Do semifinále poháru jdou Budějovice, Jablonec a Zlín

Hráči Dynama České Budějovice jsou dalším postupujícím do semifinále Poháru ČMFS. Ve středečním čtvrtfinálovém střetnutí zdolali 1. FC Slovácko 2:0, když obě branky vstřelil Táborský. Mezi nejlepší kvarteto postoupil také Jablonec, který porazil Plzeň na jejím hřišti 3:0 a překvapivě i hráči Zlína, již zdolali favorizovanou Mladou Boleslav 2:1. Soupeře pro souboj o finále se mužstva dozví při pátečním losování v Praze na Strahově.

Slovácko vykřesalo výhrou s Olomoucí naději na záchranu v ligové soutěži a jeho kouč Pavel Malura ve středu zřejmě i proto šetřil většinu svých opor na další záchranářský souboj v domácím prostředí s Mostem. Ze sestavy proti Olomouci chyběli na Střeleckém ostrově brankář Drobisz, Šuškavčevič, Kaspřák, Němčický, Görner, Racko a Ivana.

Naopak Jihočeši nastoupili v plné síle a už ve druhé minutě tvrdě udeřili. Černý unikl po levé straně a jeho zpětnou přihrávku poslal za záda gólmana Marka střelec Táborský. Mladý a nezkušený celek Slovácka nedokázal udržet míč na svých kopačkách a po ztrátách hrozilo jejich brance při každém útoku domácích značné nebezpečí. V sedmé minutě vyrazil na zteč Poborský, posunu na míč na Volešáka, který jej naservíroval do stoprocentní šance Táborskému. Ale ten namířil tentokrát vedle, svůj cíl nenašla ani technická střela Volešáka.

Hosté zahrozili po čtvrthodině hry, křížná střela Kúdely však těsně minula domácí branku. Na druhé straně Poborský předložil gólovou přihrávku Holendovi, který ale trefil jen gólmana Marka. Domácí jakoby si byli vědomi, že jsou fotbalově lepší začali hrát příliš lehkovážně a nedůrazně.

Ve stejném stylu začali i po přestávce a ve 47. minutě toho mohli litovat. Po trestném kopu hlavičkoval Mareš těsně vedle, o tři minuty později po Stýskalově centru zcela volný Šturma z deseti metrů nikým neatakován vysoko přestřelil domácí branku.

O největší vzruch se postaral domácí brankář Křížek. Po malé domů chtěl zbytečně rozehrávat, o míč v souboji s Brožíkem přišel, ale obránci stačili jeho chybu napravit. Na druhé straně Volešák přiťukl Plockovi míč do běhu, ovšem ten si dal daleko míč od nohy a Marek stačil šanci chytit, střela Černého pak skončila na boční síti, po něm neuspěl ani Poborský, když po chybě Marka ze 40 metrů poslal míč jen na horní síť. Pojistku na postup přidal až v 69. minutě svým druhým gólem Táborský, který míč do sítě dopravil patičkou po průniku Mrkvičky.

Výsledek:

Dynamo České Budějovice - 1.FC Slovácko 2:0 (1:0)
Branky: 2. a 69. Táborský. Rozhodčí: Příhoda - Teuber, Pinkas. ŽK: Kladrubský - Kubáň. Diváci: 3171.

České Budějovice: Křížek - Plocek, Horejš, Peroutka, Kladrubský - Poborský (80. Hrbáč), Volešák, Žižka, Černý (76. Pravda) - Táborský, Holenda (62. Mrkvička). Trenér: Cipro.
Slovácko: Marek - Kubáň, Šimáček, Ineman (75. Spazier), Lysoněk (72. Filipský) - Mareš, Stýskala, Kúdela, Šturma - Brožík, Ondřejka (81. Diviš). Trenér: Malura.

Ohlasy trenérů:

František Cipro (České Budějovice): "Dali jsme rychlý gól a já si myslel, že to celek uklidní a v pohově přidáme další branky. Šance jsme měli do patnácté minuty tři vyložené, ale trestuhodně jsme je neproměnili a po půlhodině hry dokonce přestali prakticky hrát. Čekání (na druhý gól) bylo dlouhé, mohli jsme rozhodnout dříve a vystřídat některé hráče. Nakonec z toho bylo povinné vítězství, i když některé akce byly dobré, ale něco i příšerné."

Pavel Malura (Slovácko): "Bohužel to (mladí hráči) pojali jako zpestření výletu na Hlubokou. Hlavně v prvním poločase hráli bez nasazení a bez důrazu, i když kombinačně pohledně. Soupeř si postup pohlídal v tréninkovém tempu. Pro nás je nyní důležitá liga, máme před sebou důležitý zápas s Mostem. České Budějovice jsou od nás dost daleko a cesta je jako jeden zápas, takže hlavně ty starší jsme chtěli pošetřit."

