Fandové Slavie po masakru: Policie předložila soudu zmanipulované video!

Fandové Slavie po masakru: Policie předložila soudu zmanipulované video!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Živé vzpomínky na brutální zákrok komunistické policie z pražské Národní třídy17. 11. 1989 a na policejní masakr z Václavského náměstí při Palachově týdnu 19. 1. 1989 se mi coby pamětníkovi a účastníkovi těchto událostí znovu vybavily v jednací síni pražského Městského soudu při sledování necenzurovaných záběrů České televize ze zásahu Policie ČR proti pokojnému pochodu slávistických fanoušků na Letnou před ligovým derby se Spartou. To se hrálo před necelými dvěma lety v sobotu 12. dubna 2014.

Schweini na Messiho i Ronalda zásadně kašle! Hlasuje se pro kámoše?

Slávističtí příznivci podali totiž k soudu žalobu proti tomu, že policie proti nim při jejich předloňském, oficiálně povoleném, pochodu zasáhla příliš hrubě a zbytečně a několik z nich zranila. Zatímco „krvavé“ videozáznamy a fotografie, které doručili soudním senátu slávističtí žalobci, vypadaly vskutku drsně, samotní žalovaní policisté předložili vystříhané a zjevně upravené video, jež spíše připomínalo idylické jarní pražské odpoledne u Vltavy. Předsedkyně soudního senátu Karla Cháberová pak ve čtvrtek dopoledne po prvním jednání, dlouhém přesně jako fotbalový zápas, sdělila, že je odročuje na neurčito. Policisté mají do příštího jednání doložit, proč bylo na mostě tolik policejních vozidel a proč vlastně průvod zastavili. Také mají sdělit jméno velitele zásahu, aby mohl být vyslechnut. Kontakty na své další svědky má předat i Odbor přátel Slavie.

Předlistopadový duch z časů bývalého režimu byl ve čtvrtek ráno po 9. hodině cítit i v budově Městského soudu. Do maličké jednací síně číslo 247 v prvním patře se kvůli velkému zájmu nedostali někteří zástupci veřejnosti ani redaktoři některých médií. Předsedkyně soudního senátu, složeného ze tří soudkyň, Karla Cháberová nejprve zpochybnila fakt, že žalovány byly všechny tři orgány (tedy ministerstvo vnitra, policejní prezidium a krajské ředitelství Policie ČR v hlavním městě Praze), protože podle ní policie jednala jako ozbrojený bezpečnostní sbor. Také zdůraznila, že soud se bude zabývat jen tím, jak policie postupovala proti žalobcům, nikoliv zásahem obecně.

Je soudce součástí obhajoby?Ne náhodou mi na mysli vytanul úryvek z trezorového Menzelova filmu „Skřivánci na niti,“ kde se mj. říká, že „pan advokát byl po únoru 1948 vyhozen z práce, protože nepochopil, že v nové době je obhajoba součástí obžaloby.“ Ve čtvrtek se mi v budově Městského soudu zprvu zdálo, že paní soudkyně zase nepochopila, že soudce vskutku není součástí obhajoby. Jinými slovy, zatímco ve vztahu k zástupcům policie a státu byla nadmíru vstřícná a milá, k žalobcům z řad fotbalových fanoušků se chovala velmi přísně a vícekrát je napomínala nebo jim rovnou odebírala slovo.

Krvavé obličeje po policejní akciSlávističtí příznivci opakovaně tvrdili, že zásah, po němž jich několik skončilo se zakrvácenými obličeji, byl neadekvátní. S policejním antikonfliktním týmem měli podle svých slov předem domluveno, že jim použití pyrotechniky, pokud se během pochodu uskuteční pouze na Čechově mostě, policie bude tolerovat. Tak, jak se to ostatně dělo při stejném předchozím pochodu o rok dříve, v roce 2013.

Proto druhou dubnovou sobotu předminulého roku zhruba tisícovka fanoušků Slavie vyrazila tradiční trasou od vršovického Edenu směrem k letenskému stadionu Sparty a na Čechově mostě si jako obvykle vypustila pár světlic, tzv. římských svící, které jsou běžně k dostání v obchodě.

