Ze dvou Čechů v Londýně se opět smál český Petr

Další přímý souboj dvou hráčů jménem Čech skončil výhrou českého Petra. Jeho slovenský jmenovec Marek po podzimní porážce v kvalifikaci pro mistrovství Evropy v Bratislavě neuspěl ani tentokrát v Lize mistrů v Londýně. Domácí Chelsea porazila v úterý v noci Porto 2:1 a dresy, které si oba hráči vyměnili už po prvním zápase v Portugalsku, tak budou určitě znamenat příjemnější vzpomínku pro českého gólmana.

"Nepotkáváme se spolu často, ale tak nějak pozoruji, že jemu vždy ten zápas vyjde lépe než mně," řekl Marek Čech. Jistě nezapomněl na své první setkání s Petrem. V kvalifikačním utkání, které se hrálo na den přesně před půlrokem v Bratislavě, ho trenér Galis po dvou inkasovaných gólech stáhl ze hřiště už po 24 minutách a Slováci prohráli 0:3.

Tentokrát byl v Londýně na hřišti 56 minut a odcházel za stavu 1:1, který ještě Portu dával naději. Ale pak Chelsea přidala druhý gól a postoupila. "Rozhodly zkušenosti. My jsme mladé mužstvo a řekl bych, že se ještě vyvíjíme. Kdyby Chelsea vyhrávala 1:0 v Portu, tak si myslím, že to už nepustí," připomněl Marek Čech, že zápas začal pro hosty skvěle.

To potvrdil i jeho protějšek Petr. "Byli jsme pod tlakem toho, že jsme 45 minut od vyřazení, ale nepoložili jsme se. Mužstvo má charakter a svoji sílu," řekl český reprezentační brankář.

Petr Čech si připomněl finále Ligového poháru

Domácím o přestávce "domluvil" trenér José Mourinho. Na tiskové konferenci prozradil, že hráčům v kabině předestřel dvě možnosti. Buď se budou bát, a pak zůstanou v Londýně, anebo se dají do hry, a pak postoupí dále.

Český brankář připomněl, že podobnou situaci zažila Chelsea nedávno v závěru anglického Ligového poháru s Arsenalem, který také nakonec vyhrála. "Tam to bylo finále, ale také dnes se hrálo o všechno. Když musí tým takový zápas otočit, tak to není jednoduché," řekl Čech a dodal, že se těší na dalšího atraktivního soupeře a že chce dojít minimálně do semifinále.

Petr Čech má za sebou už několik týdnů hry po říjnovém těžkém zranění hlavy a Mourinho řekl, že mu připadá, že hraje ještě lépe než před tím. "Já jsem tři měsíce hodně poctivě a tvrdě trénoval, abych se dokázal vrátit. Myslím si, že teď z toho žiju," nabídl svůj pohled na věc brankář.

I Marek Čech je v Portu i přes úterní porážku spokojen. Přestup ze Sparty, v níž nedostával moc příležitostí, v létě roku 2005 pro něj znamenal obrat v kariéře. "Pro každého hráče může být snem hrát v takovémto klubu," pochvaloval si Čech.

V Portugalsku prý našel i výborné zázemí pro rodinu a i jazykovou bariéru postupně překonává. "Ještě sice nemluvím plynule, ale zlepšuje se to. Mám profesorku, s níž jazyk pilujeme," prozradil slovenský obránce.

[ 7.3.2007 - ČTK | Foto: ČTK ]