Plzeň senzačně ztratila s Baníkem, Mladá Boleslav veze tři body z Teplic

Plzeň remizovala v nedělním utkání 9. kola Gambrinus ligy na domácím trávníku s posledním Baníkem Ostrava 1:1. Vedoucí branku Západočechů vstřelil v 17. minutě záložník Petr Jiráček, ještě v úvodním poločase srovnal útočník Baníku Václav Svěrkoš.

Plzeň začala velmi aktivně a po dvou zápasech bez vstřeleného gólu se snažila co nejrychleji nelichotivou vizitku napravit. Jenže střely domácích v úvodní čtvrthodině většinou nenacházely cíl. Až když se k trestnému kopu postavil Horváth, zády k brance hlavičující Jiráček nedal brankáři Pietrzkiewiczovi šanci.

Západočeši kontrolovali hru, přesto deset minut před přestávkou inkasovali. Stejně jako ve středečním duelu Ligy mistrů na trávníku AC Milán si i tentokrát vybral smolnou chvilku stoper Čišovský. Slovenský fotbalista nešikovně přiklepl míč Svěrkošovi, který jej pak po nejistém zákroku gólmana Čecha zasáhl a vyrovnal. Hráči Baníku tak ukončili po 488 minutách brankový půst v Gambrinus lize.

KOMPLETNÍ STATISTIKY Z UTKÁNÍ PLZ - FCB

Po změně stran se hrálo na jednu branku, ovšem Západočeši nebyli schopní rozhodnout ani z těch nejvyloženějších pozic. V 68. minutě trefil hlavou tyč Čišovský, vzápětí selhal v koncovce Bakoš, který minul bránu. Poté zakončoval netypicky pravačkou plzeňský kapitán Horváth a Pietrzkiewicz balon s námahou vytěsnil mimo tyče.

Tři minuty před koncem ostravského brankáře překonal Pilař, ale jeho dalekonosnou ránu zastavilo břevno. Svěřenci trenéra Pavla Vrby se neprosadili ani v pětiminutovém nastavení a na domácím hřišti ztratili dva body. Na vedoucí Spartu nyní obhájce titulu ztrácí 12 bodů. Ostrava získala teprve druhý bod v sezoně a zůstala poslední.

FC Viktoria Plzeň - FC Baník Ostrava 1:1 (1:1)
Branky: 17. Jiráček - 35. Svěrkoš. Rozhodčí: Franěk - Wilczek, Vysloužil. ŽK: Cverna, Pietrzkiewicz, Lukeš (všichni O). Diváci: 6085.

FC Viktoria Plzeň:
M. Čech - Řezník (65. Rajtoral), Čišovský, Bystroň, Limberský - Petržela, Ďuriš (58. Kolář), Horváth, Jiráček, Pilař - Bakoš. Trenér: Pavel Vrba.
FC Baník Ostrava: Pietrzkiewicz - Zawada, Marek (65. Adámik), Vomáčka, Cverna - P. Poliaček (87. R. Vaněk), Greguš, Lukeš, Malcharek - Kraut, Svěrkoš (77. Šenkeřík). Trenér: Pavel Malura.

Teplice doma vyhořely s Mladou Boleslaví

KOMPLETNÍ STATISTIKY Z UTKÁNÍ TEP - MLB

Hráči Mladé Boleslavi zvítězili v nedělním utkání 9. kola Gambrinus ligy na hřišti Teplic 3:1 a poprvé od konce srpna si připsali tříbodový zisk. Boleslav rozhodla o svém vítězství ve druhém poločase, kdy využila chyb teplické obrany, domácí naopak mohou litovat neproměněných šancí z první půle.

Souboj dvou sousedů ze středu tabulky nabídl v prvním poločase zajímavou podívanou. Herně navrch měly domácí Teplice, které si vytvořily tři brankové šance, avšak znovu se trápily v zakončení. Obranu Boleslavi zaměstnávali především rychlí ofenzivní hráči Kerič s Mahmutovičem. V 11. minutě měli Severočeši první příležitost zakončit rychlý brejk, ale Keričova finální přihrávka postrádala přesnost, Mahmutovič byl zahnán do úhlu a jeho střelu si Miller pohlídal.

Z následné akce na druhé straně se poprvé měnilo skóre. Boleslav zaskočila v 12. minutě nezformovanou teplickou obranu a trochu se štěstím se dostala do vedení. Kuličovu střelu ještě brankář Grigar vyrazil, míč se ale dostal k Opielovi, který z hranice šestnáctky vypálil a jeho tečovaný pokus skončil v síti. Domácí více drželi míč a snažili se o rychlý přechod do útoku, což vyústilo v další příležitosti. Po dvaceti minutách prostrčil Mahmutovič balon Keričovi, ten obešel Millera a z úhlu ještě hledal na malém vápně Vachouška. Zkušený záložník však byl v tísni a jeho dorážka placírkou skončila těsně mimo. Další možnost srovnat měl v 39. minutě po standardní situaci znovu Vachoušek, jeho hlavička proletěla těsně nad břevnem. Domácí se dočkali vyrovnání v 41. minutě, kdy Lukáš nejprve hlavičkoval do břevna, od kterého se míč odrazil k Sivovi a ten se z dorážky nemýlil.