Zlín poslal do semifinále střídající Červenka

[obrazek id="6973"]Zlínští fotbalisté porazili Mladou Boleslav 2:1 a na úkor favorizované Mladé Boleslavi probojovali se do semifinále. Rozhodující branku vstřelil v poslední minutě střídající Bronislav Červenka, v té době už hosté hráli bez vyloučeného kapitána Marka Matějovského.

Oproti poslednímu vzájemnému ligovému utkání, kdy Boleslav minulou středu ve Zlíně vyhrála 2:0, nastoupily oba týmy se změnami v sestavách. Zlínský kouč Hoftych poslal na trávník i obránce Janíčka, Pennera a Švacha, kteří budou kvůli žlutým kartám chybět v nedělním zápase nejvyšší soutěže v Teplicích.

Jako první mohl zahrozit ve čtvrté minutě domácí útočník Činčala, který ale z otočky střílel nepřesně. Po Žůrkově úniku a centru gólmana Kučeru neohrozil ani špílmachr Opiela. Boleslav se dostala na dostřel zlínské brány o deset minut později, Peckův centr hlavičkoval Penner na roh, po němž na Kořínka dotíral Sedláček. Do konce prvního poločasu už toho oba týmy moc nepředvedly: zlínští Opiela s Dujkou nedokázali potrestat chybu Kučery, jemuž vypadl míč po centru Činčaly, na druhé straně pálil z brejku Poláček vedle levé tyče.

Pět minut po přestávce o sobě dal poprvé vědět střelou bez přípravy domácí útočník Žůrek. O chvíli později se už radoval z prvního gólu v dresu Tescomy v mistrovském utkání. Rychlonohý fotbalista si naběhl na Opielův pas a přes bránícího Paláta mířil přesně do horního rohu. Vyrovnání měl na noze nejlepší ligový střelec Pecka, jenže jeho přízemní pokus Kořínek vytěsnil konečky prstů na roh. Čtvrt hodiny před koncem si Opiela vychutnal Paláta, našel Žůrka, který ale mířil těsně nad břevno. Tato zahozená šance začala domácí mrzet za pět minut: Poláček našel hlavu Rajnocha a mladoboleslavský stoper se nemýlil.

Dvě minuty před koncem ale zastavil unikajícího Janíčka hostující kapitán Matějovský a po druhé žluté kartě musel ze hřiště. K rozehrání přímého kopu se postavil Žůrek, na vysoký míč si naběhl Červenka a nechytatelnou hlavičkou zajistil Zlínu překvapivý postup.

Výsledek:

FC Tescoma Zlín - FK Mladá Boleslav 2:1 (0:0)
Branka: 51. Žůrek, 90. Červenka - 80. Rajnoch. Rozhodčí: Kovařík - Kordula, Kubáň. ŽK: Janíček, Činčala, Penner, Vyskočil - Matějovský, Rajnoch. ČK: 88. Matějovský (Mladá Boleslav). Diváci: 1338.

Zlín: Kořínek - Janíček, Švach, Zbožínek, Penner - Kraus (40. Vyskočil), Zúbek, Opiela, Dujka (80. Vidlička) - Žůrek, Činčala (71. Červenka). Trenér: Hoftych.
Mladá Boleslav: Kučera - Brunclík, Rajnoch, Rolko, Palát - Sedláček (55. Mikolanda), Matějovský, Poláček, Ditrich (76. Holub) - Kysela, Pecka. Trenér: Uhrin ml.

Pavel Hoftych (Zlín): „Zaostávali jsme v nasazení. Nechali jsme Boleslav hrát, nečekaně mnoho prostoru měl tvůrce její hry Matějovský. Až po změně stran jsme přidali v nasazení i důrazu, což se nám vyplatilo. Mladá Boleslav ještě před vyrovnáním opět ukázala své kvality, ale naštěstí jsme už nemuseli přemýšlet nad penaltami."

Dušan Uhrin (Mladá Boleslav): „Matějovský se vykartoval za stažení protihráče, ale viděl jsem tam několik mnohem horších faulů. Od začátku byl zápas nervózní. Chtěli jsme kombinovat, což se nám v některých chvílích nedařilo. Ale bylo vidět, že jsme chtěli vyhrát. Jenže jsme dostali první gól. Nevím, jestli nepadl z ofsajdu, budu se muset podívat na záznam.“

Jablonec rozstřílel Plzeň na jejím hřišti

[obrazek id="2546" zarovnani="vpravo"]Hráči Jablonce rozstříleli domácí Viktorii Plzeň a po hladké výhře 3:0 postupují do semifinále. Na hostech byla od začátku vidět větší chuť po úspěchu, kterou střelecky vyjádřili kapitán Baranek a v druhé půli Petržela s Eliášem. Ani jeden z týmů nevyběhl k pohárovému utkání kompletní. Zatímco domácím chyběli zranění Limberský, Róth a Pilař, hosté měli ještě víc marodů. Kouč Rada nemohl nasadit Flachbarta, Hrotka, Lacigu, Klapku ani Hlouška, navíc kvůli povinnostem v reprezentační devatenáctce musel oželet i v posledních ligových kolech dobře hrajícího Valentu.

