Liverpool smetl Arsenal, Manchester United otočil zápas

Liverpool rozstřílel v utkání 31. kola anglické Premier League na domácím stadionu Anfield Road oslabený Arsenal 4:1 především díky hattricku Petera Crouche. Manchester zůstává stále první a vede o šest bodů před druhou Chelsea.

Ve třech dosavadních vzájemných zápasech obou soupeřů v letošní sezoně padlo neuvěřitelných šestnáct branek a Arsenal všechny duely včetně dvou pohárových vyhrál. Liverpool ovšem inkasuje v lize na domácím hřišti minimálně. "Gunners" se představili s útočným duem Baptista - Adebayor, který se vrátil do sestavy po trestu. Tomáš Rosický zůstal na lavičce a zahrál si pouze posledních 25 minut. Kouč domácích Rafael Benítez šetřil opory Kuijta a Riiseho.

Liverpool se ve svižně hraném utkání dostal k zakončení už po několika desítkách vteřin, střela Gerrarda byla ovšem nepřesná. Domácí jsou od úvodních minut aktivnější a už ve 4. minutě se po parádní akci prosadil Peter Crouch. Po spolupráci Pennanta a Arbeloy přišel přesný centr z pravé strany a Crouch se zblízka nemýlil - 1:0. Nápor Liverpoolu pokračuje, přesto se po necelé čtvrthodině hry mohl dostat k ohrožení branky hostující Baptista, který obešel v šestnáctce Aggera, jenže Carraghera nepřetlačil. Po následném rohu ještě nebezpečně hlavičkoval Adebayor.

Ve zbytku poločasu se domácí soustřeďují především na obranu a vyrážejí především po křídlech do nebezpečných protiútoků. Ve 22. minutě mohl po závaru před Lehmannem zvýšit Crouch, ale německý gólman jeho ránu z dvanácti metrů efektně zlikvidoval. O chvíli později se skvělý Crouch uvolnil v souboji s Tourém a jeho ostrou ránu z úhlu Lehmann opět vyrazil.

Letošní kat Liverpoolu Baptista, který dal Reds v pohárovém utkání na Anfield Road čtyři branky, mohl vyrovnat čtvrt hodiny před koncem poločasu po přihrávce Adebayora, střela z hranice šestnáctky mu však nesedla. Prosadil se ale nejlepší hráč na trávníku Peter Crouch. Po centru Aurelia se vytáhlý útočník v 35. minutě pověsil do vzduchu a hlavou poslal míč přesně k levé tyči Lehmannovy svatyně. Arsenal za celou první půli nevystřelil mezi tři tyče, hráči Liverpoolu mířili přesně třikrát a celkem pálili šestkrát.

Ani v úvodu druhé pětačtyřicetiminutovky se obraz hry nezměnil. V 53. minutě mohl zvýšit po další rychlé akci Gerrard, Lehmann se ovšem znovu vyznamenal. Na druhé straně nastřelil vzápětí tyč Adebayor. Nadále čaruje Crouch, jehož přihrávku do gólové šance na Gerrarda po necelé hodině hry v poslední chvíli zblokoval Gallas. K debaklu nasměroval utkání v 60. minutě obránce Agger, který se prosadil hlavou po centru Aurelia z pravé strany a zvýšil už na 3:0.

Arsenal má i smůlu - Adebayorovu hlavičku k tyči vyškrábl konečky prstů Reina. Rosický přišel na hřiště až v 65. minutě, kdy vystřídal Diabyho, ale - byť hru hostí rozhýbal - neprosadil se. Přesto dokázali hosté po rohu Hleba snížit zásluhou Gallase na 1:3. Po odraženém míči se Gallas pohodlně trefil do odkryté brány. Definitivní ránu do vazu zasadil v 82. minutě londýnskému týmu opět Crouch, který zesměšnil Tourého a zavěsil pod břevno. Vytáhlý forvard tak dosáhl na hattrick a posunul svůj tým o dva body před soupeře, byť ten má ještě utkání s Manchesterem City k dobru.

