Chelsea zaváhala, United vedou tabulku už o pět bodů

Možná rozhodující náskok v souboji o anglický titul se v sobotním odpoledni povedl hráčům Manchesteru United. Londýnská Chelsea totiž nedokázala doma porazit šestý Bolton, když s ním pouze remizovala 2:2, a jelikož prozatím vedoucí tým tabulky z Manchesteru dokázal zvrátit nepříznivý vývoj skóre na hřišti Evertonu a vyhrát 4:2, má dvě kola před koncem na svého rivala pětibodový náskok.

Chelsea nastoupila do utkání bez svého nejlepšího střelce Didiera Drogby, který zůstal pouze mezi náhradníky, ale i tak útočná hrozba v podání Salomona Kaloua, Andreje Ševčenka a Shauna Wrighta-Phillipse vzbuzovala respekt. Hosté se ale nezalekli a snažili se v úvodu utkání držet Chelsea co nejdále od své branky, což se jim také dařilo. Na konci první desetiminutovky se do dobré přiležitosti mezi hostujícími stopery dostal Ševčenko, ale promarnil optimální příležitost na prodloužení akce na Wrighta-Phillipse a obrana Boltonu ho následně o míč připravila.

Hra se poté opticky vyrovnala, především díky rychlým protiútokům Boltonu, Petr Čech se však s míčem prozatím nepotkal. Jinak tomu ale bylo v osmnácté minutě, domácí se dopustili faulu na pravé straně své poloviny a po zahrání volného přímého kopu poslal Bolton do vedení pohotovou střelou z malého vápna Lubomír Michalík. Chelsea se z gólu rychle otřepala a už za čtyři minuty bylo vyrovnáno, když centr Wayna Bridge dopravil do hostující branky přesnou hlavičkou Salomon Kalou. Střelecký úspěch odstartoval obrovský tlak domácích a zdálo se, že je pouze otázkou času, kdy se svěřenci trenéra Josého Mourinha budou radovat z vedoucího gólu.

Do šancí se dostávali především agilní Ševčenko a Wright-Phillips, jenže všechny jejich akce buď zastavila obrana Boltonu, nebo náruč gólmana Jussi Jaaskelainena. Po půlhodině hry se sice Chelsea podařilo přelstít celou obranu hostí i s brankářem po rohovém kopu Lamparda, ale Essien pálil z malého vápna těsně vedle opuštěné branky. Ve 33. minutě však už londýnský celek vedl - na další roh z kopačky Franka Lamparda si nejlépe naskočil autor první branky "Blues" Kalou a po jeho hlavičce a odrazu od břevna si míč za svá záda smolně srazil Jaaskelainen. Chelsea vedení uklidnilo a do přestávky držela povětšinou míč na svých kopačkách, do dalších vyložených šancí se ale už nedostala.

Do druhého poločasu nahradil Ševčenka Drogba, ale zvýšené nebezpečí pro branku hostů to z počátku
neznamenalo. Chelsea v pohodě hlídala výsledek, většinu akcí Boltonu přerušovala už na polovině hřiště, ale nakonec se opakovala situace z první půle. Po osmi minutách hry z ničeho nic přišel faul Johna Terryho v blízkosti domácí šestnácky a po centru Gary Speeda z volného přímého kopu vyrovnal hlavou na 2:2 Kevin Davies. Nerozhodný stav domácí na chvilku ochromil, ale už po pár minutách začali znovu bušit do obranného valu hostů. Ten však až do konce zápasu nepovolil. V posledních patnácti minutách se útočné počínání domácích změnilo v křečovitou snahu o vítězný gól, jelikož ten ale nepřišel, ztratila Chelsea důležité dva body v boji o titul.

Manchesteru se povedl dokonalý obrat

[obrazek id="7003"]Manchester United měl před víkendem na Chelsea náskok tří bodů a v sobotním utkání ho čekal pátý Everton. Už v jedenácté minutě otevřel skóre Stubbs a k překvapení fanoušků navýšil na začátku druhého poločasu vedení domácího týmu Manuel Fernandes. Jenže Manchester United se nevzdávali a za každou cenu chtěli vyhrát, aby odskočili Chelsea na rozdíl pěti bodů.

O obrat v utkání se postarali v jednašedesáté minutě nejprve O'Shea. Potom si nešťastně srazil míč do vlastní sítě bývalý hráč Manchesteru United Phil Neville a dokonalý obrat završil Wayne Rooney. Aby toho nebylo málo, zasadil Evertonu ještě jednu ránu nováček v dresu United Chris Eagles, který po čtyřech minutách svého pobytu na hřišti zvýšil na konečných 4:2.

"Rudí ďáblové" si tak upevnili vedení v lize a už jen souhrou náhod by je Chelsea mohla sesadit z první pozice v Premier League.

Portsmouth porazil Liverpool

[obrazek id="7006" zarovnani="vpravo"]Liverpool měl především problém s dlouhými nakopávanými míči. Nejprve si obránci hostů neporadili s dlouhým nákopem brankáře Davida Jamese, po kterém se hlavou prosadil Mwaruwari. O pět minut později pak po dlouhém pasu Laurena zvýšil střídající Niko Kranjčar. Liverpool již dokázal pouze snížit, když Sami Hyypiä hlavou zužitkoval roh Robbieho Fowlera a brankou oslavil svůj 400. start v dresu Liverpoolu.

Jistým sestupujícím jsou fotbalisté Watfordu, kteří prohráli 0:1 v Sheffieldu. Jedinou branku vstřelil minutu před koncem první půle hostující Powell, který si dal vlastní gól.

Důležitý krok k záchraně udělali hráči West Hamu United, kteří v přímém boji o udržení porazili Wigan na jeho hřišti 3:0. Na svém kontě tak mají stejně bodů jako jejich dnešní soupeř a třetí od konce jsou jen vinou horšího skóre.

Výsledky - 36. kolo:

Chelsea - Bolton 2:2 (22. Kalou, 34. vlastní Jääskeläinen - 19. Michalík, 54. Davies)
Everton - Manchester United 2:4 (12. Stubbs, 50. Fernandes - 61. O'Shea, 68. vlastní P. Neville, 79. Rooney, 90+3. Eagles)
Blackburn - Charlton 4:1 (60. a 80. Roberts, 77. vlastní Hreidarsson, 83. Derbyshire - 71. D. Bent)
Manchester City - Aston Villa 0:2 (24. Carew, 75. Maloney)
Middlesbrough - Tottenham 2:3 (66. Viduka, 89. Pogatetz - 12. a 83. Keane, 47. Berbatov)
Portsmouth - Liverpool 2:1 (27. Mwaruwari, 32. Kranjčar - 59. Hyypiä)
Sheffield United - Watford 1:0 (44. vlastní Powell)
Wigan - West Ham United 0:3 (30. Boa Morte, 57. Benajun, 82. Harewood)

[ 28.4.2007 - eFotbal.cz | Foto: bbc.com ]