Real "vede" v inkasování hned po skórování, říkají analytici

Real "vede" v inkasování hned po skórování, říkají analytici

Analýza odhalila náchylnost fotbalistů Realu Madrid inkasovat branku hned poté, co ji sami vstřelil, jako největší mezi giganty v Evropě. K tomuto závěru došli analytici společnosti Castrol, kteří prostudovali a prozkoumali každý gól vstřelený v posledních čtyřech ročnících pěti nejprestižnějších evropských lig a Lize mistrů.

Analýza rovněž prokázala, že Real Madrid inkasoval 19 branek v pěti minutách po vstřelení gólu – to je více než inkasuje kterýkoliv madridský rival v rámci Španělska či Evropy.

Z celkového počtu inkasovaných branek obdrží Real Madrid plných 13 procent hned po vstřelení gólu, což je více než dvojnásobek evropského průměru, který činí 6 %. Hráči AC Milán jsou v této statistice jen těsně za Realem Madrid, jelikož inkasovali ve zmíněném časovém úseku o jeden gól méně.

Další evropští giganti jsou na tom o poznání lépe – FC Barcelona inkasovala v 5 minutách po vstřelení branky desetkrát, Inter Milán a Chelsea FC devětkrát a Manchester United byl pokořen pouze osmkrát.

Steve Palmer je členem týmu analytiků společnosti Castrol a muž zodpovědný za sledování a analýzu výkonnosti hráčů v klubu Tottenham Hotspur. K problematice inkasování hned po vstřelení gólu řekl:

„Obrovský příval adrenalinu, který hráče zaplaví po vstřelení gólu je způsoben skupinou hormonů, kterým se říká Katecholaminy. Fungují jako mediátory přenosu nervového vzruchu, a mohou také způsobit až euforický stav, který vyústí ve ztrátu koncentrace a následně v horší výkon.“

Studie také prokázaly, že počet přesných přihrávek předcházející vstřelení gólu dosahuje u mužstva, které jej vsítí, nadprůměrných hodnot. "Ovšem v pěti minutách, které následují po vstřelení branky, přesnost přihrávek zmiňovaného mužstva prudce klesne. To samozřejmě vede k problémům, protože je všeobecně známo, že přesnost přihrávek vede k vyššímu poměru držení míče a zbavuje soupeře možnosti ohrozit branku,“ tvrdí Palmer.

Palmer, který hrál Premier League v dresu Watfordu a Ipswich Town na postu středního obránce, dodává: „Každý hráč reaguje na fotbalové situace odlišně. Klíčové je najít tu správnou metodu, která hráči pomůže k vyrovnání hladiny adrenalinu v těle a on se mohl opět začít plně soustředit na hru.“

Jedna z nejrychlejších metod, která pro jednotlivé hráče přichází v úvahu, je podle Palmera dechové cvičení. Naopak pro celý tým může velmi dobře fungovat metoda zpomalení zápasu. Hráči při ní jednoduše zvolí pomalou chůzi ke středovému kruhu, odkud rozhodčí zápas po přerušení opět zahajuje.

„Existují ale i jiné metody, které hráči pomohou se připravit na opětovné zahájení zápasu. Jednou z nich je metoda vizualizace. Hráči vědí, co přesně musí udělat, aby zabránili soupeři ve skórování a často pomáhá, když si svoji obrannou činnost konkrétně představí. Například, pokud fotbalista cítí, že při rohovém kopu hrozí šance na neubránění soupeřova hráče, může se před zápasem pomocí metody vizualizace naučit tuto nebezpečnou situaci představovat. Vytrvalý trénink této metody vyústí v jeho vyšší koncentraci a pohotovost na zmíněnou vizualizovanou situaci v průběhu samotného zápasu,“ vysvětluje Palmer.

Mistr světa z roku 1998 Marcel Desailly řekl: „Hlavní důvod, proč špičková mužstva inkasují tak brzy po vstřelení gólu, je ten, že poleví v koncentraci. Když se podaří mužstvu vstřelit gól, prostoupí hráče euforie a nadšení z faktu, že mají oproti soupeři v zápase výhodu. Tyto pocity následně vedou ke ztrátě koncentrace a problémům před vlastní bránou.“

Desailly ještě dodává: „Je také důležité zmínit fakt, že trenéři své svěřence po psychologické stránce připravují spíš na vstřelení gólu než na jeho zabránění. Po obdržení gólu soupeř často vystřídá nebo změní rozestavení ve snaze, co nejvíce zvýšit své šance na rychlou gólovou odpověď. Takový postup samozřejmě ještě umocňuje tlak a může rovněž vyvolat krátkodobé zmatky v obraně a organizaci hry. To je samozřejmě také důležitý faktor, který často vede k inkasování branky.“