Macela: Rozhodčí na sobě musejí hodně pracovat

Macela: Rozhodčí na sobě musejí hodně pracovat

Ve sportovním centru v Nymburku ve středu předstoupil před novináře šef rozhodčích Luděk Macela, aby vyhodnotil výkony ligových arbitrů v nejvyšší fotbalové soutěži. Nejdříve se ohlédl za podzimní částí sezóny. Do čela komise rozhodčích totiž nastoupil právě před jejím startem.

„Prvním úkolem bylo vylepšit pohled na rozhodčí, protože po jarní části loňské sezóny byly jejich výkony velkou kaňkou na fotbale,“ přiznal Macela. Nejdříve prošla úpravou listina rozhodčích. „Od mého posledního působení v komisi rozhodčích se změnila zhruba třetina arbitrů. Díky korupční aféře museli někteří skončit, před začátkem podzimu jsme vyřadili Šedivého a ze zdravotních důvodů ukončil kariéru Holub. Dnes je věkový průměr rozhodčích pro první a druhou ligu 32 let - a to je málo. Rozhodčí jsou nezkušení, musejí na sobě hodně pracovat a to nejde ze dne na den.“

Prvním krokem ke zlepšení výkonnosti rozhodčích bylo zlepšení fyzické kondice a sledování jejich trénovanosti. „Před sezónou podstoupili všichni klasické testy a všichni je splnili. Oslovili jsme pana Sivka, který spolupracuje s evropskou fotbalovou federací a ten má společně s panem Rabušicem na starost fyzickou stránku rozhodčích. Všichni arbitři mají také sporttester, podle kterého sledujeme jejich připravenost,“ vysvětlil Luděk Macela.

Jednou za měsíc pak mají rozhodčí seminář, na kterém se hodnotí jejich výkony a promítnou se sporné situace. „Součástí semináře je samozřejmě také teoretická příprava rozhodčích,“ vysvětlil Luděk Macela.

Hlavně vzhledem k jarní části nejvyšší soutěže je potřeba připravit rozhodčí na velký tlak, který je čeká. S tím souvisí i systém nasazování rozhodčích. „Budeme pokračovat v počítačovém losování. Nominace se budeme snažit co nejvíce utajovat. Na listině pro nejvyšší soutěž je 12 rozhodčích + 2, které využijeme v krajním případě. To znamená při zranění, nebo pozastavení činnosti některého z nominované dvanáctky.“

Utajování nominací si pochvaluje i rozhodčí Jan Jílek. „Tlak ze strany klubů prakticky zmizel, protože nominace změní předseda komise rozhodčích třeba v pátek odpoledne, aby se kluby neměly možnost dozvědět, kdo bude jejich zápas rozhodovat. Kluby tak zjistí, kdo je píská, až když přijedeme na stadion.“ A jaké mají kluby povinnosti vzhledem k rozhodčím? „Prakticky žádné. My vystupujeme jako zástupci svazu a kluby nemají vůči nám žádné povinnosti. Když to přeženu, nemusejí nám dát ani pití. Ale samozřejmě v kabině máme kávu, ovoce, něco sladkého a vodu. Po zápase třeba plechovku piva. A tím to končí,“ doplnil Jan Jílek.

Pro lepší komunikaci mezi sebou budou rozhodčí při zápasech jarní části zkoušet vysílačky známé z Ligy mistrů. „Zatím pořídíme na zkoušku jenom tři přístroje, protože pořizovací cena jedné sady je 3500 euro. Uvidíme, jak to bude rozhodčím vyhovovat. Ze zkušeností zahraničních sudí víme, že jsou rozhodčí, které vysílačka ruší a nemohou se soustředit na utkání. Jiní si použití přístroje pochvalují,“ vysvětlil Macela.

Od sezóny 2007/2008 by šéf komise rozhodčích rád zavedl nový systém odměňování. Ten současný platí už deset let a podle Luďka Macely je zastaralý a zkostnatělý. „U nás je odměňování v poměru 3:2, to znamená, že hlavní rozhodčí dostane například 15 tisíc a pomezní 10 tisíc. Ale všude ve vyspělých zahraničních ligách je tento poměr 3:1. A to bychom měli upravit, protože hlavní má největší odpovědnost a na něj se pak snese největší vlna případné kritiky. Stejně je potřeba změnit odměny rozhodčích při pohárových a přátelských zápasech.“

[ 17.1.2007 - Vojtěch Bureš l Foto: ČTK ]