Také po změně stran hráli více domácí, ale jako první dali gól znovu hráči Mladé Boleslavi. V 50. minutě střílel uvnitř vápna Petr Lukáš, ale výborně zasáhl brankář hostů Miller. O pět minut později se tepličtí obránci špatně domluvili, centr za domácí obranu tečoval Lukáš jen na hlavu Zahustela a ten sám před Grigarem poslal Boleslav podruhé do vedení. Druhá půle byla hodně vyrovnaná se spoustou soubojů ve středu pole, místy také značně nervózní, hráči obou týmů několikrát zbytečně viděli od rozhodčího žlutou kartu. Hosté si hlídali vedení a čekali na další teplickou chybu v defenzivě, „žlutomodří“ často hráli jen nakopávané míče, které nemohly vysoké stopery Boleslavi nijak zaskočit.

Hosté v závěru využili dalšího rychlého kontru a v 79. minutě ještě zvýšili vedení na konečných 3:1. Chramosta dostal před velkým vápnem dostatek prostoru a přesnou střelou k tyči nedal Grigarovi šanci. Dvě minuty před koncem ještě zahodil další obrovskou šanci střídající Jindráček, který z malého vápna hlavičkoval vedle boleslavské branky. Hosté si tak z Teplic odvezli tři body, předtím naposledy zvítězili ve 4. kole doma nad Žižkovem.

FK Teplice - FK Mladá Boleslav 1:3 (1:1)
Branky: 41. Siva - 12. Opiela, 55. Zahustel, 79. Chramosta. Rozhodčí: J. Bílek - Tacina, Santarius. ŽK: Mahmutovič, Ljevakovič, Ježdík - Johana, Štohanzl, V. Procházka, Kúdela. Diváci: 3890.

FK Teplice:
Grigar - Ježdík, Matula, Petr Lukáš, Rosa - Siva (61. Vůch) - Kerič, Ljevakovič, Stožický (84. Zoubele) - Vachoušek - Mahmutovič (75. Jindráček). Trenér: Petr Rada.
FK Mladá Boleslav: Miller - V. Procházka, Johana, Rolko, Šírl - Zahustel (87. Kysela), Opiela (22. Ščuk), Kúdela, Štohanzl - Kulič, Chramosta (90. Řezníček). Trenér: Miroslav Koubek.

Hradec se s Českými Budějovicemi rozešel bez branek

KOMPLETNÍ STATISTIKY Z UTKÁNÍ HRK - ČEB

Fotbalisté Hradce Králové remizovali v utkání 9. kola fotbalové Gambrinus ligy s Českými Budějovicemi 0:0 V nepříliš atraktivním utkání byly brankové příležitosti k vidění až v samotném závěru, ani jeden tým nicméně nedokázal na soupeřova gólmana vyzrát.

Duel dvou celků ze spodní poloviny tabulky příliš fotbalové krásy nenabídl. V úvodních minutách si žádný z týmů velkou příležitost nevytvořil, ojedinělé centry do pokutového území se staly lehkou kořistí obou brankářů.

Teprve po střele kapitána Východočechů Romana Fischera musel prokázat své umění českobudějovický gólman Křížek, který byl ale pozorný. Také Jihočeši si v první půli vytvořili jednu obrovskou příležitost. Klesa poslal do vápna ostrý centr, ten dopadl přímo na hlavu Ondráška, který následně orazítkoval tyč Lindrovy branky.

Ani ve druhé polovině utkání se obraz hry rapidně nezměnil. Obě mužstva se do útoku příliš nehnala. Až dvacet minut před koncem předvedli domácí fotbalisté akci, která zvedala diváky ze sedadel. Zelený našel v pokutovém území střídajícího Pavla Černého, který ale z nadějné pozice prostor mezi třetmi tyčemi netrefil. Českobudějovický brankář Křížek se zaskvěl, když zneškodnil velkou příležitost Poděbradského.

S přibývajícími minutami ale mohli udeřit svěřenci trenéra Cipra. Ondráškovu vyloženou šanci ale dokázal zlikvidovat brankář Lindr, ten si následně poradil také s pokusy Hudsona i střídajícího Pecky. Zápas proto skončil nerozhodně 0:0.

FC Hradec Králové - SK Dynamo České Budějovice 0:0
Rozhodčí: Hrubeš - Kordula, Kocián. ŽK: Poděbradský, Malinský - P. Javorek. Diváci: 4650.