Italům se v EL nedařilo. Sampdoria prohrála, Juventus remizoval a vypadl

Sampdorie Janov v duelu proti nizozemskému PSV Eindhoven v pátém zápase základní skupiny Evropské ligy vedla po trefě Pazziniho, ale ze tří bodů a z postupu se nakonec po dvou brankách Toivonena radují hostujé. Nedaří se ani dalšímu italskému celku. Juventus zachránil remízu 1:1 na půdě Poznaně až v závěru a po pěti remízách v soutěži končí. Atlético Madrid doma nestačilo na Aris Soluň a prohrálo 2:3. Po středečních pátých zápasech si postup zajistila sedmička týmů: PSV Eindhoven, Metalist Charkov, Young Boys Bern, Manchester City, Lech Poznaň, Leverkusen a Sporting Lisabon.

Jistý postupující ze skupiny G Zenit Petrohrad doposud ve čtyřech duelech neztratil ani bod. Po prvním poločase proti Anderlechtu, který vyhrál díky brance Ionova ze 17. minuty, má nakročeno k prodloužení vítězné série. V dresu hostů se na trávníku od první minuty objevili Češi Polák, Mazuch, Lecjaks a Mareček. Další branku přidal ruský celek v 65. minutě. Do statistik se gólem zapsal Bukharov. Jiskřičku naděje vykřesal pro hosty v 87. minutě Kanu, ale hned o minutu později upravil na konečných 3:1 Huszti.

Ve druhém utkání mezi chorvatským Hajdukem Split a AEK Athény viděli diváci branku až v 55. minutě, pokutový kop proměnil Scocco. Druhou branku přidal po hodině hry Manolas. Konečnou podobu výsledku dal v 84. minutě Blanco, jenž zvýšil na 3:0. Čestný úspěch domácího celku zaznamenal v nastaveném čase Buljat.

Sampdoria Janov se v duelu proti vedoucímu celku skupiny PSV Eindhoven ujala vedení až v nastaveném čase prvního dějství, kdy se trefil její kanonýr Giampaolo Pazzini. Vyrovnávací branka padla krátce po poločasové přestávce, když se trefil Toivonen. V 89. minutě musel po druhé žluté předčasně pod sprchy Marilungo a hosté nabídnutou šanci využili. V nastavení svojí druhou brankou v utkání rozhodl o třech bodech pro PSV Toivonen.

Metalist Kharkov v souboji s Debrecenem po bezbrankovém prvním poločase krátce po změně stran inkasoval po trefě Czvitkovicse, ale už o čtyři minuty později bylo vyrovnáno. Vlastní branku si vstřelil Bodi sedm minut po přestávce. O dokonalý obrat se postaral dvě minuty před koncem utkání Olejnik, jehož branka poslala Metalist do vedení a zároveň do další fáze soutěže.

Getafe vedlo po brance Riose ze 17. minuty na půdě Odense 1:0, nakonec však vedení neudrželo. V nastaveném čase vyrovnal Andreasen. Vedoucí mužstvo skupiny Stuttgartu nastoupil na půdě Young Boys Bern, ale po brance Degena prohrávali 0:1. Ve 48. minutě však V závěrečné desetiminutovce však domácí zaveleli k fantastickému obranu. Na 2:2 vyrovnal Sutter, o tři minuty později dal vedoucí gól Bernu Mayuka a ten samý hráč se prosadil i o šedesát vteřin později. Domácím se díky třem brankám v rozmezí čtyř minut podařilo zvrátit vedení zpět na svou stranu a mohou tak slavit výhru, která švýcarskému celku zajistila postup do play-off.

Špatný vstup do utkání měl italský Juventus Turín. V Poznani totiž inkasoval již po 12 minutách. Hlavou se po rohovém kopu prosadil Rudnevs. Vyrovnávací branky se italský celek dočkal až 84. minutě - prosadil se Iaquinta. Juventus tak po remíze 1:1 stále čeká na první výhru v soutěži, dosavadních pět zápasů totiž pouze remizoval a se soutěží se loučí.

O postup ve skupině A bojuje také anglický Manchester City, který po gólu Balotelliho z 18. minuty vedl nad Salzburkem 1:0. Ve druhé půli přidal Balotelli svůj další zásah a zvýšil vedení City na 2:0. Již na tříbrankový rozdíl zvyšoval v 78. minutě Johnson a o vítězi bylo prakticky rozhodnuto.

Svižný start měl duel mezi španělským Atléticem Madrid a Arisem Soluň. Již ve druhé minutě se hosté radovali z vedení, trefil se Koke. Domácím se však rychle podařilo vyrovnat zásluhou uruguaijského kanonýra Diega Forlána. O pár minut později již vedl favorit. Na 2:1 pro Atlético upravil Agüero. Druhou středeční brankou v utkání se prezentoval Koke, jenž vyrovnal na 2:2 a vedení na stranu Soluně vrátil v 81. minutě Lazaridis.

Poslední Rosenborg na svém stadiónu hostil bundesligový Bayer Leverkusen, který se od 35. minuty ujal po gólu Sama vedení a protože další branka v utkání již nepadla, radoval se z výhry německý celek.

Utkání 5. kola základních skupin Evropské ligy:

Skupina A:
Manchester City - Salcburk 3:0 (1:0)
Branky:
18. a 65. Balotelli, 78. A. Johnson. Rozhodčí: Kovařík (ČR).

Lech Poznaň - Juventus Turín 1:1 (1:0)
Branky:
12. Rudněvs - 84. Iaquinta. Rozhodčí: Vitienes (Šp.).

Skupina B:
Atlético Madrid - Aris Soluň 2:3 (2:1)
Branky:
12. Forlán, 16. Agüero - 2. a 51. z pen. Koke, 81. Lazaridis. Rozhodčí: Bebek (Chorv.).

Branky:
12. Jonov, 65. Bucharov, 88. Huszti - 87. Kanu. Rozhodčí: Borski (Pol.).

Hajduk Split - AEK Atény 1:3 (0:0)
Branky:
90. Buljat - 50. Scocco z pen., 61. Manolas, 84. Blanco. Rozhodčí: Dean (Angl.).

Skupina H:
Odense - Getafe 1:1 (0:1)
Branky:
90.+2 Andreasen - 17. Ríos. Rozhodčí: Kaasik (Est.).

Young Boys Bern - Stuttgart 4:2 (1:0)
Branky:
81. a 82. Mayuka, 78. Sutter, 34. D. Degen - 48. Pogrebňak, 68. Schipplock. Rozhodčí: Yefet (Izr.).

Skupina I:
Metalist Charkov - Debrecín 2:1 (0:0)
Branky:
52. vlastní Bódi, 88. Olijnyk - 48. Czvitkovics. Rozhodčí: Stalhammar (Švéd.).

Sampdoria Janov - PSV Eindhoven 1:2 (1:0)
Branky:
45. Pazzini - 51. a 90. Toivonen. Rozhodčí: Strömbergsson (Švéd.). ČK: 89. Marilungo (Sampdoria).