Domácí klub sice nabídl všem, kteří přijdou v plzeňském dresu, volný vstup, ale akce příliš velkou diváckou ozvěnu neměla. Do hlediště ve Štruncových sadech dorazilo jen něco málo přes dva tisíce fanoušků a ti od úvodního hvizdu sledovali především boj ve středu hřiště.

Přece jen aktivněji začali Jablonečtí. Ve 4. minutě utekl po levé straně Smíšek, proháčkoval se do pokutového území a nahrál nabíhajícímu Kordulovi, ale jeho pokus zastavil na brankové čáře domácí Smola. Po necelé čtvrthodině se prosmýkl po levé straně plzeňský Fillo a jeho centr poslal z voleje jen těsně nad Borek.

Další vážnější šance po diváci dočkali až za dalších deset minut, kdy agilní Fillo našel Trappa a hostující obrana měla hodně práce, aby stačila rýsující se šanci zažehnat. Vzápětí se na druhé straně prokličkoval Zeher, ale míč vykroutil od branky opačnou falší. Ve 29. minutě však už nedůrazná domácí defenziva kapitulovala. Petržela po vtipné narážečce se Zeherem ještě nechal vyniknout gólmana Daňka, ale s dorážkou přispěchal kapitán Baranek a střelou pod břevno otevřel skóre.

Domácí přeřadili na vyšší rychlostní stupeň a za tři minuty mohli srovnat. Centroval opět aktivní Fillo a Špit se musel vytáhnout pohotovým zákrokem. Srovnat se Plzni nepodařilo ani ve 41. minutě po nadějně rozehraném rohovém kopu Jarolíma, a tak do kabin odcházeli spokojenější Severočeši.

Jejich postupové akcie navíc hned po příchodu ze šaten ještě více stouply. Otevřenou dálnici v domácí obraně využil rychlík Petržela a sám před gólmanem Daňkem nezaváhal. Plzeň zvýšila aktivitu, ale výsledkem byla jen situace z 58. minuty, kdy na Fillovu nabídku o půl kroku nedosáhl Krbeček.

Domácí kouč Levý vystřídal zraněného stopera Müllera čerstvým Šímou, ale místo očekávaného náporu dostali Západočeši další ránu. V 69. minutě nechali po rohovém kopu na hranici šestnáctky neobsazeného mladíka Eliáše, který přízemní střelou k pravé tyči Daňkovi stvrdil postup Jablonce do semifinále domácího poháru. Dvacetiletý stoper vstřelil svoji premiérovou branku v soutěžním zápase a odstartoval hromadný odchod zklamaných domácích fanoušků z hlediště. Naopak Jablonec se mohl radovat ze čtvrté výhry nad Plzní v řadě v soutěžním zápase.

Stanislav Levý (Plzeň): "Aniž bych snižoval výkon Jablonce, protože vyhrál zaslouženě, hodně jsme mu pomohli. Chyby, které jsme udělali, byly katastrofální."

Petr Rada (Jablonec): "Pohár je u nás zbytečně moc podceňovaný, když vidím, jak je to brané v zahraničí. Dá se z něj postoupit přímo do Poháru UEFA, a tak jsme se připravili velmi poctivě. Jsme rádi, že ještě žijeme, je to jediná šance, jak si tu sezonu oživit."

Výsledek:

Viktoria Plzeň - FK Jablonec 97 0:3 (0:1)
Branky: 29. Baranek, 47. Petržela, 69. Eliáš. Rozhodčí: Kocián - Filípek, Slavík. ŽK: Knakal, Trapp, Procházka - Svátek. Diváci: 2014.

Plzeň: Daněk - Procházka, Müller (61. P. Šíma), Knakal, Smola (70. Psohlavec) - Rada (46. Malcharek), Jarolím, Trapp, Borek - Fillo, Krbeček. Trenér: Levý.
Jablonec: Špit - Zábojník, Homola, Eliáš, Loučka - Baranek, Kordula (88. Nulíček), Petržela (79. Procházka) - Svátek - Zeher (70. Weber), Smíšek. Trenér: Rada.

[ 25.4.2007 - ČTK l Foto: MARSfoto, ČTK ]