V Anglii jsou nejlepší hráči i kouči světa. Chybí ale rozhodčí

V Anglii jsou nejlepší hráči i kouči světa. Chybí ale rozhodčí

[hot]ZAOSTŘENO NA OSTROVY[/hot] 4. kolo anglické Premier League bylo bohaté na góly, krásné fotbalové okamžiky i nečekané zvraty. Jednu kaňku ale druhý zářijový víkend na ostrovech přece jenom měl – rozhodčí.

Ne nadarmo se říká, že nejlepší je ten rozhodčí, kterého si po celých 90 minut na hřišti ani nevšimnete. V Manchesteru a na Swansea to však tuto sobotu a neděli rozhodně neplatilo. Sudí totiž byli ústředními postavami zápasu – a to nikdy není dobře.

Červená a penalta: sudí ale nepískl nic


Předehrávku a největší šlágr kola mezi Manchesterem United a Manchesterem City přitom dostal na povel ten nejpovolanější – Mark Clattenburg. Bohužel ani on se nevyvaroval chyby a podle názoru většiny odborníků poškodil Manchester United, když v 56. minutě neodpískal zákrok Claudia Brava na Wayna Rooneyho.

„Jasná penalta a červená karta. Kdyby se něco podobného odehrálo mimo pokutové území, budete se mnou souhlasit, že šlo o faul na vyloučení. Bohužel, i ti nejlepší rozhodčí občas dělají chyby a Mark Clattenburg nás v tomto případě poškodil,“ uvedl po prohraném duelu zklamaný kouč „rudých ďáblů“ José Mourinho.

A ačkoliv Portugalec to se svými výtkami směrem k rozhodčím někdy až přehání, tentokrát se napříč fotbalovými experty dočkal zastání. „Bravo předvedl hodně riskantní zákrok a klidně Rooneymu mohl zlomit nohu. Za mě je tohle jasný zákrok na červenou kartu,“ uvedl například Graeme Souness, expert stanice SkySports.

„Mourinho je tentokrát v právu. Bravo předvedl nevybíravý a nebezpečný faul, situaci vůbec neměl pod kontrolu. Měla to být penalta a červená karta – a nechoďte na mě s tím, že u toho trefil i míč. To není vůbec podstatné, byl to nebezpečný zákrok přes nohy, tečka,“ souhlasil sportovní novinář Neil Custis.

A přisadil si i bývalý fotbalista Ian Wright. „Bravo měl velké štěstí, že se nepískalo. Jeho kolíky šly vysoko, zákrok to byl hodně nebezpečný. Za mě jasná penalta,“ uvedla někdejší legenda Arsenalu.

Cahill: Ten faul by člověk viděl i z Měsíce


Ještě větší průšvih ale předvedl sudí Andre Marriner, který v nedělním utkání Swansea proti Chelsea neodpískal faul Leroye Fera na Garyho Cahilla. Nizozemec se po tomto zákroku osamocený řítil na bránu soupeře a i s trochou štěstí poslal svůj tým do vedení 2:1.

„Ten faul musel vidět i člověk, který v tu chvíli seděl na Měsíci. Věděl jsem to už během zápasu – a když jsem se pak podíval na opakovaný záznam, naštvalo mě to ještě víc. Jasný faul, nemám k tomu co dodat. Rozhodčí jsou na hřišti tři a ani jeden to neviděl, vážně divné,“ vztekal se „viník“ celé situace, anglický stoper Cahill.

I jeho se kolegové z branže zastali. „Uznat druhý gól Swansea, to je prostě skandální. Faul Fera na Cahilla byl naprosto evidentní. Navíc nedošlo jen k jednomu faulu, ale rovnou ke dvěma. Hrubá, neomluvitelná chyba rozhodčího,“ zastal se svého někdejšího klubu bývalý útočník Chris Sutton.

A nebyl sám, podobně situaci ohodnotil také bývalý rozhodčí Dermot Gallagher. „Z pohledu rozhodčího to možná vypadalo, že Fer vykopl míč mezi Cahillovýma nohama, ale nebylo tomu tak. Hráč Swansea jednoznačně fauloval a mělo se pískat. Sudí Marriner tady udělal chybu,“ uvedl Gallagher.

Ačkoliv jsou tato slova pro fanoušky Manchesteru United nebo Chelsea alespoň mírnou záplatou, body to jejich týmům nevrátí. A vzhledem k tomu, že Manchester City letos zatím šlape jako hodinky, mohou být tyto bodové ztráty v úvodu sezóny klíčové.

Práce fotbalového rozhodčího je zejména v Anglii bezesporu velmi náročná. I proto je možná na čase, aby Fotbalová asociace začala konat a podala sudím pomocnou ruku – ať už v podobě videa nebo jiných vymožeností. Jinak se totiž může stát, že ani tým s nejlepším koučem a nejlepšími hráči světa neuspěje kvůli chybám rozhodčích.

A to by bylo pro fotbal hodně špatné vysvědčení.