Psotka: Stačila by v Plzni remíza

Psotka: Stačila by v Plzni remíza

Domácí pohárová soutěž Ondrášovka Cup vstoupila úderem 17. hodiny do semifinálové fáze. Úvodní zápasy Jablonec - Slavia a Plzeň - Olomouc sice ještě definitivně nerozhodnou o dvou postupujících, ale hodně naznačí před odvetnými duely, které se odehrají za týden.

Plzeň i Olomouc jsou aktuálně ve velmi dobré formě, a tak jejich semifinálový duel nemá vyloženého favorita, přestože výsledky Hanáků z poslední doby jsou výraznější. Pro oba týmy je ale pohárová soutěž poslední možností, jak se probít do Evropy.

"Pohár je odlišný, a já proto věřím, že se k nám přikloní štěstí, které v lize moc nemáme," prohlásil plzeňský trenér Pavel Vrba. Za zásadní považuje vítězství v domácím zápase bez inkasovaného gólu. Kouč nasadí podobnou sestavu jako naposledy v lize proti Jablonci (1:1), od soupeře čeká změny. "Olomoučtí se na rozdíl od nás už šetřili v posledním ligovém zápase. Věřím, že sil máme dost," uvedl Vrba.

V posledních šesti vzájemných ligových soubojích vždy vyhrál domácí celek, ale Olomouc by pravidlo z dlouhodobé domácí soutěže ráda ukončila. Před devíti dny ve vzájemném ligovém duelu se snažili Hanáci zmást soupeře sestavou i rozestavením a vyhráli 1:0, a tím soupeři zatarasili jednu z možných cest do evropských pohárů.

"Trenér Vrba mi tehdy řekl, že třikrát po sobě se nad jedním celkem nevyhrává, takže by mi stačila remíza v Plzni a doma v odvetě vítězství," hecoval na dálku kolegu trenér Zdeněk Psotka, podle kterého olomoucký tým výhrou získal sebevědomí. "Věřím, že si v Plzni vytvoříme dobrou půdu pro odvetu," dodal Psotka.

Jablonec nedokázal porazit Slavii už tři roky a pokud chce odjet k odvetě s nadějí, potřeboval by tradici porušit. Na rozdíl od dalších semifinalistů ale bojuje o evropské poháry také ještě v lize. "Nemáme problém s tím, že bychom byli rozpolcení a přemýšleli, která soutěž má přednost. Naopak si užíváme to, že jsme v obou pořád ve hře o nejvyšší místa," odmítl jablonecký kouč František Komňacký, že by Severočeši v náročném finiši sezony mohli klást na jednu ze soutěží větší váhu.

Trenér věřil před zápasem v lepší představení svého týmu než v sobotním ligovém duelu v Plzni, kde zelenobílí přestáli řadu šancí domácích a se štěstím remizovali. "Musíme si ukázat, kde byla chyba. A věříme, že díky tomuto poučení půjdeme do utkání se Slavií silnější. Dobře víme, jak důležitý zápas nás čeká, výsledek může být určující i pro odvetu," uvedl Komňacký.

Trenér Slavie František Cipro měl před duelem značné starosti s poskládáním sestavy. Mohl sice znovu počítat s Krajčíkem, ale určitě mimo hru zůstanou vedle dlouhodobých marodů i Grajciar a Vlček. "Jablonec hraje v pohodě, a i když třeba dostane branku, tak se z toho dokáže zvednout a zápas obrátit. Do velké formy se dostal Lafata, ale dávat góly umějí i jiní," upozornil Cipro, který souhlasí s tím, že pohár má jiná pravidla. "Matematika je jasná, dát v Jablonci branku by bylo nadějné," shrnul plány.

Ondrášovka Cup - semifinále, 1. zápasy:
Baumit Jablonec - Slavia Praha 0:0 po poločase
Rozhodčí: Drábek - Chytil, Jiřík.

Jablonec: Špit - Zábojník, Huber, Drsek, Krejčí - Haurdič, Eliáš, Loučka, Kovařík - Pekhart, Lafata. Trenér: Komňacký.
Slavia: Vaniak - Krajčík, Trapp, Kopic (32. Lafrance), Hubáček - M. Černý, Ragued, J. Černý, Janda - Kysela, Ivanovski. Trenér: Cipro.

O poháru čtěte také:

Ondrášovka Cup – tanec milionů!