Lafata sestřelil Budějovice, Hradec urval výhru v Ústí až v závěru

Lafata sestřelil  Budějovice, Hradec urval výhru v Ústí až v závěru

Hráči Jablonce porazili v nedělním utkání 24. kola Gambrinus ligy na domácí půdě České Budějovice 5:0. Na hřišti zářil zejména útočník David Lafata, jenž zaznamenal již třetí hattrick v jarní části nejvyšší soutěže a zároveň se dostal do čela tabulky ligových střelců této sezony. V dalším utkání vyhrál Hradec Králové v Ústí 2:0

Kompletní statistiky duelu Jablonec - České Budějovice

Jablonečtí neprohráli v lize již třináct zápasů v řadě. Hned deset z nich navíc dokázali opanovat. Posledním týmem, který Baumit porazil, byli právě Jihočeši. Šilhavého svěřenci si proto na soupeře věřili i v jeho hájemství, na bodový zisk ale mohli zapomenout již po prvních pětačtyřiceti minutách.

Na trávníku řádil především českobudějovický odchovanec David Lafata, který mateřský klub nijak nešetřil. Po zahřívací čtvrthodině nacentroval Vošahlík, Piták hlavou usměrnil na zadní tyč a Lafata z těžkého úhlu propasíroval míč do sítě. Další pohroma pro hosty přišla hned vzápětí, kdy ze hřiště vinou zranění odstoupil Ondrášek.

Toho nahradil Stráský a ve 26. minutě mohl srovnat. Laštovka mu předložil krásný pas, hostující forvard se ocitl sám v šestnáctce, střela se mu však vůbec nepovedla. Dynamo tyto momenty poznamenaly. Jablonečtí byli najednou lepším týmem a vytvářeli si zajímavé šance. Kovařík nejprve napřáhl z dálky a chytrou ranou orazítkoval břevno.

Ve 36. minutě už Baumit slavil. Jarolím utekl po levé straně, naservíroval Lafatovi a ten v pádu podruhé překonal Hrušku. Jablonecký kanonýr byl při chuti a těsně před pauzou završil třetí hattrick v jarní části nejvyšší soutěže. Horejš totiž fauloval v pokutovém území Pitáka a Lafata z nařízené penalty neměl problémy skórovat. Devětadvacetiletý útočník se tak dočkal své patnácté trefy v sezoně a dostal se do čela střelecké tabulky.

Severočeši pokračovali v náporu i po změně stran. Další góly mohl přidat Lafata, jenže jeho tutovky výborně zmařil Hruška. Čtvrtého zásahu se ale domácí příznivci nakonec dočkali. Střídající Vaněk to zkusil za hranicí šestnáctky a jeho jedovka zapadla přesně k tyči. Baumit potěšil fanoušky i pátou brankou, kterou zařídil v 90. minutě Kocourek.

Kompletní statistiky duelu Ústí nad Labem - Hhradec Králové

Severočeský tým ještě bojuje o teoretickou šanci na záchranu, už ve čtyřech ligových zápasech za sebou však nedal gól a v nelichotivé bilanci pokračoval i v zápase proti dalšímu nováčkovi z Hradce Králové. Samotná hra byla hodně nepřesná, hosté přesto byli fotbalovějším a mírně nebezpečnějším mužstvem, pohyblivějším než soupeř. I jejich snaha však vázla v předfinální fázi a přesnějším zakončení.

V prvním poločase se osmistovka diváků, tedy nejnižší návštěva této sezony, dočkala pouze dvou zajímavých momentů, na každé straně po jednom. V 41. minutě napřáhl z pětadvaceti metrů domácí bek Hyčka a jeho skákavý pokus proletěl jen těsně vedle hradecké branky. Východočeši kontrovali hned o tři minuty později, Pávkovu dělovku z hranice velkého vápna ale stihl vyškrábnout ústecký brankář Vorel.

Domácí se ani po změně stran nevyvarovali zbytečných ztrát míče, nepřesností v rozehrávce i v defenzivě a Hradec byl několikrát blízko vedoucímu gólu. Hned v 46. minutě měl dobrou pozici ke střele uvnitř ústeckého vápna Klapka, ovšem jeho pokus mířil nad domácí branku. V podprůměrném zápase se po poločase hrálo podle hradeckých not, hosté se však trápili v koncovce, kde jim chyběl větší důraz a také více klidu a přesnosti. S přibývajícími minutami bylo jasné, že nedělní utkání dvou nováčků rozhodne první branka, kterou nakonec vstřelili Východočeši.

Střídající hradecký obránce Marek Jandík byl na hřišti jen pár minut, když si v 88. minutě naběhl rohový kop a přesnou hlavičkou poslal hosty do vedení. Jandík nakonec ještě vedení v nastaveném čase z dorážky pojistil druhou brankou. Ta byla zároveň jeho druhou ligovou trefou v kariéře. Hradec si tak ze hřiště Ústí nad Labem odvezl tři body a prakticky odsoudil severočeský tým k sestupu.