Sparta rozstřílela Sarajevo a postup má nadosah

[hot]OBSAHUJE VIDEO[/hot] - Hráči Sparty Praha drtivě zvítězili ve čtvrtek večer v úvodním střetnutí 3. předkola Evropské ligy na domácím hřišti na Letné nad týmem FK Sarajevo z Bosny a Hercegoviny 5:0. Kamerunec Kweuke byl autorem hattricku, další branky přidali Sionko a Podaný a o postupu je prakticky rozhodnuto.

Tým Sparty nastoupil do boje o druhou nejprestižnější evropskou klubovou soutěž v poměrně nečekané sestavě. Na pravém okraji obrany se objevil Vidlička a Kušnír nebyl ani na soupisce, protože se ráno vzbudil s virózou. Ve stoperské dvojici se k Řepkovi postavil Zápotočný. Tato rozhodnutí se projevila pozitivně zejména pokud jde o Vidličku. Příjemným překvapením na levé straně zálohy byla také slovenská posila Juhar a celý tým Sparty byl v prvním poločase rozhodně lepší než soupeř ze Sarajeva.

Na hrotu operoval samotný Kamerunec Leo Kweuke, který se prosadil už v 5. minutě ze standardní situace. Novopečený kapitán týmu Marek Matějovský zahrál zprava roh a africký obr se nádherně trefil do centru hlavou. V 9. minutě mohl Kweuke skóroval ze hry. Zaběhl si za obranu, dostal míč, obešel i brankáře, ale dostal se do příliš ostrého úhlu. Potom při dalším souboji s brankářem Hamzičem upadl a o balón přišel.

Ale drápky vystrčili i hosté. Ve 13. minutě nečekaně nejistý Zápotočný uklouzl před pronikající Haskičem, proti němuž vybíhal Blažek. Bosenský útočník však stačil posunout míč Obučovi, jenž střílel do prázdné branky. Jenže Vidlička byl před brankovou čárou včas, balón odkopl a vzápětí Obuču odzbrojil dalším skvělým obranným zákrokem.

V záloze Sparty hrál výborně Vacek. Ve 24. minutě se prosadil technicky proti dvěma hráčům Sarajeva, přihrál do velkého čtverce, sice nikoho nenašel, ale odražený míč vypálil Pamič. Někdo z hostů ránu tečoval na roh. Ve 28. minutě měli hosté blízko k vyrovnání. Beloševičův střílený centr však Blažek před Obučou vyrazil a Pamič míč uklidil do bezpečí.

Závěr poločasu ovládla Sparta. Ve 29. minutě měl další gól na hlavě Kweuke, ale z Pamičova obloučku těsně minul. Ve 35. minutě Sparta předvedla nádhernou akci, jejímž výsledkem byl gól Libora Sionka na 2:0. Kolmou přihrávku Matějovského si zpracoval Juhar a z jeho pasu Sionko v plném běhu nechytatelně skóroval hlavou. Domácí měli pak několik dalších nadějných situací, ale nedokázali je efektivně zakončit. Přesto mohla jít Sparta do kabin s třígólovým náskokem, jenže ve 45. minutě Hamzič zázračným zákrokem zlikvidoval další hlavičku Sionka zblízka.

Po přestávce měla Sparta převahu a hrála většinou před velkým čtvercem Sarajeva. Hosté bránili a čekali na příležitost k brejkům. Až na dva případy se k nim vůbec nedostali a největší příležitost měl Beloševič z trestného kopu. Těsně však minul branku. Sparťané si počínali velmi trpělivě a v 69. minutě odemkli obranu Sarajeva dokonale. Matějovský obešel tři hráče, přihrál střídajícímu Kadlecovi a jeho přihrávku Kweuke pohodlně doklepl na 3:0.

Po třetím gólu hráči Sarajeva ochabli a zápas se spíše jen dohrával. V závěrečných minutách však hosté pod vedením českého kouče Jiřího Plíška naprosto zkolabovali. V 90. minutě střídal Juhara Podaný a skóroval z prvního dotyku s míčem. A stihl ještě i asistenci. V nastaveném čase poslal centr Kweukemu, jenž dovršil svůj hattrick hlavou. Výsledek 5:0 znamená před odvetou 4. srpna prakticky jistý postup. Přesně se splnila čtvrteční odvážná předpověď obránce Sparty Manuela Pamiče, který řekl, že Sparta rozhodne o postupu už v prvním utkání.

3. předkolo UEFA Evropské ligy:
AC Sparta Praha - FK Sarajevo 5:0 (2:0)
Branky: 5., 69. a 90.+2 Kweuke, 35. Sionko, 90. Podaný. Rozhodčí: Deaconu - Vidan, Ghinguleac (všichni Rumunsko). ŽK: Juhar, Řepka - Maksumič. Diváci: 11 626.
AC Sparta Praha: Jar. Blažek - Vidlička, Zápotočný, Řepka, Pamič - Sionko (63. V. Kadlec), Vacek (90. Mareš), Hušek, Matějovský, Juhar (90. Podaný) - Kweuke. Trenér: Jozef Chovanec.
FK Sarajevo: Hamzič - Čomor, Torlak, Maksumič, Beloševič - Ščepanovič (86.Bajraktarevič), K. Handžič - Kojaševič, Obuča, Hadžič (46. Sulič) - Haskič (73. H. Handžič). Trenér: Jiří Plíšek.