Německo se raduje z nového objevu Götzeho

Německo se raduje z nového objevu Götzeho

V Německu se v posledních letech objevují velké talenty, což dokládají úspěchy reprezentací na juniorských mistrovství Evropy i výkony Mesuta Özila a Müllera na mistrovství světa. Poslední velkým objevem je však dortmundský záložník Mario Götze, který zazářil v nedělním utkání s Mainzem.

Osmnáctiletý Götze poprvé okusil německou bundesligu přesně před rokem, pravidelně však začal hrát až od této sezony. Svým aktivním pojetím hry přispívá k tomu, že Dortmund poprvé od roku 2002, kdy s Tomášem Rosickým a Janem Kollerem získal titul, vládne tabulce německé ligy.

A právě o první místo v lize se Dortmund utkal v neděli s Mohučí. Výsledkem bylo vítězství 2:0 a to zásluhou Götzeho, který byl nejlepším hráčem na hřišti. Mladý záložník jeden gól dal, na další přihrál Barriosovi a vytvářel i další šance pro sebe a své spoluhráče. Svou letošní bilanci si tak vylepšil na dva góly a čtyři přihrávky. Další dvě branky dal v Evropské lize do sítě Karpaty Lvov.

Pro mistra Evropy do 17 let byl gól Mohuči o to prestižnější, že za rezervu soupeře nastupuje jeho o dva roky starší bratr Fabian. Navíc právě proti Mohuči prožil před rokem svůj ligový debut.

"Od Maria to byl další dobrý výkon. Je to velmi dobrý mladý fotbalista a také velmi laskavý a pracovitý," chválil svého svěřence trenér Jürgen Klopp. Ten se s vedením klubu domluvil na tom, že Götzeho budou chránit před tlakem, a proto mu nedovolují komunikovat s médii.

Götze v Dortmundu vzbuzuje podobné pozdvižení jako kdysi Lars Ricken. Ten v mládí rovněž zářil a dokonce pomohl Dortmundu k triumfu v Lize mistrů. Později však kvůli přetrvávajícím zdravotním a psychickým problémům s fotbalem předčasně skončil. "Götze je největší talent, jaký jsme tu kdy měli," prohlásil sportovní ředitel Dortmundu Matthias Sammer.