„Jako pokaždé jsme vše dopředu nahlásili. S policisty z antikonfliktního týmu jsme se domluvili, že pyrotechnika se nebude používat po celou dobu průvodu, ale jen na Čechově mostě,“ popsal médiím situaci organizátor pochodu Lukáš Vala, bývalý vůdce slávistického kotle, zvaný Strašák. Na konci průvodu šla skupinka deseti fanoušků, která měla za úkol nepořádek na mostě potom uklidit. Ovšem po odpálení prvních světlic přišel zásah policie. Po něm zůstalo na zemi několik zraněných fanoušků červenobílých barev. Odbor přátel Slavie proto proti postupu policie podal stížnost na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Jenže ta ji odmítla jako neopodstatněnou. Měli prý poslechnout výzvy policie a od pouštění pyrotechniky upustit.

Policisté použili neplatnou vyhlášku!?Když příznivci Slavie neuspěli u inspekce, podala pětice zadržených a zraněných fanoušků proti policii a ministerstvu vnitra žalobu s tím, že chce, aby soud prohlásil zákrok za nezákonný a neadekvátní. Žalobci přitom poukazují nejen na předchozí dohodu s policisty antikonfliktního týmu, ale i na to, že vyhláška, která upravuje používání pyrotechniky, v té době neplatila.

„Nejvyšší správní soud už v roce 2010 konstatoval, že tato vyhláška, na jejímž základě policisté na Čechově mostě zasahovali, je neaplikovatelným právním předpisem,“ prohlásil předseda Odboru přátel Slavie Martin Krob a právní zástupce žalobců Stanislav Servus to s odkazem na předchozí případy potvrdil.

Odbor přátel Slavie poté na základě zákona o svobodném přístupu k informacím požádal policii o to, aby vyčíslila, kolik zásah stál. Policie odpověděla: Zákroku se účastnilo 592 policistů a stál 1,55 milionu korun. Fanoušky způsobená škoda na majetku pak podle policie nebyla žádná. Policie sice oznámila, že zadržela 86 fanoušků, ale žádného z nich neobvinila. Většinu z nich jen po několik hodin zadržovala.

Čtvrteční jednání u Městského soudu začalo výslechem dvou z pěti fanoušků, kteří žalobu podali. Prvním z nich byl Pavel Moulis, druhý Adam Samiec. Soud i policisté možná očekávali, že se před ně postaví fanouškovští „chuligáni“, s nimiž si lehce poradí a odkážou je rychle „do příslušných mezí“. Jenže mezi žalobci jsou i umírnění zástupci středního věku, kteří se dostavili v obleku a s kravatou.

Bez výzvy sražen k zemi a spoután„V průběhu pochodu jsme byli několikrát vyzýváni antikonfliktním týmem, abychom nepoužívali pyrotechniku v ulicích města, ale vyčkali s tím až na Čechův most,“ zopakoval Samiec, který byl uprostřed průvodu. Když on sám byl zhruba v polovině mostu, průvod zastavila policie. Samiec sice připustil, že slyšel zdálky nějaké výzvy, ale nebylo jim prý v davu rozumět.

„Někdo z fanoušků začal odpalovat pyrotechniku, tak se to začalo šířit. Viděl jsem, že vepředu dochází k potyčkám, já měl světlici v ruce, skloněnou k zemi, najednou mě nečekaně srazil k zemi zezadu policista, zaklekli na mě, spoutali a drželi několik hodin v antonu a na služebně. V antonu jsem viděl nejméně dva fanoušky se zkrvaveným obličejem. Nebyl jsem předtím nikým vyzván k tomu, abych nepoužíval pyrotechniku, rovnou mě srazili k zemi,“ popisoval Adam Samiec.

