Sparťané "Reds" přestříleli, Reinu ovšem nepokořili

[hot]AKTUALIZOVÁNO[/hot] Hráči Sparty Praha ve čtvrtek večer na domácím hřišti na Letné remizovali v prvním zápase vyřazovací části Evropské ligy s anglickým týmem FC Liverpool 0:0 a za týden v odvetě budou hrát na Anfield Road stále s vyrovnanými šancemi na postup.

Sváteční zápas s velkým soupeřem fotbalově neoslnil. Na sparťanském trávníku se v prvním poločase odehrávala především taktická bitva. Liverpool nastoupil bez zraněného tvůrce hry Gerrarda a trenér Kenny Dalglish nechal také na střídačce slovenského stopera Škrtela.

V první pětačtyřicetiminutovce se odehrály jen dvě situace, které lze označit za gólové. Obě si vytvořila iniciativnější Sparta, která hrála bez respektu. Slibnou šanci měl levý obránce Pamič, jemuž Abena Biholong šikovně prostrčil míč mezi dvěma obránci. Chorvatský bek bez přípravy uvnitř velkého čtverce vypálil tvrdou ránu těsně nad zemí, brankář Reina ji vyrazil a naštěstí pro něj nebyl blízko nikdo ze sparťanů, aby balon doklepl za jeho záda.

Ve 37. minutě Sparta Angličany zatlačila a ke střele se dostal zcela volný Matějovský. Jeho dělovka trefila ruku padajícího řeckého reprezentanta Kyrgiakose, ale v takové situaci se penalta nepíská.

Liverpool se dopředu příliš nehrnul, pečlivě bránil, Kweukeho ani Keriče k ničemu nepustil. Na druhé straně pětice jeho nebezpečných ofenzívních hráčů Kuijt, Fábio Auirelio, Raúl Meireles, Maxi Rodriguez a na hrotu Ngog vůbec neohrozila branku Sparty. S nepřesnými centry si obrana domácích dirigovaná Řepkou poradila.

Po přestávce byl Liverpool o něco aktivnější, ale vpředu nedokázal nic vytvořit. Že se hraje na branky připomněl až v 63. minutě Kweuke, který mířil hlavou asi z 15 metrů po centru Kušníra vedle. Liverpool si první příležitost vytvořil až v 70. minutě díky benevolenci domácích obránců, kteří nechali ve velkém čtverci kličkovat Rodrigueze a nakonec mu dovolili z úhlu i vystřelit. Rána šla však vedle.

Nepříjemná událost se přihodila v 73. minutě, v níž si fanoušci Sparty troufli zapálit ve svém sektoru dýmovnici a páchnoucí hustý dým zahalil brankového rozhodčího a branku Pepeho Reiny. Rozhodčí Florian Meyer na necelé dvě minuty přerušil zápas a situace může mít nepříjemnou dohru. Dým se však ještě ani zcela nerozptýlil a branku měl na noze Kweuke. Po Vackově rohu pohotově vypálil skrz clonu bránících hráčů Liverpoolu, avšak Reina skvěle zasáhl.

V poslední desetiminutovce se Liverpool těžko dostával ze své poloviny a ani příliš neriskoval. Dohrával s pěti obránci, protože kouč Kenny Dalglish nahradil útočníka Ngoga stoperem Škrtelem. Na začátku 86. minuty se ještě pokusil překvapit Reinu Vacek pohotovou ranou asi z 18 metrů, ale jeho střela těsně minula anglickou branku.

Evropská liga, 1. utkání vyřazovací fáze:

AC Sparta Praha - Liverpool FC 0:0
Rozhodčí: Meyer - Henschel, Bornhorst (všichni Něm.). ŽK: Řepka - Ngog, J. Cole. Diváci: 17 569.

AC Sparta Praha: Blažek - Kušnír, Řepka, Brabec, Pamič - Vacek - Kerič (73. Sionko), Abena, Matějovský (90. Pekhart), Kadlec (89. Zeman) - Kweuke. Trenér: Jozef Chovanec.
Liverpool FC: Reina - Johnson, Kyrgiakos, Carragher, Wilson - Kuijt, Lucas, Aurélio (37. J. Cole), Maxi Rodríguez - Raul Meireles, Ngog (83. Škrtel). Trenér: Kenny Dalglish.