Plzeňský sen pokračuje, mistr nasázel Kodani tři góly

Hráči mistrovské Viktorie Plzeň mají na dosah vysněnou účast v základní skupině Ligy mistrů. V úterním prvním vzájemném utkání 4. předkola soutěže si svěřenci Pavla Vrby připsali senzační výhru 3:1 na hřišti dánského FC Kodaň, odveta se hraje příští středu na stadionu v pražském Edenu.

Plzeň nastoupila na Parken Stadionu bez dvou tradičních opor, absentující Jiráčka s Bakošem v základní sestavě nahradili Trapp s Ďurišem. Český mistr hrál v prvním poločase s Kodaní vyrovnanou partii, pečlivě si hlídal své pokutové území a také spoléhal na rychlé protiútoky, které táhl především po pravé straně aktivní Petržela.

Ten se už v 8. minutě dostal po chybě domácího obránce Bengtssona až před brankáře Wilanda, ale v rozhodující chvíli mu ke skórování chybělo pár centimetrů. Kodaň získala s přibývajícím časem územní převahu, měla více standardních situací a několikrát vzbudila rozruch v plzeňské šestnáctce. Hlavička útočníka N’Doyeho ani nebezpečná tvrdá střela Claudemira z 40.minuty však v plzeňské síti neskončily.

Druhý poločas byl o poznání živější. Plzeňský výkon rostl s dalším velmi dobrým představením Pavla Horvátha, který si počínal velice dobře jak v defenzivě, tak i v kreativitě směrem dopředu. V 52. minutě se Plzeň ujala vedení, když právě Horváth hlavou poslal míč mezi domácí obránce a Kolář svým důrazem donutil Ottesena k chybě, která skončila vlastním gólem. Po hodině hry navíc proběhl přes polovinu hřiště Petržela, ve vápně našel Ďuriše a jeho sklepnutí proměnil v druhý plzeňský gól technickou střelou záložník Pilař.

Kodaň se ani za nepříznivého stavu 0:2 nevzdala, ovšem Západočechy v rozhodujících chvílích dvakrát podržel brankář Marek Čech. Nejprve v 62. minutě na brankové čáře zastavil hlavičku Christensena, o šest minut později si poradil i se střelou N’Doyeho. Dánský celek i přesto utkání zdramatizoval, v 69. minutě nevýrazný Trapp při rohovém kopu neuhlídal hlavičkujícího Ottesena a bylo to 1:2. Trenéru Vrbovi se poté vydařilo střídání, na hřiště se v 75. minutě dostal záložník Fillo a ten o tři minuty později vstřelil pravděpodobně svůj životní gól. Fillo se po dlouhém pasu od Horvátha zbavil protihráče, v šestnáctce si dal míč na levačku a přesnou střelou do šibenice přidal třetí plzeňský gól.

Zaskočený domácí celek se už v závěru do vážnější příležitosti nedostal, naopak po faulu na Koláře ještě mohl v nastavení přidat čtvrtou trefu Plzně Horváth, ale jeho pokus z volného kopu chytil domácí brankář Wiland. Západočeský tým tak vyhrál v Kodani 3:1 a příští středu se v odvetě v pražském Edenu pokusí potvrdit svůj senzační postup do základní skupiny Ligy mistrů.

Liga mistrů, úvodní zápas play-off:

FC Kodaň - FC Viktoria Plzeň 1:3 (0:0)
Branky: 69. Ottesen - 52. vl. Ottesen, 59. Pilař, 79. Fillo. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Kirkup (všichni Ang.). ŽK: Bolaňos, Grindheim, N'Doye, Absalonsen - Ďuriš, Petržela, Trapp.

FC Kodaň: Wiland - Thomsen, Ottesen, M. Jörgensen, Bengtsson - Bolaňos, Kristensen, Grindheim, Diouf (56. Nordstrand) - Claudemir (65. Absalonsen), N'Doye. Trenér: Roland Nilsson.

FC Viktoria Plzeň: M. Čech - Rajtoral, Čišovský, Bystroň, Limberský - Petržela (76. Fillo), Trapp, Horváth, Kolář, Pilař (90. Hora) - Ďuriš (89. Ševinský). Trenér: Pavel Vrba.