Bordeaux vede před Lyonem, který zvládl derby

Girondins de Bordeaux zvládlo šlágr 11. kola a po výhře 1:0 nad Monakem stále vede francouzskou ligu. Druhý je Lyon, který z derby v Saint Etienne odvezl všechny body, které mu vystřelil bývalý hráč domácích Gomis. Popáté v řadě uspělo Auxerre, naopak na první body stále čeká Grenoble.

Statistiky jednotlivých duelů a aktuální tabulka Ligue 1

Bordeaux doma s Monakem mělo práci. Hosté letos válí a v tabulce byli před víkendem druzí. Parta kolem Neného s Coutadeurem ale na hřišti mistra zklamalo. Bordeaux od začátku zapnulo na vyšší obrátky a i díky aktivnímu Plašilovi, který odehrál nadprůměrný zápas, začali soupeře tlačit. Gólu se ale dočkali až v 62. minutě, kdy Wendelův parádně zatočený centr poslal hlavou do sítě Planus. Rozjetí Gaskoňci mohli skóre ještě navýšit, ale Ruffier se blýskl několika podařenými zákroky. Po triumfu 1:0 vede Bordeaux ligu o dva body před Lyonem.

„Podali jsme vynikající výkon,“ zářil spokojený trenér Laurent Blanc, jehož tým teď v Lize mistrů jede na stadion Bayernu Mnichov. „Když se podíváte na skóre, vypadá to, že jsme měli s Monakem problémy. Ale na hřišti to vypadalo jinak. Dominovali jsme a udávali tempo hry. Soupeř nás nechal tvořit a to nám vyhovuje. Pochválit musím hlavně Marouaneho Chamakha, který byl neudržitelný. Za zápas jsme vystřelili sedmnáctkrát, to je výborné číslo.“

Derby Saint Etienne s Lyonem přineslo spoustu šancí a krásný fotbal. za domácí trefil břevno Bergessio, za hosty dvakrát pálil do tyče Lisandro Lopez. Jediný gól dal – kdo jiný než Bafetimbi Gomis. Muž, který v létě přešel od Zelených do tábora nenáviděného rivala z Lyonu, se v 83. minutě prosadil v mlýnici před brankou a rozhodl. Jakoby ho ani nerozhodil nenávistný pískot, kterým ho celý zápas častovali domácí fanoušci.

„V Saint Etienne jsem zažil krásné roky a to, že na mě někteří fanoušci pískali, to neovlivní. Žádná negativní slova na jejich adresu ode mě nedostanete. Mám tady spoustu kamarádů,“ vyznal se Gomis. Domácí stratég Alain Perrin, který ještě v předminulé sezoně vedl právě Lyon, si jen povzdechl: „Nic se nám nedařilo. Byl to zápas blbec, který se občas stane. Navíc jsme měli kopat dvě penalty. Hráče nemám z čeho vinit, odehráli maximum svých možností.“

Marseille se s Toulouse rozešlo smírně a v tabulce kleslo až na sedmou příčku. nepomohlo ani to, že od 8. minuty hráli hosté bez vyloučeného gólmana Pelého, který mimo vápno sestřelil Nianga. Jenže Toulouse šlo do vedení, z přímého kopu se úžasně trefil Sissokho. Tlak Marseille přinesl jen vyrovnání, zařídil ho Brandao v 75. minutě. Deschampsův celek ale přišel o Lucho Gonzalese, který si poranil palec na noze a mimo hru bude tři týdny.

„Za náš tým jsem z remízy zklamaný,“ prohlásil brankář Toulouse Olivier Blondel, který šel na hřiště už v 9. minutě. „Odehráli jsme výjimečný zápas, měli jsme i v deseti lidech na výhru. Nasazením jsme Marseille přehráli, přesto nakonec padl gól do naší sítě. Ale na náš výkon můžeme být hrdí.“

Pátý triumf v řadě a Auxerre už je páté. Famózní série AJA neskončila ani proti Montpellier, které padlo podruhé za sebou. Dvě trefy domácích zařídil osvědčený střelec Jeleň, který dvakrát ve vápně osvědčil svůj gólový čich. Snížení Montpellier přišlo až v nastaveném čase, kdy skóroval Džodič.

Dva měsíce čekání na tři body jsou minulostí. Paříž si veze plný bodový zisk ze Sochaux, kde po impozantním výkonu uspělo 4:1. Hosté se brzy ujali vedení a po celý zápas byli lepším týmem. Sochaux korigovalo až v 88. minutě. PSG je čtrnácté, ale nadále ho čeká hodně práce.

Šestá výhra Valenciennes přinesla nenápadnému týmu posun na šesté místo. Vítězství 3:0 v Rennes se zrodilo po pauze a zařídil jej zejména v báječné pohodě hrající Ben Khafallah. „Pro hodně lidí jsou naše výkony příjemným překvapením. A já jsem jeden z nich,“ culil se šťastný útočník.

Zoufalství v Grenoblu zřejmě neskončí. Ani na pojedenácté nebyl Bazdarevičův výběr schopný uhrát aspoň bod, doma selhal s Lille. Herně sice Grenoble nepropadlo, ale jeho útočná sterilita byla místy až komická. „Už vůbec nevím, co k tomu říkat,“ smutnil trenér Mehmet Bazdarevič. „Když předvádíme tak hloupé chyby v obraně a nejsme schopní dát ani gól, těžko s tím něco nadělám. A k tomu pro zranění ztratíme klíčového hráče Ljuboju.“