AC Milán smetl pasivní Manchester a je ve finále

AC Milán je druhým finalistou Ligy mistrů. Suverénní italský tým porazil ve středeční semifinálové odvetě na domácím San Siru Manchester United 3:0 a o trofej si po dvou letech opět zahraje s FC Liverpool. Čistě anglické finále odmítli v první půli Kaká a Seedorf, gólovou pojistku přidal v závěru střídající Gilardino. Nečekaně pasivní hosté se na odpověď nezmohli.

Trenér AC Milán Carlo Ancelotti udělal v sestavě oproti prvnímu utkání dvě změny. Zraněného Maldiniho nahradil Kaladze, Gilardina na hrotu Inzaghi. O ofenzivu hostí se starají Giggs, Scholes, Ronaldo a jediný klasický útočník Rooney, do obrany se vrací Srb Vidič. Manchester United ještě nedokázal v evropských pohárech AC Milán vyřadit a na San Siru dokonce nikdy nedal ani branku. Jiná statistika ovšem nahrávala United. Skotský kouč totiž dosud se svými svěřenci neztratil dvojzápas, v němž jeho tým vyhrál první duel.

Už v 1. minutě středečního zápasu unikl po pravé straně hřiště domácí Brazilec Kaká, ale na jeho nebezpečnou přihrávku nikdo ze spoluhráčů nedosáhl. O chvíli později se na hranici šestnáctky uvolnil Seedorf a nádhernou ranou pod břevno protáhl van der Sara. Milánští jsou v úvodu výrazně aktivnější, na San Siru rozhodně není za prudkého lijáku k vidění taktická bitva.

Po deseti minutách tempo hry poněkud opadlo, neuhlídatelný Kaká se ovšem v 11. minutě po hlavičce Seedorfa opět gólově prosadil (ve dvojutkání s United už potřetí), když zhruba ze sedmnácti metrů nečekaně napálil míč z voleje přesně k levé tyči a van der Sar neměl nárok. Kaká se v letošní sezoně Champions League trefil už pojedenácté.

Až po dvaceti minutách donutil na druhé straně Didu k prvnímu zákroku Ryan Giggs. "Rossoneri" vyzkoušeli během úvodní půlhodiny van der Sarovu pozornost hned čtyřikrát a poslední rána byla opět gólová. Ve 30. minutě obešel před velkým vápnem dvojici obránců Manchesteru Seedorf a na jeho ránu k levé tyči gólman hostujícího celku nedosáhl.

Milánští byli v první půli rychlejší a agresivnější, "Red Devils" v bílých dresech jsou nebývale pasivní. Domácí nedovolili United jedinou nebezpečnou akci - neviditelní jsou Ronaldo i Rooney. Italové naopak mohli ještě do přestávky zvýšit. Po pravé straně utekl hostujícím zadákům Oddo a po jeho centru před bránu napálil míč zblízka jen těsně vedle levé tyče Inzaghi.

Platonický tlak hostí ke gólu nevedl, AC v závěru pojistil postup

[obrazek id="7095"]Hosté nastoupili do druhé pětačtyřicetiminutovky přece jen aktivněji, jenže rozjetý Milán se zdá být nad jejich síly. Manchester změnil rozestavení, na hrot se vedle Rooneyho posunul Ronaldo. Ve 53. minutě opět ukázal svou extratřídu Kaká - rozběhl se od půlky hřiště, bez potíží obešel Vidiče a jen zázračný zákrok van der Sara zabránil třetí brance domácích. Na odražený míč vzápětí nedosáhl Inzaghi.

Hráči Manchesteru mohli zahrozit alespoň za standardní situace, ale střelu Ronalda z tresného kopu (zhruba ze třiceti metrů) zblokoval ze zdi vybíhající Gattuso. Cristiano Ronaldo si svůj nezdar zopakoval po necelé hodině hry, jeho ránu opět zastavila zeď. Nebezpečnější šanci si vypracoval Fletcher po spolupráci s Rooneym, záložník Manchesteru tísněn Jankulovskim ovšem v pádu minul Didovu bránu.

Anglický tým se probudil až v závěrečné půlhodině, dostal domácí pod chvilkový tlak, ale bez efektu. Po jednom z brejků mohl navíc v 70. minutě zařídit definitivu postupu Kaká, jehož zblokovaná rána skončila jen těsně vedle pravé tyče - van der Sar se za míčem jen ohlédl. Na druhé straně pálil z otočky nepřesně Cristiano Ronaldo. Rozhodnutí přinesla branka Gilardina ze 78. minuty, který další brejk do rozhozené obrany zakončil střelou k pravé tyči (kolem vyběhnuvšího van der Sara). Domácí už v samotném závěru komplikace nepřipustili a po dvou letech dokráčeli do finále soutěže, které si navíc zahrají proti stejnému soupeři. V cestě za vysněnou trofejí stojí Italům opět Liverpool. Česká stopa bude ovšem tentokrát na druhé straně. Obránce AC Milán Marka Jankulovského čeká ve finále LM premiéra.

Výsledek:

AC Milán - Manchester United 3:0 (2:0)
Branky: 11. Kaká, 30. Seedorf, 78. Gilardino. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.). ŽK: Ambrosini, Gattuso - Ronaldo. Diváci: 67000. První zápas: 2:3, postoupil AC Milán.

AC Milán: Dida - Oddo, Nesta, Kaladze, Jankulovski - Gattuso (85. Cafú), Pirlo, Ambrosini - Seedorf - Kaká (86. Favalli), Inzaghi (67. Gilardino).
Manchester United: Van der Sar - O'Shea (77. Saha), Brown, Vidič, Heinze - Giggs, Fletcher, Carrick, Scholes, Ronaldo - Rooney.

[ 2.5.2007 - eFotbal.cz l Foto: AP / ČTK ]