Budějovice a Příbram zachráněny, přestřelka v Plzni, nuda v Brně

Vedle dvou ostře sledovaných duelů 28. kola Gambrinus ligy na pražské Letné a v Kladně a večerního utkání Jablonce s Teplicemi se na dalších pěti stadionech rovněž bojovalo o ligové body. V Plzni padlo dokonce šest branek v dvakrát otočeném zápase, Budějovice si trefou Volešáka odvezly z Boleslavi všechny body a tím i záchranu. Definitivní pojistku na úkor Klokanů má i Příbram.

Aktuální kolo a tabulka Gambrinus ligy

Nuda v Brně

Pouze bídnou bezbrankovou remízu uhráli fotbalisté Brna v souboji s beznadějně posledním týmem tabulky Bohemians Praha. Svým mizerným výkonem Brňané potvrdili hlubokou herní krizi v závěru sezony a už v sedmém zápase nevyhráli. K sestupu odsouzení Bohemians se naopak po sedmi předcházejících porážkách dočkali alespoň bodu.

Brňané bez zraněného tvůrce hry Polácha se zcela pozměněnou středovou řadou sice získali územní převahu, ale více než hlavičku Rabušice do břevna po úvodních pěti minutách nevytěžili.

Fotbalisté Bohemians s pětičlennou zálohou a na hrotu pouze s jediným útočníkem Pospíšilem vyráželi k rychlým protiútokům, i jejich zakončení však bylo bídné. Trenér Brňanů Beránek se pokusil hru středové řady oživit už v prvním poločase výměnou Križka za Cupáka. Těsně před přestávkou se podařilo uniknout po levé straně Kalabiškovi, Rabušic na jeho centrovaný míč nedosáhl a za ním nabíhající Dostálek netrefil branku.

Deset minut před koncem mohl Brno potupit Jeslínek, který ale sólový útok zakončil střelou mimo tyče. Čtyři minuty před koncem se ještě Brňané dožadovali po sražení Kalabišky ve vyložené šanci pokutového kopu, rozhodčí Drábek ale jejich tužbu nevyslyšel a domácí fotbalisty za jejich výkon vyprovodil do šaten zasloužený pískot.

1. FC Brno - Bohemians Praha 0:0

Záchranářský gól Volešáka

České Budějovice dnes zvítězily na trávníku Mladé Boleslavi 1:0 a definitivně si zajistily prvoligovou příslušnost i pro příští ročník. Na výhru s Mladou Boleslaví čekaly od dubna 2004. Tři body jim zajistil již v 16. minutě Ladislav Volešák, domácí nastřelili tyč a břevno.

Domácí sice měli více ze hry, ale bylo to i tím, že hosté přijeli s defenzivní taktikou a vsadili na zabezpečenou obranu s jediným útočníkem Sedláčkem. V 16. minutě přesto udeřili. Benát obešel Sylvestreho, předložil míč volnému Volešákovi a ten střelou z hranice vápna od tyče poslal Jihočechy do vedení.

Po přestávce zahrozil první českobudějovický Sedláček. Po centru Otepky však tečoval míč vedle. Diváci byli s výkonem domácích nespokojeni a z hodně prořídlých ochozů se ozýval pískot. V 52. minutě mohl Táborský jít sám na branku, ale místo toho nepřesně vypálil. Za dvě minuty již Sedláček trefil přesněji z trestného kopu, ale Kučera se opět vyznamenal, když míč vyrazil na břevno.

FK Mladá Boleslav - Dynamo České Budějovice 0:1 (0:1)

Plzeňskou přestřelku odnesla Slavia

Hned v úvodu utkání viděli diváci ve Štruncových sadech gól. Po rychlém brejku Slavie překonal gólmana Mirko Ivanovski a Slavia se dostala do vedení. V dalším průběhu zápasu se dostávala do šancí Plzeň zásluhou převážně Pavla Horvátha.

