Penalta? Plzeň v Miláně poznala „zákon silnějšího“

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Znáte to i z legendárních Horníkových odposlechů: „Silnější pes…“. Všichni vědí co. Ve fotbale to platívá dvojnásob. Zatímco v Gambrinus lize mistrovský tým Viktorie Plzeň letos kopal vskutku nejrůznější penalty, v Champions League v Miláně v duelu s AC (0:2) poznal realitu z druhé strany. Za nadějného stavu 0:0 přišla ve 2. půli za Čišovského „ruku neruku“ velmi přísný pokutový kop, kterýu německý sudí Florian Meyer navíc nařídil až po konzultaci s brankovým sudím.

„Ta penalta byla nařízena za ruku, která se podle mého pískat nemá, byla příšerná,“ zlobil se už před televizními kamerami trenér Viktorie Plzeň Pavel Vrba. „Byla hodně přísná. A vlastně to byl moment, který zápas zlomil. Říkal jsem jako kapitán sudímu, že ruka našeho hráče šla od míče. Navíc ho mu ta přihrávka jen lehce ťukla o prsty. Tohle přece nemůže být pokutový kop,“ doplnil Vrbu plzeňský špílmachr Pavel Horváth.

Klíčový moment zápasu se stal v 53. minutě, když útočník AC Milán Zlatan Ibrahimovic posílal vzduchem přihrávku v šestnáctce Západočechů. A zblízka lehce trefil do ruky plzeňského obránce Čišovského. „Dával jsem tu ruku od míče, ne k míči. Nevím, jak jsou přesně pravidla, ale penalta snad je, když jde ruka proti a ne naopak. Sudí mi říkal, že jsem měl tu ruku příliš od těla a že proto musel nařídit penaltu. Já se ale domnívám, že jsem ji daleko od těla neměl. Byl jsem překvapený, když to rozhodčí zapískal,“ vysvětloval pro idnes zklamaný Marián Čišovský.

„Chodíme na semináře, kde nám říkají, co je a co není penalta za ruku. A pak přijedeme na AC Milán a všechno je jinak,“ zlobil se útočník Marek Bakoš. Svatá pravda, český tým přijede na AC Milán a všechno je jinak. Protože AC Milán je světový velkoklubu, který už Ligu mistrů vyhrál. Je to ale podobné, když nyní český klub přijede do Štruncových sadů. Stejně jako se diskutovalo o tom, zda nedávná penalta za Kopicův zákrok v utkání s Jabloncem (4:2) za stavu 1:2 ve 2. půli byla, či nebyla. Sudí Jílek si to zdůvodnil a komise rozhodčích v čele s Dagmar Damkovou mu dala za pravdu. Mám pocit, že i tohle si Florian Meyer před komisí UEFA, v níž mimochodem rovněž zasedá Dagmar Damková, zdůvodní. Pokud by to tedy vůbec někdo řešil. Protože jako už ve studiu ČT říkal v roli experta Václav Drobný, Čišovský, byť neúmyslně, zabránil gólové šanci, a za to se pokutový kop pískat dá. I když je to velmi přísné. A i když si myslíme, že na druhé straně hřiště by se to posuzovalo jinak…