Londýn rozesmutnil Rooney, Doněck v Barceloně doplatil na otevřenou partii

[hot]AKTUALIZOVÁNO[/hot] Tým Barcelony vyhrál ve středu v úvodním čtvrtfinále Ligy mistrů na domácí půdě nad ukrajinským Šachtarem Doněck 5:1. Ve druhém "anglickém" čtvrtfinále pak londýnská Chelsea doma prohrála s Manchesterem United 0:1.

Do vedení katalánský celek poslal už ve druhé minutě Iniesta, jenž si zabíhal za obranu a šťastně se k němu odrazil míč. Zkušený španělský reprezentant pak v jasné šanci vypálil po zemi na bližší tyč a gólman ukrajinského týmu neměl nárok zasáhnout.

Šachtar, v jehož základní sestavě nastoupil i český reprezentant Tomáš Hübschman, hrál v první půli otevřenou partii a dostal se do několika velkých šancí. Třeba Luiz Adriano běžel po chybě obrany sám na gólmana, ale jeho zakončení se mezi tyče nevešlo. O chvíli později zase po nepovedené malé domů musel jít do odvážného souboje daleko před pokurovým územím brankář Barcelony Valdés, míč se odrazil k Willianovi, ale ten netrefil odkrytou branku.

Ukrajinský tým pak mohl zahozených tutovek litovat, když ve 34. minutě zvýšil Alves na 2:0. Barcelonský fotbalista si naběhl za obranu soupeře, píchl si míč kolem gólmana a v pádu skóroval. Krátce po pauze pak po rohovém kopu zvýšil na 3:0 Piqué.

Odměnou pro Šachtar byla čestná trefa do sítě Valdeze, kterou obstaral po trestném kopu Srny chytrou tečí Rakitskij. Hosté si ani nestihli vychutnat gólovou radost a už slavili gól fanoušci Barcelony. Na 4:1 pro katalánský tým zvýšil dělovkou do horního rohu Keita.

Hostující Luiz Adriano pak odmítl korekci skore, když nastřelil chvíli před koncem v šanci tyč barcelonské branky. A lídr španělské nejvyšší soutěže opět soka z Ukrajiny vyškolil, jak proměňovat šance, když chvíli před koncem zakončil pohlednou akci ranou z malého vápna Xavi a zvýšil na 5:1. Barcelona je tak velmi blízko postupu do semifinále Ligy mistrů.

Druhé středeční čtvrtfinále, kdy se střetly anglické celky Chelsea a Manchester United, brankové hody nenabídlo. Hosté z Old Trafford vyhráli na půdě Chelsea 1:0, když gólmana Petra Čecha překonal ve 24. minutě Rooney. Kanonýr "Rudých ďáblů" dostal ideální přihrávku od Giggse z levého křídla a zhruba z deseti metrů poslal míč s pomocí tyče do sítě.

První šanci zápasu ale měla Chelsea. Povedenou ránu domácího ostrostřelce Drogby však vytáhl na rohový kop parádním zákrokem zkušený Van der Sar. Ten byl velkou oporou týmu z Old Trafford. V poslední minutě první půle však měl i velké štěstí, když po teči Torrese zachránila hosty od gólové pohromy tyč. Následnou dorážku Lamparda pak zastavil obranným zákrokem Evra a odkopl míč.

Chelsea se i dál snažila o vyrovnání, ale v koncovce se neprosadila. Po centru Lamparda končí pokus Drogby o nůžky vedle branky Manchesteru United. Gólman "Rudých ďáblů" Van der Sar pak v 75. minutě vytáhl parádní zákrok proti hlavičce Torrese do horního rohu a míč vyrazil.

V úplném závěru přibylo na hřišti nervozity. Londýnský tým se několikrát dožadoval penalty po zákrocích na Ramirese a Torrese, ale sudí ani jednou pokutový kop nenařídil. Manchester United tak udržel těsnou výhru 1:0.

"Wayne byl v ohromné formě. Máme díky němu ohromnou možnost postoupit do semifinále Ligy mistrů," jásal po závěrečném hvizdu manažer Manchesteru United Sir Alex Ferguson. "Byl vážně vynikající, odvedl ohromný kus práce, i když jej soupeř tvrdě bránil. Zaslouží si velkou pochvalu," dodal.

Obránce United Rio Ferdinand kouče "Rudých ďáblů" doplnil: "Roony je špičkový hráč a tady to potvrdil. Bylo ho plné hřiště, dokáže skvělé věci." Na sporné momenty, kdy se Chelsea dožadovala penalty, měl také svůj názor. "Možná se pokutový kop dal zapískat, ale nestalo se a my můžeme být šťastní."

Liga mistrů, čtvrtfinále - středeční zápasy:

Chelsea - Manchester United 0:1 (0:1)
Branka: 24. Rooney.

Branku Chelsea hájil gólman Petr Čech.

FC Barcelona - Šachtar Doněck 5:1 (2:0)
Branky: 2. Iniesta, 34. Alves, 53. Piqué, 60. Keita, 86. Xavi - 59. Rakitskij.

V základní sestavě ukrajinského celku nastoupil záložník Tomáš Hübschman. Na hřišti vydržel do 82. minuty, kdy byl střídán.