Liverpool vyhrál na penalty a je ve finále Ligy mistrů

Liverpool postoupil do finále Ligy mistrů. V semifinálové odvetě doma porazil Chelsea s brankářem Petrem Čechem 1:0 a na penalty pak zvítězil 4:1.

První o sobě dal vědět Liverpool, když Steven Gerrard v 6. minutě vypálil z dvaceti metrů na branku Chelsea, ale minul. To však bylo na dlouhou dobu vše. Oba týmy se soustředily hlavně na defenzívu a do zakončení se během prvních dvaceti minut prakticky nedostaly.

Poté ale vzal události do svých rukou Gerrard, který nejprve ve 21. minutě vyzkoušel centrem připravenost Petra Čecha a o minutu později rozehrál standardní situaci, na jejímž konci stála gólová tečka Daniela Aggera. Střední obránce se po rychlé přihrávce svého kapitána trefil z levé strany pokutového území k bližší tyči Čechovy branky.

Chelsea se poprvé dostala na dostřel Reinovy branky až v 33. minutě, ale gólem zavánějící pokus Didiera Drogby brankář Liverpoolu pohotově vyboxoval do bezpečí. "Blues" postupně zvyšovali tempo ve snaze vyrovnat, blízko byli ve 39. minutě Drogba s Michaelem Essienem, jenže druhý jmenovaný poslal míč hlavou těsně vedle pravé tyče Reinovy branky. Do šaten tak hráči odcházeli za stavu 1:0 pro domácí.

Začátek druhého poločasu se nesl ve znamení pozorné defenzívy. Ani jeden z týmů nechtěl zbytečně inkasovat a vyčkával na chybu soupeře. V 56. minutě šikovně odcentroval ke vzdálenější tyči Pennant a Čech zastavil následnou hlavičku Petera Crouche až na brankové čáře. Domácí měli náhle na hřišti jasnou převahu - v 59. minutě se po závaru ve vápně dostal k míči Kuijt a nekompromisní hlavičkou orazítkoval břevno soupeřovy branky.

[obrazek id="7064" zarovnani="vpravo"]V 69. minutě pak mohlo být o postupujícím rozhodnuto, jenže Pennant v dobré pozici Čechovu branku netrefil. Chelsea se poprvé po dlouhé době objevila v pokutovém území Liverpoolu v 74. minutě, ale k zakončení se nedostala. O mnoho nebezpečnější byla o minutu později, kdy odcentroval před branku Ashley Cole a projektil z Drogbovy kopačky vylétl nad břevno.

"Blues" se v závěrečné čtvrthodině omezili na nakopávání míčů na Drogbu, ale jejich snaha ke gólu nevedla. A protože neuspěl ani v 87. minutě na druhé straně v dobré příležitosti Zenden, dospěl zápas do prodloužení.

V něm měl rozhodující trefu na kopačce hned nadvakrát Kuijt, ale jeho snažení pokaždé zmařil praporek pomezního sudího. V závěru prodloužení mohl strhnout vedení na stranu Chelsea Drogba, ale v pokutovém území netrefil Essienovu přihrávku. A když Čech v předposlední minutě vyškrábl mimo tyče Kuijtův nebezpečný pokus, musely o postupujícím rozhodnout penalty.

V těch se štěstí přiklonilo na stranu domácího týmu, jehož střelci proměnili čtyři pokusy, zatímco Chelsea uspěla jen v jediném případě.

Výsledek:

Liverpool FC - Chelsea FC 1:0 po prodloužení (1:0, 1:0), na penalty 4:1
Branka: 22. Agger. Rozhodčí: Mejuto Gonzalez - Jimenéz, Guadamuro (všichni Šp.). ŽK: Agger, Zenden - A. Cole. Diváci: 42.000. První zápas 0:1, postupuje Liverpool. Penalty proměnili: Zenden, Alonso, Gerrard, Kuijt - Lampard. Penalty neproměnili: Robben, Geremi (oba Chelsea).

Liverpool: Reina - Finnan, Carragher, Agger, Riise - Pennant (78. Alonso), Gerrard, Mascherano (118. Fowler), Zenden - Crouch (106. Bellamy), Kuijt. Trenér: Benítez.
Chelsea: Čech - Ferreira, Essien, Terry, A. Cole - Makelele (118. Geremi), Lampard, Mikel, J. Cole (98. Robben) - Kalou (107. Wright-Phillips), Drogba. Trenér: Mourinho.

[ 1.5.2007 - eFotbal.cz | Foto: ČTK/AP ]