Port Elizabeth střeží dravci před holuby a krysami

Port Elizabeth střeží dravci před holuby a krysami

Stadion v jihoafrickém přístavním městě Port Elizabeth, kde se bude hrát osm zápasů fotbalového mistrovství světa, začlenil do svého "bezpečnostního systému" i dravé ptáky. Ti mají být klíčovou zbraní proti holubům a krysám v rámci strategie, která dává přednost predátorům před jedy.

Nový stadion se 46.000 sedadly, jehož stavba vyšla na více než dvě miliardy jihoafrických randů (asi 5,5 miliardy korun), má pod vnějším okrajem několik ptačích a netopýřích budek, které mají přilákat létavé lovce. "Rozhodli jsme se vůbec nepoužívat jedy. Tohle je jediný stadion, který zavedl podobný program na odrazování škůdců," řekl manažer stadionu Rob Hichens.

Tato strategie byla navržena jako harmonický systém: Divocí dravci budou odhánět holuby, čímž jim zabrání postavit si na stadionu tradičně neupravená, lajdácká hnízda a trousit trus, který přitahuje krysy.

"Holubi jsou nesmírní neřádi, je jimi zamořené celé město. Počítal jsem divoké holuby v Port Elizabeth a dostal jsem se přes 10.000 kusů," říká Arnold Slabbert, který strategii boje proti škůdcům vymyslel.

Tito ptáci přenášejí vši, jejich trus poškozuje sedačky a navíc láká krysy, které žerou nejen holubí trus, ale odváží se i na holubí vejce či mláďata v hnízdech, dodává Slabbert. "Jakmile dovolíte, aby se rozvinul problém s holuby, okamžitě spustíte i potíže s krysami. Proto nechceme holuby na stadionu. Tečka."

"V tuto chvíli žijí na stadionu tři sokoli stěhovaví (Falco peregrinus). A loví pěkně čile," říká Slabbert. "Jsou nesmírně účinní při kontrole holubí populace. Holubi se ke stadionu nepřibližují, prostě se drží mimo. Je to úžasný odpuzovací prostředek."

Na stromech a pod okrajem vnější střechy stadionu byly rovněž rozmístěny budky pro netopýry, kteří dokážou sežrat až 132 komárů za hodinu. Netopýry ke stadionu láká hmyz, který se slétá ke světlům stadionu i k blízkému jezeru. Do okolních mokřadních oblastí by Slabbert chtěl také nasadit trávou se živící hlodavce, kteří by se stali potravou pro poštolky, jež chce Slabbert rovněž přilákat ke stadionu. "Pohlížím na to jako na integrovanou kontrolu všech druhů škůdců. Vytvářím tady kompletní malý ekosystém," vysvětluje.

"Tohle je jediný stadion mistrovství světa, který tohle dělá - a je to také jediný stadion mistrovství světa, který nemá problém s ptáky," dodává Slabbert.