Plašil pomohl k výhře, Barca odešla s remízou

V úterý měla fotbalová Liga mistrů na programu další dva osmifinálové duely. V utkání Stuttgartu s vítězem loňského ročníku Barcelonou se vítěz nenašel. Katalánci sice nepředvedli výkon hodný obhájce, ovšem remíza 1:1 jim dává před odvetou velkou šanci na postup. Ve druhém zápase pak Jaroslav Plašil pomohl Bordeaux k vítěztsví 1:0 na hřišti Olympiakosu Pireus.

Kdo sleduje zápasy Barcelony v letošní sezóně, tak se prvních pětačtyřicet minut úvodního semifinálového utkání na hřišti Stuttgart nestačil divit. Lídr španělské ligy totiž v prvním poločase předvedl zřejmě nejhorší výkon v sezóně. Domácí celek, kterému patří v tabulce Bundesligy, svého daleko slavnějšího soupeře jasně přehrál a Katalánci byli rádi, že do kabin odešli jen s jedním održeným gólem.

O něj se postarala ústřední postava první půle Cacau. Brazilský útočník byl k nezastavení a ve 25. minutě poslal Stuttgart do zaslouženého vedení poté, co si ideálně naskočil na Gebhartův centr a mířenou hlavičkou nedal Valdésovi šanci. Cacau měl ale i další šance, po půl hodině mu gólman Barcy zlikvidoval dvě nadějné příležitosti.

Valdésovi mohli hosté děkovat i při velké příležitosti Pogrebňaka. Barcelonu trápila souhra a jen Lionel Messi se dokázal prosadit. Navíc po své individuální akci mohl srovnat, když jeho střelu srazil Lehmann na tyč. Stuttgart ale prospal úvod druhého poločasu a Barcelona to tvrdě potrestala.

V 52. minutě totiž centrovaný míč do velkého vápna sklepl Piqué ke Zlatanu Ibrahimovičovi. Jeho první pokus sice Lehmann reflexně zlikvidoval, ale na dorížku už nedosáhl. Svěřenci kouče Guardioly tak z ojedinělé akce dokázali srovnat stav na 1:1, který jim do odvetného zápasu hraném na Nou Campu velmi vyhovuje.

Hosté poté převzali iniciativu, ale praktikcky celý druhý poločas technicky výborně vybavení hráči Barcelony drželi míč na svých kopačkách a za dalším gólem se rozhodně nehnali. Výjimkou byla situace ze 69. minuty, míč mířící do branky po střele Ibrahimoviče vyrzil ramenem obránce Molinaro. Zkušenější Barca si pak nerozhodný výsledek v poklidu pohlídala a do odvety jde s výbornou výchozí pozicí.

Plašil pomohl k výhře

Ve druhém úterním osmifinálovém utkání změřily síly týmy Olympiakosu Pireus a Bordeaux. V základní sestavě se objevil také český reprezentant Jaroslav Plašil, který měl v průběhu týdne zdravotní problémy. Záložník nakonec hrál až do 82. minuty, kdy jej vystřídal Gouffran.

První poločas v Pireusu nenabídl příliš zajímavou podívanou. Aktivnější byli hráči Olympiakosu, ale právě ti paradoxně ve druhé nastavené minutě inkasovali. Po standardní situaci se dostal míč k Michaelu Cianimu, který hlavičkou překonal Nikopolidise.

Ami fotbal ve druhém poločase diváky ze sedadel rozhodně nezvedal. V úvodu druhé půle dobře střílel autor jediné trefy Ciani a v 77. minutě se předvedl tak Jaroslav Plašil. Na jeho střelu ze dvaceti metrů se Nikopolidis stačil jen ohlédnout.

Pravé fotbalové drama bylo k vidění pouze v úplném závěru utkání. Nejprve v 89. minutě uchránil hosty od inkasovaného gólu Trémoulinas, který na poslední chvíli odvrátil střelu Vassilise. V nastaveném čase se pak zaskvěl gólman Bordeaux Carasso a v 94. minutě Olympiakos dokonce dotlačil míč do sítě, ovšem rozhodčí Webb gól neuznal kvůli předchozí faul.

Odvetné zápasy jsou na programu ve středu 17. března.

Osmifinále fotbalové Ligy mistrů - první zápasy:

Olympiakos Pireus - Girondins Bordeaux 0:1 (0:1)
Branka: 45.+2 Ciani. Rozhodčí: Webb (Angl.). Diváci: 33.500 (vyprodáno).

VfB Stuttgart - FC Barcelona 1:1 (1:0)
Branky: 25. Cacau - 52. Ibrahimovic. Rozhodčí: Kuipers (Niz.). Diváci: 40.000 (vyprodáno).