Jablonec nestačil na Alkmaar a v odvetě bude mít co dělat

Hráči Jablonce prohráli ve čtvrtečním úvodním utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti nizozemského Alkmaaru 0:2. Severočeši drželi nadějný stav až do 64. minuty, kdy se po rohovém kopu trefil hlavou Wernbloom, vedení domácích pak ještě v závěru navýšil krásnou ranou Gudmundsson.

Jablonec vyrukoval na AFAS Stadionu v očekávané sestavě. V základní jedenáctce "zelenobílých" nechyběli Jablonský s Pitákem, kteří měli lehčí zdravotní problémy. Nastoupil také Jarolím, jenž kvůli potížím s tříslem nedohrál zápas s albánským Flamurtari. Severočeši se zaměřili na důslednou defenzivu, kterou jako první vážněji prověřil Poulsen. Ten našel v šestnáctce volného Martense, který mířil dobře pod břevno, gólman Špit však jeho ránu výtečně vyrazil.

Strážce jablonecké branky se vyznamenal i o dvě minuty později, kdy si poradil s nebezpečnými pokusy Holmana a Benschopa. Alkmaar dostal český celek pod velký tlak, nedokázal však vyzrát na skvělého Špita, jenž ve 39. minutě zmařil tutovku Benschopa. Hráče Alkmaaru mohly neproměněné šance mrzet, těsně před pauzou totiž mohli sami inkasovat. Lafata hlavičkoval na zadní tyči, balon do sítě ale nedopravil.

Nizozemský celek pokračoval v aktivitě i po změně stran, jablonecká obrana však nepouštěla domácí do vyložených příležitostí. Jenže v 64. minutě zahrál Elm rohový kop, Wernbloom si našel místo mezi Eliášem a Pavlíkem a hlavou nedal Špitovi žádnou šanci.

Diváci byli namlasaní a rozjásat je mohl o chvíli později i střídající Gudmundsson, islandský útočník ale z dorážky nezacílil přesně. V 75. minutě mohl přidat druhý zásah Wernbloom, z voleje ovšem minul. Domácí nadále toužili po navýšení náskoku a přání se jim nakonec splnilo. V 88. minutě se opřel do míče Gudmundsson a jeho parádní střela z dálky se zastavila až v síti.

Jablonečtí nesložili zbraně a v samotném závěru si mohli odvézt na sever Čech hodně nadějný výsledek. Piták se ocitl před Alvaradem, kostarický gólman však svůj tým podržel. Alkmaar tak zdolal Jablonec 2:0, odveta se hraje za týden v jablonecké Chance Aréně.

Evropská liga, úvodní zápas 3. předkola:

AZ Alkmaar - FK Baumit Jablonec 2:0 (0:0)
Branky: 64. Wernbloom, 87. Gudmundsson. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz (vš. Pol.). ŽK: Boymans - Piták. Hráno v Alkmaaru.
AZ Alkmaar: Alvarado - Poulsen, Viergever, Marcellis, Moisander - Wernbloom, Elm, Martens, Holman - Boymans (90. Falkenburg), Benschop (65. Gudmundsson). Trenér: Gertjan Verbeek.
FK Baumit Jablonec: Špit - Eliáš, P. Pavlík, Beneš, Jablonský - Kopic (74. Vaněk), M. Jarolím (86. Třešňák), Loučka, Piták, Kovařík (69. Vošahlík) - Lafata. Trenér: František Komňacký.