Manchester otočil utkání s Blackburnem

[obrazek id="6523"]Hráčům Blackburnu se v březnu daří, z posledních pěti utkání vyhráli čtyři. Manchester United zase na Old Trafford ztratil v sezoně v patnácti utkáních pouze pět bodů. Blackburn nepředváděl odevzdaný výkon a v úvodu byl domácím vyrovnaným soupeřem. Po čtvrthodině hry měli na svých kopačkách první gólovku hráči z Manchesteru, když Rooney vystřelil na brankáře, ale ten vytáhl skvělý zákrok, skóre se tedy neměnilo. Rooney byl velmi aktivním hráčem, v prvním poločase se dostal do tří vyložených šancí, ale ani jednou se mu nepodařilo překonat Friedela.

V devětadvacáté minutě se prosadil Derbyshire, který patří mezi největší překvapení letošního roku. Blackburn se dostal do vedení 1:0, i když Manchester United byl lepším týmem na hřišti. Blackburn se po obdržené brance nestáhl a fotbal, který předváděly oba týmy byl celkem pohledný.

Ve druhém poločase lépe začali domácí, ale dlouho se jim nedařilo překonat obranu soupeře. Až v jednašedesáté minutě se podařilo dát domácím branku. Paul Scholes si vybojoval míč, sám se uvolnil a zakončil. Vyrovnal tak na 1:1. O chvíli později trefil Giggs z jasné šance pouze břevno.

V třiasedmdesáté minutě se Manchesteru United podařilo otočit utkání, když Michael Carrick dal branku, při které mu asistoval Cristiano Ronaldo. Pátým gólem ve čtrnácti startech se ve dvaaosmdesáté minutě prosadil J. S. Park a zvýšil na 3:1 pro Manchester United. A aby toho nebylo málo, tak dokonalý obrat v utkání dovršil Solskjaer a Manchester United zvítězil 4:1.

West Ham se nechce smířit se sestupem, tentokrát porazil Middlesbrough

Hráči předposledního West Hamu se nechtějí smířit se sestupem. Po Blackburnu v sobotu porazili i Middlesbrough. Při chuti je hlavně argentinský kanonýr Tevez, který dal gól už ve třetím zápase v řadě a v 45. minutě upravil skóre na konečných 2:0.

Polepšil si i pátý Bolton, který po domácí výhře nad nováčkem ze Sheffieldu stáhl náskok čtvrtého Arsenalu na pět bodů. O výhře favorita rozhodl až deset minut před koncem Davies. Také Fulham dosáhl na bodový zisk až díky brance ze závěru utkání. V nastaveném čase zařídil pro domácí remízu s Portsmouthem Pearce. Charlton porazil Wigan díky Bentem proměnené penaltě 1:0 a celou sezonu tápající Newcastle doma nestačil na Manchester City, když prohrál 0:1.

Chelsea si na poslední chvíli zajistila výhru

[obrazek id="6526" zarovnani="vpravo"]Až branka v druhé minutě nastavení z hlavy Salomona Kaloua udržela fotbalisty Chelsea ve hře o titul v anglické lize. Na hřišti posledního Watfordu měl loňský mistr nečekané problémy, ale útočník z Pobřeží slonoviny v hodině dvanácté přece jen zařídil výhru. Obhájce titulu je tak stále šest bodů za Manchesterem United, který dnes v závěrečné půlhodině otočil nepříznivě se vyvíjející zápas s Blackburnem ve výhru 4:1.

Chelsea sice měla převahu, ale jen díky Petrovi Čechovi držela bezbrankovou remízu. Český gólman musel předvést své umění především při střele přes hlavu v podání Kabby. Také v dalším průběhu utkání musel hasit chyby svých spoluhráčů. Na druhé straně čaroval brankář Foster, ale ve druhé minutě si na centr Ševčenka naskočil střídající Kalou a přece jen hosty rozveselil.

Výsledky - 31. kolo:

Liverpool - Arsenal 4:1 (4., 35. a 81. Crouch, 60. Agger - 73. Gallas)
Bolton - Sheffield United 1:0 (80. Davies)
Charlton - Wigan 1:0 (86. D. Bent z pen.)
Fulham - Portsmouth 1:1 (90.+2 Pearce - 4. Kranjčar)
Manchester United - Blackburn 4:1 (61. Scholes, 73. Carrick, 83. Či-song, 90. Solskjaer - 29. Derbyshire)
Newcastle - Manchester City 0:1 (80. Mpenza)
West Ham United - Middlesbrough 2:0 (2. Zamora, 45. Tevez)
Watford - Chelsea 0:1 (90.+2 Kalou)

[ 31.3.2007 - eFotbal.cz l Foto: Reuters, BBC ]