Teroristé v JAR? Nemůžeme zůstat v klidu

Teroristé v JAR? Nemůžeme zůstat v klidu

Nejenže se organizátoři mistrovství světa potýkají s vysokou mírou domácí kriminality a přípravou na evropské fotbalové výtržníky, musejí se připravit rovněž na možnost teroristického útoku. Jihoafričtí policisté cvičí zásah v případě chemického, biologického nebo jaderného útoku. Nemocnice se připravují tak, aby byly schopny zvládnout velké množství raněných, jihoafričtí agenti konzultují s kolegy v zahraničí všechna možná nebezpečí.

"Terorismus patří ke zlům zamořujícím dnešní svět. Teroristé chtějí zabíjet a mrzačit nevinné lidi. A to my na našem území nedovolíme," řekl jihoafrický ministr policejních složek Nathi Mthethwa.

JAR si je vědoma minulých případů, kdy si útoky v době velkých sportovních událostí některé skupiny pokusily obrátit pozornost světa na určitý problém nebo oslabit vládu pořadatelské země.

Palestinští ozbrojenci v roce 1972 vzali během olympiády v Mnichově do zajetí 11 členů izraelské delegace a zabili je. V době olympiády v Atlantě v roce 1996 zranil bombou v parku pravicový extremista přes 100 lidí a dva zabil.

Loni ozbrojenci zaútočili na autobus s srílanským kriketovým týmem mířícím do Láhauru k zápasu proti Pákistánu. Zranili sedm hráčů a osm lidí včetně policistů zabili. V Angole zemřel pomocný trenér a mluvčí týmu Toga při letošním útoku na autobus s hráči mířícími na africký šampionát. K akci se přihlásila jedna angolská separatistická skupina.

V JAR žádné separatistické hnutí není a země nemá ani nepřátele, zdůrazňují místní představitelé. "Jsme ale hostiteli zástupců 31 zemí, takže nemůžeme zůstat v klidu. Připravili jsme se na všechny eventuality," řekl policejní mluvčí Vish Naidoo.

Anneli Bothová v minulosti u policie pracovala a nyní se podílí na výzkumu terorismu v jihoafrickém ústavu studia bezpečnosti. Podle ní může hodně pomoci veřejnost. Stačilo by, kdyby lidé policii ohlašovali případy, kdy jsou požádáni o dar pro organizaci podezřelou z napojení na mezinárodní síť radikálů. "Neříkám, že se lidé mají bát, ale měli by být připraveni v tom smyslu, že budou mít oči otevřené," řekla.

Koordinátor boje proti terorismu z amerického ministerstva zahraničí Daniel Benjamin o žádné hrozbě proti šampionátu neví, ale přiznává, že "v případě velkých sportovních událostí panují vždy bezpečnostní obavy, protože jde o sledované události s mezinárodní účastí a mimořádnou pozorností tisku".

Američané loni spolupracovali s Jihoafričany kvůli hrozbě, na niž USA zareagovaly zavřením své ambasády a dalších úřadů v JAR. Jihoafrická policie prohlásila, že hrozby byly plané, Benjamin k tomu řekl pouze, že záležitost byla dostatečně objasněna.

Bývalá zaměstnankyně americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) a nynější konzultantka v protiteroristických otázkách Clare Lopezová považuje jihoafrické bezpečnostní služby za dostatečně profesionální partnery v boji proti terorismu. "Klíčem je sdílení informací," řekla.

Britské tajné služby upozornily na to, že si islámští extremisté v JAR zřizují základny. JAR má na africkém kontinentě nejrozsáhlejší dopravní, komunikační a finanční síť. Analytik a majitel bezpečnostní poradenské firmy STRATFOR Mark Schroeder pochválil jihoafrické úřady za to, že věci nepodceňují. "Vědí, že je v době mistrovství bude sledovat celý svět. Zajímá je, zda nebezpečí nehrozí od Al-Káidy nebo jiné skupiny," prohlásil Schroeder.