Naděje Baníku uťal Kweukeho blafák

Ostravský Baník nestačil ve vypjaté a emocemi nabité dohrávce 7. kola na pražskou Spartou a podlehl jí 0:2. Už ve 3. minutě dostal hosty do vedení záložník Peter Grajciar, který se štěstím dorážel do opuštěné branky, výsledek pečetil Kweuke, Baník hrál celý druhý poločas bez vyloučeného Václava Svěrkoše.

Zápas nesmiřitelných rivalů, které v tabulce dělilo před zápasem 17 bodů a 15 příček, začal za drobného mrholení svižně. Už ve 3. minutě se Grajciar opřel do Svěrkoše, obral domácího útočníka o míč a vyslal do velké šance Kweukeho. Kamerunský forvard postupoval sám na polského brankáře Pietrzkiewicze, ten se mu ale do přízemní střely na hranici šestnáctky vrhl a pokus vyrazil. Ovšem rovnou k nohám dobíhajícího Grajciara, jenž okamžitě střílel na opuštěnou branku. Tam mohl míč vykopnout stoper Marek, ale kousek před ním balon poskočil na drnu a skončil v síti.

Sparta byla zpočátku lepší a Baník to vyhecovalo k většímu nasazení, čímž její akce dokázal narušovat a sám to zkoušel směrem dopředu. Ale sparťanská defenziva působila jistě. Důležité okamžiky zápasu se pak odehrávaly v 17. a 44. minutě, kdy Svěrkoš po dvou faulech na Hušbauera dostal dvě žluté karty a byl vyloučen. Už před zápasem bylo znát, že lídr Baníku a miláček fanoušků nerad viděl sparťanského záložníka, který v průběhu podzimu opustil Baník a zamířil do pražského celku.

A na hřišti to podle toho vypadalo. První žlutou dostal Svěrkoš za to, že zvedajícího se záložníka Letenských trefil při probíhání tělem do hlavy, druhou pak za podobný incident, kdy po Hušbauerově odehrání míče zvedl loket do tváře sparťanského fotbalisty.

Druhý poločas Sparta podcenila. Hned v 50. minutě se Ferenčík prodral přes Zápotočného a v dobré šanci mířil z úhlu jen kousek vedle vzdálenějšího růžku Švengrovy branky. Celkově byl Baník i v deseti aktivnější, navíc kvůli zranění musel střídat stoper hostů Zápotočný a do hry šel Brabec. V 75. minutě pak po trestném kopu Lukeše a následném závaru ve sparťanské šestnáctce překopl branku v dobré pozici Kraut.

V 83. minutě, kdy už Baník hodně otvíral svou obranu, postupovalo pět sparťanů na tři domácí obránce a Matějovský střelou zdálky trefil břevno domácí branky. O dvě minuty později pečetil výhru hostů po Matějovského přihrávce Kweuke, kterého se domácí obraně nepodařilo vystavit do ofsajdu. Kweuke udělal brankáři kličku a v klidu trefil z úhlu mezi tři tyče.