Nejlepších 6 památných zápasů českých týmů v evropských pohárech

[hot]PSALI JINDE[/hot] AC Milán, Feyenoord, Neapol, Ajax Amsterdam, AS Řím – to je stručný výčet evropských fotbalových velkoklubů, na kterých si smlsly české týmy. Navíc nechybělo mnoho a na tomto seznamu se mohl objevit i Real Madrid.

O úrovni českého fotbalu se toho napsalo a namluvilo mnoho ošklivého. Často se dostávala na paškál zejména úroveň tuzemské nejvyšší soutěže. Mnohdy byla kritika oprávněná, ovšem historie jasně ukazuje, že i kluby z českých luhů a hájů umí ukázat celé Evropě zač je toho loket.

Portál Hattrick.cz sestavil unikátní výběr šesti zápasů českých týmů v evropských pohárech od roku 1993. Všechny tyto duely se zapsaly do historie a fotbaloví fanoušci na ně budou ještě hodně dlouho vzpomínat.

Slavia – AS Řím 2:0 (Pohár UEFA, 1996)

Slávisté tehdy nastoupili na Strahově proti AS Řím nerozehraní. V lize byl totiž odložen jejich zápas ve Zlíně a na utkání s Opavou nestihl soupeř včas přijet. Italský celek se cítil jako favorit, ale zmrzlým terénem a nevlídným počasím byla výprava z Říma trochu zaskočena.

Kalendář ukazoval 5. března 1996 a pro Slavii to bylo šťastné datum. Už v desáté minutě se trefil Karel Poborský a chvíli po přestávce přidal druhou branku Robert Vágner. Navíc v závěru trefil Martin Hyský břevno.

„Byla to naše velká hra a veliký úspěch. Samozřejmě, při Poborského gólu z trestného kopu nám hned v úvodu zápasu pomohly paní Štěstěna a chyba brankáře AS Řím Cervenoneho, ale vezměte si, jak silní Italové jsou,“ uvedl tehdy po zápase kouč Slavie František Cipro.

V římské odvetě se podařilo slávistům postoupit zásluhou branky Jiřího Vávry sedm minut před koncem prodloužení. V semifinále ale už Slavia vypadla s Girondins Bordeaux, když dvakrát prohrála 0:1. Zdařilou náplastí však byl o pár týdnů později ligový titul po 48 letech.

Kompletní článek najdete na Hattrick.cz.