Vyrovnání přinesla 22. minuta, když se po centru Horvátha přesně hlavičkoval Kolář. Vedení na stranu Slavie strhl ale opět Ivanovski. V pokutovém území zaúřadoval Jaroslav Černý a Ivanovski už měl snadnou pozici - 1:2. Plzeň mohla znovu vyrovnat, ale Vaniak Střihavkovu střelu vyrazil.Po přestávce udeřila Plzeň. Rezek dostal míč za obranu a proti Vaniakovi nezaváhal.

O pár minut později dokonal obrat Střihavka. Po nebezpečné malé domů odehrál nedůrazně míč Vaniak a přes Střihavkou byla prázdná brána. Plzeň nadále demonstrovala svoji převahu. V 66. minutě po rohu Rezka protlačil míč do sítě Horváth. Slavia si vypracovávala příležitosti jen velmi sporadicky, naopak Plzeň předváděla útočný koncert. Její snažení už gól nepřineslo a tak porazila Slavii 4:2.

FC Viktoria Plzeň - SK Slavia Praha 4:2 (1:2)

Ordoš se posunul na druhé místo střelců

Olomouc potvrdila domácí formu a z posledních devíti duelů na Andrově stadionu poosmé vyhrála - zdolala 2:0 Liberec a nadále bojuje s Plzní o páté místo. O výhru nad Slovanem se zasloužil Michal Hubník, který vstřelil čtvrtý gól z posledních tří domácích zápasů. Druhý gól přidal z penalty Michal Ordoš.

Po úvodním oťukávání se jako první rozkoukali domácí a již v 17. minutě šli z první povedené akce do vedení. Hořava rozehrál na Petra, který zatáhl míč po pravé straně a nacentroval na malé vápno na hlavu skórujícího Hubníka. Hosté mohli srovnat po půlhodině hry, když Holeňák zahrával přímý kop z 35 metrů, míč zaplaval, ale brankář Blaha dokázal nebezpečný projektil vyrazit.

Ještě větší šance Liberce přišla záhy. Blaha skvěle vychytal Papouška, míč se však dostal k Nezmarovi a před ním stala prázdná branka jen s obráncem Kalasem. Mladičký stoper však dokázal dorážku skluzem vykopnout, další Nezmarův pokus zastavil druhý stoper Škerle.

Liberec na nevyužití šancí doplatil v závěru první půle, kdy Liška fauloval Petra a nařízený pokutový kop proměnil Ordoš. Ukončil tak desetizápasové čekání na další ligovou trefu a s deseti góly se osamostatnil na druhém místě tabulky střelců.

SK Sigma Olomouc - FC Slovan Liberec 2:0 (2:0)

Klokani se snažili, ale definitivu nevydřeli

Příbramští ukončili čtyřzápasové čekání na vítězství a po výhře 2:0 nad Bohemians 1905 si pojistili účast i v příštím ligovém ročníku. Jejich dnešní soupeř z Vršovic bude muset o stejnou jistotu bojovat v sobotu doma s Kladnem. Zápas rozhodli talentovaní příbramští mladíci Šmejkal a Fantiš.

Domácím patřil v hustém dešti nástup a už v osmé minutě jejich aktivita přinesla ovoce. Šmejkal si vyskočil na Pleškův rohový kop a hlavou překonal brankáře Sňozíka. Velkou šanci vyrovnat měl hrdina minulého zápasu v Liberci Bálek, ale tváří v tvář Krbečkovi neuspěl. Stejně dopadl i Kaufman, který rozhodl podzimní zápas v Praze.

Hosté měli převahu, ale ve 22. minutě unikl po pravé straně Huňa a po jeho centru vstřelil osmnáctiletý Fantiš svůj první gól v této sezoně. Bohemians bez zraněného Škody byli v útoku málo nebezpeční, což se trenér Hoftych pokusil do druhého poločasu změnit nasazením čtyřicetiletého veterána Slezáka, ale výrazné zlepšení to nepřineslo. Nejstarší ligový hráč po dvaceti minutách odkulhal a během krátkého působení na trávníku stihl jen dostat žlutou kartu.

FK Příbram - Bohemians 1905 2:0 (2:0)