Repre odmítla hamburgerovou stravu čeká ji tým Hiddinka

Repre odmítla hamburgerovou stravu čeká ji tým Hiddinka

Téměř jedenáct hodin strávili čeští reprezentanti na palubě leteckého speciálu, který je ve středu dopravil z Prahy do New Yorku. Mimo tradiční únavy znásobené mezipřistáním na Islandu však přečkali hráči přesun bez větších potíží a už dnes odpoledne tamního času je čekal první trénink v areálu univerzitního komplexu v Monctlair v New Jersey.

Cesta ke dvěma závěrečným zápasům jarní sezóny byla pro celou výpravu náročná. Nejenže se kvůli administrativním úkonům část výpravy scházela na letišti už tři hodiny před odletem, ale kvůli dotankování na cestě přes oceán muselo letadlo absolvovat mezipřistání v islandském Keflavíku, kde museli strávit hodinu v letadle.

Náladu ale hráčům i dalším členům výpravy spravil raritní pohled na bouřící sopku Eyjafjallajökull. Oblačnost sice omezila dohlednost jen na kouřící dým, ale černý mrak nad bílými mraky dostatečně charakterizoval, jakým způsobem ohrožovala v minulých týdnech leteckou dopravu v celé Evropě.

Hráči si druhou, takřka šestihodinovou cestu na letiště Newark poblíž New Yorku, krátili různě. Část využila filmové nabídky v letadle, část si četla a někteří ještě dospávali spánkový deficit ze závěru ligové sezony. To ale neplatilo o čtveřici, která odehrála před zraky svých kolegů v úterý finále Ondrášovka cupu: všichni dorazili na hotel Praha podle pokynů vedení mužstva.

Zatímco v úterý bičoval New York silný déšť, české reprezentaci ukázalo "Velké jablko" hned na úvod vlídnější tvář. Během odpoledne sice bylo pod mrakem, ale téměř dvacetistupňová teplota a předpověď na další dny slibující větší teplo jim musela udělat radost, stejně jako ideální výhled na mrakodrapy na Manhattanu, na který vidí ze svého hotelu, v němž bydlí společně se svým sobotním tureckým soupeřem.

Vedle dvaadvacetičlenné výpravy hráčů, odpovídajícího doprovodu včetně části výkonného výboru a zástupců obchodních partnerů svazu bylo možno vidět i zástupce některých ligových klubů. Na palubě nechyběl například někdejší český velvyslanec v USA Alexander Vondra, který si přijel spravit chuť z nepovedeného jara milované Slavie, kam na jaře příliš nechodil.

Bývalý ministr zahraničí statečně snášel poznámky rozverných spolucestujících, že takoví už slávisté jsou - jak se nedaří, do Edenu nevyrazí. "Na zápasy reprezentace samozřejmě chybět nebudu, ale mám zde nejdříve nějaké pracovní povinnosti," vysvětloval hlavní účel své cesty do země, kde působil čtyři roky do srpna 2001.

Na aklimatizaci nemají fotbalisté mnoho času: už v pátek je čeká poslední příprava a v sobotu duel proti Turecku, které první zápas před zraky nového kouče Guuse Hiddinka bere velmi vážně.

Hotel nabízel hráčům hamburgerovou stravu



Přivyknout si šestihodinovému časovému posunu zpět a také přizpůsobit se neobvyklé stravě museli čeští fotbalisté po příletu do Spojených států amerických, kde je čekají dva přípravné zápasy. Lékař výpravy Petr Krejčí totiž v rozhovoru během letu za oceán prozradil, že měl trochu nezvyklé potíže se složením jídelníčku pro týdenní pobyt.

Zatímco v Evropě jsou luxusní hotely většinou zvyklé servírovat sportovcům vybranou racionální stravu podle přání objednavatele, v Americe si s tím moc velkou starost nedělali. "Tradičně s předstihem konzultujeme s hotelovými manažery složení jídelníčku a vesměs se vždy dohodneme," připomněl zkušený lékař zažitou praxi, která ale tentokrát neplatila.

"Akci pořádá domácí federace, která nám poslala nabídku, ale nebyla to žádná sláva. V nabídce nebylo telecí, králičí ani jehněčí maso a jako náhradu nám nabízeli jejich oblíbené hovězí a vepřové hamburgery, což jsme samozřejmě odmítli. Budeme si tak muset vystačit s krůtím a kuřecím masem na sto způsobů," povzdychl si reprezentační lékař.

Naopak s aklimatizací se podle něj vyrovnají hráči velmi dobře. "Šestihodinový posun sice hraje velkou roli, ale je to lepší, než pokud bychom letěli na východ. Akorát si musíme protáhnout dnešní den a jít spát až podle místního času, podle něj budeme mít už i čtvrteční režim. Navíc první zápas hrajeme v šest hodin evropského času, tak snad to nebude velký problém," přibližoval Krejčí během letu novinářům, jak se bude snažit hráče udržet v ideálním rozpoložení.

V jednom případě ale musel fotbalistu přesvědčovat, aby vydržel na nový časový režim přejít. "Martin Fenin se totiž těsně před srazem vrátil s klubem z Vietnamu a v letadle chtěl prášek na spaní, aby si odpočinul, měl toho už docela dost," vysvětlil lékař, podle kterého nejsou fotbalisté na velké časové předěly tolik zvyklí.

"Takoví tenisté už to ani neřeší, jejich organismus je na přelety Evropa-Austrálie-Amerika nachystaný z častého cestování, zatímco u fotbalistů se cestuje většinou jen po jednom kontinentu," srovnal lékař dvě sportovní odvětví. Přesto se podle něj v posledních letech trochu změnil pohled na tuto problematiku - na sportovní výkon to zase prý takový vliv mít nemusí.

Související:


Zkušený Šmicer rozumy rozdávat nebude
Reprezentace: Suchý to balí, střídá ho Rajnoch
Fenin: Reprezentaci toho hodně dlužím
Čech k cestě do USA: To je to nejlepší, co nás mohlo potkat
Pudil se málem zabil
Národní tým se schází před cestou do zámoří