Ten, že chce 400 tisíc týdně? Výkony Özila připomínají spíše pralesní ligu

[hot]ZAOSTŘENO NA OSTROVY[/hot] Společně s Alexisem Sánchezem se snaží podojit Arsenal a žádá plat téměř 400 000 liber týdně. Záložník Mesut Özil by si ale ze všeho nejdřív měl uvědomit, že aby takové peníze dostal, musí si je zasloužit. Jeho výkony v posledních dvou zápasech neodpovídaly ani desetinové gáži.

Nikdo nepochybuje o tom, že Özil je skvělý hráč. Když má den, dokáže svými klíčovými přihrávkami otvírat obrany soupeřů a připravovat spoluhráčům šance na zlatém podnose. V letošní sezóně dal už 5 gólů a připsal si 2 asistence, vloni s 19 asistencemi opanoval celou Premier League. Jenže…

V těžkých zápasech jako by nebyl

… už delší dobu se hovoří o tom, že když Arsenal potřebuje Özila nejvíce, ten se jako mávnutím kouzelného proutku vytratí. V úterním duelu proti Evertonu za stavu 1:1 ledabyle zahodil obrovskou šanci, aby pak v závěru utkání úplně vypustil bránění Ashleyho Williamse. Velšský stoper se i díky tomu dostal k hlavičce a zařídil Toffees výhru 2:1.

O čtyři dny později čekal Gunners další těžký zápas, tentokrát na půdě Manchesteru City. 28letý Özil ale vůbec nevypadal, že hraje utkání, ve kterém se dost možná rozhoduje o titulu. Duel na Etihad Stadium doslova odchodil a zejména ve druhém poločase byl jenom do počtu. Je až s podivem, že jej kouč Arséne Wenger nevystřídal.

Özilův zoufalý výkon nezůstal bez povšimnutí. Deník Express hráči udělil známku 3/10, ESPN taktéž. Od Mirroru dostal 4/10 s výmluvným komentářem: „Ve druhém poločase zmizel ze hřiště“.

„Horší výkon jsem nikdy neviděl“

Ještě víc než od médií to však bývalý hráč Realu Madrid schytal od fanoušků. „Manchesteru City chyběli Agüero, Fernandinho a Gündogan. Arsenalu Özil,“ zněl jeden štiplavý tweet, který porovnával vykartované a zraněné fotbalisty s „hrajícím“ borcem na hřišti.

A někteří fanoušci šli ještě dále. „Zápas jsme prohráli kvůli línému Özilovi. I Alex Iwobi by na jeho pozici zahrál lépe,“ nebo „v životě jsem od žádného fotbalisty neviděl horší výkon, než jaký dnes předvedl Özil.“ Podobné zprávy doslova zaplavily celý Twitter.

A nutno říct, že právem. Německý reprezentant proti Manchesteru City vyhrál jenom 25 % osobních soubojů, 14x ztratil míč a za celých 90 minut vyprodukoval jedinou klíčovou přihrávku do šance. V závěrečných sekundách se navíc nesmyslně přel s Petrem Čechem o to, kdo zahraje standardní situaci z vlastní půle.

Ještě hůře vyznívá pro Özila srovnání s Kevinem De Bruynem. Oba měli být tahouny svých týmů, jenže zatímco mladý Belgičan při absenci Sergia Agüera dělá všechno pro to, aby Citizens vyhrávali, zkušenější Özil vypadá, jakoby ho tým vůbec nezajímal.

Má smysl ho přeplácet?

Trenér Wenger nechtěl svého svěřence po duelu s Evertonem kritizovat, po dalším hrůzném výkonu už však sám musí uznat, že takhle to dál nejde. Özilovi příští léto končí smlouva a poslední týdny se nahlas hovoří o tom, že v té nové žádá výrazné navýšení platu.

Jestli ale hodlá pokračovat v podobných výkonech, Arsenal by mu spíše než novou smlouvu měl ukázat dveře. Mít v týmu předražené primadony, to nechce žádný trenér. A Wenger už vůbec ne. Zvlášť, když mu na hostování v Bournemouthu běhá odchovanec Jack Wilshere. Ten by se k tak letargickému výkonu nejspíš nikdy nesnížil.