Jak si všimli i kolegové ze serveru Aktuálně.cz, skutečnost, jestli byli zraněni další lidé a co vlastně viděl žalobce Adam Samiec v policejním voze, ovšem soudkyni Městského soudu pranic nezajímala. „Předmětem tohoto jednání je zásah vůči vám. Nic jiného soud nezajímá,“ uvedla soudkyně Karla Cháberová. A vzápětí začala přehrávat záznam policie z daného pochodu. „Je jasně slyšet výzvy policie,“ komentovala si sama videozáznam. Poté přešla k záznamům, které předložili fanoušci a které natočila Česká televize. Když pak kamera najela na záběr na zkrvavené fanoušky, neodpustila si soudkyně poněkud cynický komentář: „Á, oblíbený objekt fotek.“

Za vypuštění světlic rovnou rozbíjet hlavu?„Bylo tam přitom vidět, jak fanoušci jen stojí. Nebyli vůbec agresivní. Za vypuštění světlic vám přece policie nemůže rozbíjet hlavy,“ prohlásil sekretář Odboru přátel Petr Vršecký.

Jedním z pěti žalobců a poškozených je Lukáš Slaboch, který, jak po záběrech České televize v soudní síni tvrdili jeho slávističtí kolegové, po zákroku na Čechové mostě skončil se zkrvaveným obličejem. Slaboch na jednání nebyl, zastupoval jej, stejně jako další čtyři fanoušky, advokát Stanislav Servus.

„Pan Slaboch byl přece zadržen v Pařížské,“ podivila se soudkyně a odkázala na protokol policie. „Policie by tedy měla vysvětlit, proč manipuluje se záznamy,“ reagoval na to Servus a poukázal na několik záběrů, kde Slaboch stál se zakrvaveným obličejem opřený o policejní anton na mostě, a na záběry, kdy jej policie z Čechova mostu odvádí.

Krásná idylická akce, nebo tvrdý zásah?„Je vidět, že policií předkládané doklady jsou manipulované. My jsme viděli policejní video z krásné idylické akce, kde nebyl prakticky žádný zásah. Na videu, které jsme předložili my, bylo několik zraněných osob a krev,“ podotkl Servus.

Ten oznámil, že by také rádi přehráli záznamy z minulých let, které dokládají, že proti úplně stejnému jednání policie tehdy vůbec nezasahoval. Fanoušci tak tedy očekávali, že to bude stejné i při zmíněném pochodu.

„Očekávání je jedna věc a chování se v souladu s vyhláškou je jiná věc,“ oponovala mu soudkyně. „No a my právě říkáme, že ta vyhláška nebyla platná,“ reagoval Servus.

Soudkyně, jak už bylo zmíněno, jednání na chvíli přerušila a následně oznámila, že je odročuje na neurčito. Policie má do příštího jednání doložit, proč bylo na mostě tolik policejních vozidel a proč policie průvod zastavila. A má také sdělit jméno velitele zásahu, aby ho mohla vyslechnout. Kontakty na svědky má předat i Odbor přátel Slavie.

Pokud by soud uznal zásah policie za nezákonný, otvírají se podle Vršeckého dveře pro to, aby zranění fanoušci mohli žalovat policii za způsobenou újmu.

Abychom nebyli mláceni kvůli prskavce„Jednání policistů by mělo vadit nejen fanouškům Slavie, ale všem českým občanům. Aby nehrozilo, že si vyjdete ven s prskavkou a budete kvůli tomu zmláceni,“ uvádí Krob, jehož děti se pochodu také zúčastnily.

Skutečnosti, že vnitřní policejní kontrola neshledala na zákroku nic závadného, se předseda Odboru přátel Slavie podivuje. „Znamená to, že nevědí, že vyhlášky, podle kterých mlátí lidi, jsou neplatné?“ diví se Krob.

„My odsuzujeme jakékoliv výtržnosti, k nimž mohlo docházet někde jinde, ovšem jde nám o to, že konkrétně na Čechově mostě bylo narušeno shromažďovací právo fanoušků. Kdyby se jim po akci policie omluvila a uznala, že to se svým zásahem přehnala, mohlo to třeba stačit. Zároveň nám jde i o vytyčení mantinelů, co tedy fanoušci vlastně mohou, a co ne,“ uvedl advokát slávistů Stanislav Servus.

„Jde do Tuhého…“Celou svou iniciativu slávisté nazvali „Jde do Tuhého“ v narážce na jméno policejního prezidenta Tomáše Tuhého. „Při nástupu do funkce si vytýčil jako prioritu organizovaný zločin a problematiku fotbalových fanoušků. Asi vůbec netuší, co se v naší zemi děje,“ kritizoval ho za to Krob.

