček, s takovou se Bazdarevičův tým mezi elitou neudrží. V Auxerre se hosté drželi hodinu hry, ale poté je srazil dolů gól Pedrettiho.