Nejpotentnější střelci působí v Londýně

Nejpotentnější střelci působí v Londýně

V Lize mistrů jsou po skončení základních skupin dál ve hře největší giganti a favorité včetně trápícího se obhájce Interu Milán. Ale šestnáctičlenné osmifinále bude mít téměř z poloviny jiné obsazení než v minulé sezoně. Svoji účast v osmifinále obhájilo devět týmů, čtyři se mezi elitu vracejí, tři jsou úplnými nováčky.

V play off se poprvé objeví Šachtar Doněck, kde je oporou český záložník Tomáš Hübschman. Zimu v LM "přežije" i obránce Zdeněk Pospěch s dalším nováčkem FC Kodaň. Poprvé v historii Ligy mistrů se do vyřazovací části podívá také Tottenham Hotspur.

Na svůj první triumf v soutěži mohou dál myslet i brankář Petr Čech s Chelsea a středopolař Tomáš Rosický s Arsenalem. V LM už s AC Milán v roce 2007 triumfoval Marek Jankulovski, ale v této sezoně na svůj první start v soutěži zatím stále čeká.

Podzimní boje v základních skupinách naznačily, že nejúspěšnější celky z minulé sezony své dobyté pozice v LM nehodlají jen tak vyklidit. Pokračuje kompletní semifinalový kvartet Inter Milán, Bayern Mnichov, Lyon i Barcelona. Ze skupin stejně jako loni postoupily i Real Madrid, AC Milán, Manchester United, Arsenal a Chelsea.

Velká výzva stojí hlavně před Realem Madrid. Ten by chtěl zlomit svůj osmifinálový komplex, protože v prvním kole play off vypadl už šestkrát za sebou. Nový kouč José Mourinho, který loni dovedl na vrchol Inter, má být zárukou úspěchu.

Vyřazovací část, v níž na sebe nemohou narazit týmy z jedné země, začne prvními zápasy 15. února, los je na pořadu už 17. prosince v Nyonu. A může narýsovat velmi zajímavé souboje, v nichž se popasují vítězové základních skupin s celky z druhých míst.

Narazit na sebe tak mohou právě třeba Real s Interem, což by především díky Mourinhovi byl velký šlágr. Interu se může postavit do cesty i Barcelona, která by týmu ze San Sira ráda oplatila jarní vyřazení v semifinále. Není vyloučena ani repríze finále, v němž Inter slavil po výhře nad Bayernem.

Z českého pohledu by byl lákavý souboj Hübschmana s Pospěchem, na Hübschmanův Šachtar číhá v osudí i Jankulovského Milán. Rosický má téměř jisté, že narazí na některého z gigantů. Ve hře pro Arsenal totiž zůstávají jen Barcelona, Bayern a Real spolu s přece jen schůdnějším soubojem se Schalke 04.

Statistiky jednotlivců:


Střelci: 7 - Eto'o (Inter), 6 - Messi (Barcelona) a Gómez (Bayern Mnichov), 5 - Soldado (Valencie) a Anelka (Chelsea).
Asistence: 5 - Martins (Benfica), 4 - Lennon (Tottenham), Culio (Kluž).
Střely na branku: 15 - Ronaldo (Real), 13 - Messi (Barcelona), 12 - Eto'o (Inter).
Střely mimo branku: 16 - Ronaldo (Real), 11 - Martins (Benfica).
Ofsajdové postavení: 13 - Traoré (Kluž) a Miller (Glasgow Rangers).
Nejvíce faulující: 23 - Janko (Twente), 20 - N'Doye (Kodaň).
Nejvíce faulovaný: 24 - Naismith (Glasgow Rangers), 22 - Suárez (Ajax).

Statistiky týmů:


Branky vstřelené: 18 - Arsenal a Tottenham.
Branky inkasované: 19 - Žilina.
Branky celkem: 276.
Branky podle času: 76.-90. min. (58).
Nejvíce branek na zápas: 7 - Valencie - Bursaspor 6:1, Žilina - Marseille 0:7, Benfica - Lyon 4:3, Inter - Tottenham 4:3.
Střely na branku: 54 - Real, 47 - Bayern.
Střely mimo branku: 56 - Real, 55 - Chelsea.
Držení míče (z 540 min.): 279 - Barcelona, 250 - Bayern.
Držení míče (procenta): 70 - Barcelona, 62 - Bayern.
Rohy: 59 - Benfica, 48 - Lyon.
ČK (17 celkem): 2 - Auxerre, Real, Spartak Moskva, Tottenham.
ŽK (317): 17 - AC Milán, 15 - Real Madrid.
Nejvíce faulující: 108 - Braga, 107 - Twente.
Nejvíce faulovaný: 105 - Šachtar Doněck, 104 - Braga.