Kozák byl na dně, teď sní o Lize mistrů

Kozák byl na dně, teď sní o Lize mistrů

Jednadvacetiletý český útočník Libor Kozák drží svými góly Lazio Řím v popředí italské ligy a dokonce se ocitl v hledáčku reprezentačního kouče Michala Bílka. "I pro mě samotného je to překvapení, vždyť z Lazia už jsem byl jednou nohou pryč," řekl Kozák.

Jeden z nejtalentovanějších českých útočníků nastřílel v letošní sezoně Serie A už pět gólů, v posledních týdnech navíc pravidelně nastupuje v základní sestavě římského klubu. "Pro mě samotného je to překvapení, protože jsem už byl jednou nohou z Lazia pryč. Nyní však hraji pravidelně a padly tam i nějaké góly. Poslední zápas v Cagliari nám sice příliš nevyšel, ale i tak si to užívám," prohlásil Kozák.

Kozákovi se začalo střelecky dařit v polovině ledna, kdy se trefil do sítě Sampdodie Janov a od té doby už svou šanci nepustil. "Určitě jsem potřeboval trochu štěstíčka. Když třeba nemohl hrát Rocchi, naskočil jsem já a šanci využil. Svým výkonem jsem si o šanci říkal, ale určitě bylo potřeba mít i štěstí. Všechno se to seběhlo tak, že to vyšlo," uvedl český reprezentant do 21 let.

Vysoký útočník přišel do Lazia v létě roku 2008, ale po pár týdnech v juniorském týmu hrající soutěž Primavera, přemýšlel o návratu do Opavy, kde vyrůstal. "Nebylo to pro mě lehké, ten první půlrok jsem se pomalu vracel. V Itálii se mnou nebyli spokojeni, psychicky jsem na tom byl špatně, protože jsem poprvé opustil rodinu a byl sám," přiznal, že na Apeninském poloostrově prožíval složitý začátek angažmá. "Stále jsem však věřil a časem se to zlomilo, je to takové buď, anebo. Já jsem se vracet zpátky nechtěl, když jsem se jednou rozhodl odejít, podřídil jsem tomu všechno," dodal.

Zlom pro českého útočníka přišel v sezoně 2009/10, ve které hostoval v druholigovém Bari a čtyřmi góly pomohl klubu k návratu do Serie A. V této sezoně sice Kozák na podzim příliš šancí nedostal, ale kdykoliv nastoupil, svým výkonem nezklamal. "Znovu bych se rozhodl stejně, byla to šance, která už v životě nemusela přijít," stojí si Kozák za svým odchodem do Itálie.

Jednadvacetiletý útočník v této sezoně nastřílel pět gólů a sní o tom, že další v Serii A ještě přidá. "Nechávám tomu volný průběh, ani nejde určovat si nějakou gólovou metu. Samozřejmě jsem útočník a musím střílet branky, do konce sezony bych určitě rád nějaké trefy přidal. Takových deset gólů v sezoně by bylo opravdu krásných, ale jdu zápas od zápasu a uvidíme, jak tomu bude na konci soutěže," řekl s tím, že cílem římského týmu je udržet se v první čtyřce. "Všichni v mužstvu si věříme, chceme být v Lize mistrů. To je pro nás sen a všichni o něj budeme bojovat," dodal.

Kozáka v polovině února sledoval na vlastní oči v ligovém zápase při výhře 1:0 nad Bari i reprezentační trenér Michal Bílek. "Sám mě kontaktoval, věděl jsem o jeho návštěvě. Pozvánka do áčka by byla určitě hodně pěkná, ale všechno se musí postupně, a kdyby pozvánka nepřišla, hnát se tam nebudu. Pro mě je úspěch už to, že si mě pan Bílek všiml a ví o mně. Kdyby to nevyšlo, budu dál stejně makat," dušuje se vysoký útočník.

Přestože má české národní mužstvo v posledních měsících problémy se střeleckou produktivitou útočníků, v tom svou šanci Kozák nevidí. "Hráči, kteří v reprezentaci jsou, zase mají nějaké zkušenosti, to je jejich výhoda. Není to o tom, že jsem teď začal hrát a dal pár gólů. Je třeba výkony dál udržet, jedině tak si řeknu o pozvánku do áčka," uzavřel talentovaný fotbalista.