Tomáš Tuhý, jenž předtím šéfoval policistům na Jesenicku a Bruntálsku, nastoupil do své funkce záhy před slávistickým pochodem a krátce po velmi nezvládnutém policejním zákroku při utkání Baník Ostrava – Sparta Praha. Chtěl nejspíš ukázat tvrdou ruku a sílu, aniž by si uvědomil, že není fanoušek jako fanoušek a že Praha není Ostrava ani Bruntál.

Zástupci žalovaných ve čtvrtek odkazovali na písemná vyjádření a jejich argumenty tak na jednání nezazněly. Rozsáhlá až třicetistránková vyjádření podle informací ČTK zpochybňují postavení policie a krajského ředitelství jako žalovaných stran a docházejí k závěru, že zásah byl proveden podle zákona. „Uvidíme, s kým soud jednání povede, víc nemůžu říct,“ řekl novinářům zástupce policejního prezidia Tomáš Probst.

Jak už bylo popsáno, policisté měli podle žaloby porušit osobní integritu žalobců, protože nebyla splněna podmínka, že k zásahu lze přistoupit jen ve výjimečných případech a při splnění zákonných podmínek. Žalující v postupu policie spatřují i porušení shromažďovacího práva a zákona o policii v otázce donucovacích prostředků. Zásah byl podle nich také neoprávněný, protože se, jak už bylo zmíněno, uskutečnil podle neúčinné vyhlášky.

Vypadalo to jako záminka k použití sílyCo si o tom všem myslet? Osobně nejsem velkým příznivcem petard a dělbuchů, a to ani na Silvestra. Ostatně, kdyby tuhle protipyrotechnickou vyhlášku policisté použili 31. prosince, nebo třeba na Mikluáše či o Vánocích, pozatýkají polovinu obyvatel Prahy včetně spousty turistů a cizinců.

Ovšem použití světelné, běžně dostupné, pyrotechniky na Čechově mostě by nikomu neublížilo. Byla to evidentně záminka k použití a demonstraci policejní síly. Úplně stejně jako v případě neuposlechnutí policejních výzev na Národní třídě 17. listopadu 1989.

Je až s podivem, že policisté, kteří v té době možná ani nebyli na světě nebo teprve tahali po hřišti kačera, se chovali stejně jako jejich komunističtí předchůdci v roce 1989. Stejné výzvy, stejné chování, téměř stejné formulace. Čtvrtstoletí od listopadové revoluce 1989. Někdo je to zřejmě takhle musí učit.

A podobná argumentace zaznívá i u soudu, jednání se strčí do mrňavé špelunky, kam se téměř nikdo nevejde. Žalobce se dostávají do role žalovaných a naopak…

Ještě, že byla kauza medializovaná a v sále tak byli přítomni zástupci alespoň některých médií. Nějaké zdání objektivity a neutrality tak muselo být zachováno.

Po čtvrtečních zkušenostech z prvního jednání tohoto soudního senátu Městského soudu si nedělám iluze, že by policisté, byť evidentně museli upravovat své videozáznamy, byli uznáni vinnými z neadekvátního zásahu. Jisté naděje však mohou žalobci potom vkládat do jednání soudu vyšší instance.

Jako na Národní tříděTen zásah totiž neadekvátní byl. To musí zjistit každý soudný člověk, když se podívá na záběry České televize či na fotografie fanoušků se zkrvavenými obličeji.

Policejní zásah na pražském Čechově mostě ze 12. dubna 2014 byl podobně neadekvátní jako ten ze 17. listopadu 1989 na Národní třídě či ten z Palachova týdne ze dne 19. ledna 1989. Jak aktivní účastník všech těchto událostí z roku 1989 si to mohu dovolit tvrdit. Šlo stejně jako před čtvrtstoletím o velmi nevhodně zvolenou demonstraci síly. Měl by se to dozvědět jak policejní prezident Tomáš Tuhý, tak ministr vnitra Milan Chovanec.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu Hattrick

[img id="29633"]