Slavia se po dlouhé době raduje z výhry, v Edenu padla i červená karta

Mužstvo Slavie Praha zvítězilo v nedělním zápase 9. kola Gambrinus ligy na domácím stadionu v Edenu nad Sigmou Olomouc 1:0. Vítězný gól Slavie dal ve 44. minutě ranou z dálky z levého rohu velkého čtverce Bělorus Vitalij Trubila.

Tým slávistů nastupoval k zápasu ve vzrušené atmosféře jednak kvůli téměř kritickému postavení v tabulce a také kvůli informacím, že by mělo dojít k pikantní změně na postu hlavního trenéra. Pověsti, že by měl Michala Petrouše nahradit muž se sparťanským srdcem František Straka, rezonovaly na tribunách v průběhu celého střetnutí. Nejčastěji skandováním z kotle červenobílých "Strako táhni na Spartu."

Slavia nastoupila proti Olomouci s jedním útočníkem, ofenzivní levák Adam Hloušek se postavil na kraj obrany a post stopera zaujal poprvé od svého návratu z Řecka Martin Latka. Hosté vyrukovali v rozestavění 4-3-3.

Slávisté překypovali snahou, měli územní převahu, ale nedokázali se prosadit ve velkém čtverci. Olomoučtí vždy včas zahustili prostor před brankářem Zlámalem, ubránili se a pokoušeli se o brejky. Domácí byli nebezpečnější, ale šlo většinou o zakončení z větší vzdálenosti, centry obrana Sigmy odvracela a zblokovala i všechny střely s výjimkou bomby Bělorusa Vitalije Trubily ve 44. minutě. Z více než 20 metrů z úhlu napřáhl a Zlámal se jen díval, jak mu míč zapadl do sítě u vzdálenější tyče. Olomoučtí měli do přestávky jednu šanci ve 38. minutě, Petr však po centru Vepřeka minul hlavou branku v čisté gólové pozici.

KOMPLETNÍ STATISTIKY Z UTKÁNÍ SLA - OLO

Slávisté se chtěli zbaviít strachu o výsledek a začali druhý poločas velmi svižně. V 50. minutě měl gól na kopačce Pospěch, který po přízemním centru Nitrianského těsně netrefil branku. Po třech minutách však málem inkasovala Slavia. Její gólman Čontofalský však skvěle vyrazil Heinzovu ránu asi z 10 metrů a Navrátil při snaze o dorážku promáchl. V 65. minutě neproměnil obrovskou šanci slávista Nitrianský, který šel sólem sám na Zlámala. Zaváhal však a Zlámal mu přiležitost pádem pod nohy sebral. V 76. minutě však byla ve velkém ohrožení Slavia a znovu ji zachránil Čontofalský. Vykopl střelu Heinze zblízka takřka zázračným způsobem.

Olomouc byla v závěru aktivnější, ale nedokázala si vypracovat žádnou příležitost. V nervózním závěru však Slavia ztratila Matěje Paprčiaka. Byl na hřišti pouhé čtyři minuty a za šlapák na Koutného byl vyloučen. Paprčiak se postaral svým způsobem o rekord letošní Gambrinus ligy. V podrážděných posledních minutách slávisté teprve svou druhou výhru v tomto ligovém ročníku udrželi, za velkou snahu si tři body zasloužili.

SK Slavia Praha - SK Sigma Olomouc 1:0 (1:0)
Branka: 44. Trubila. Rozhodčí: Příhoda - Handlíř, Hájek. ŽK: Milutinovič, Hloušek, Latka - Rossi da Silva. ČK: 87. Paprčiak (Slavia). Diváci: 5287.