Kluci ve Vlašimi jsou odmalička zvyklí jen vyhrávat. To se sem přeneslo, říká exslávista Fotr

Kluci ve Vlašimi jsou odmalička zvyklí jen vyhrávat. To se sem přeneslo, říká exslávista Fotr

V dorostu patřil k největším talentům českého fotbalu, v sešívané juniorce nastřílel vinou zranění „jen“ šestnáct gólů během dvou sezon a pak přišla ostrá konfrontace s dospělým fotbalem. Hostování ve Varnsdorfu se nevyvedlo dle jeho představ a v létě jej Slavia pustila na přestup do Vlašimi, kde jakoby se Oskar Fotr vrátil do dorosteneckého věku. Po pěti odehraných zápasech (tři ve druhé lize a dva v MOL Cupu) má na kontě už šest gólů (3+3) a i díky němu Vlašim navázala na dobré výsledky z loňska.

Představoval jste si takový vstup do sezony?

Z mého pohledu se nám vstup do sezóny až na zápas s Budějovicemi celkem povedl. Především tedy výsledkově, protože jsme vlastně ve všech zápasech dotahovali. A já jsem za sebe samozřejmě rád, že jsem k těm vítězstvím mohl přispět góly.

Loni jste se ve Varnsdorfu trefil za celou sezonu (odehrál 23 zápasů) jen jednou, co se v létě změnilo?

To působení ve Varnsdorfu bylo celkově hodně nepovedené. Byl to první rok v dospělém fotbale, a i když jsem do toho šel s velkými očekáváními, tak se mi nepodařilo prosadit podle představ. Většinou jsem do zápasů pouze naskakoval ze střídačky, ale beru to ale jako cennou zkušenost. Teď se změnilo to, že jsem se dostal do týmu, ve kterém se cítím být platný a dobře jsem zapadl do party, která je tady opravdu skvělá. Jako největší změnu vnímám důvěru trenérů, díky které mohu na hřišti strávit víc času.

Přitom rok předtím jste v juniorské lize nastřílel gólů jedenáct. Je to vážně o tolik lehčí soutěž a má tedy vzhledem k tomu, že má dorostence připravit na přechod mezi muže, vůbec smysl?

V juniorské lize mě často brzdily zdravotní potíže, takže i tam to nebylo úplně ono. Každopádně můžu říct, že je velký rozdíl mezi juniorskou ligou a dospělým fotbalem. Jakmile se dostanete do toho dospělého, tak v podstatě začínáte úplně od začátku a je potřeba se co nejrychleji přizpůsobit. Hlavně v taktice a důrazu jsou ty rozdíly obrovské.

Zavedl byste tedy znovu systém béček?

Možná by to bylo lepší, ale těžko říct… Nevím, v jaké soutěži by třeba béčka začínala, takže se nechci pouštět do nějakých velkých prohlášení, ale rozhodně by mladým hráčům kontakt s dospělým fotbalem prospěl.

Předpokládám, že se s mladými sparťany dobře znáte, ale přesto… Jaké je to pro odchovance Slavie nastupovat za tým, kterému se přezdívá béčko Sparty?

Je pravda, že dost hráčů jsem znal už před příchodem do Vlašimi, což mi také pomohlo se v týmu rychle zabydlet. Sparťanů je tu hodně, ale mám tady k sobě i další Slávisty, takže nebojuju sám. Naopak si myslím, že to v kabině funguje perfektně a nějaké to hecování k tomu patří. Mě to baví. Hlavní je, aby to fungovalo na hřišti. To je společný cíl!

Ostravský klenot Granečný exkluzivně: Jsem kluk, co rád běhá, ale na křídle se necítím svůj

Vlašimi se loni závěr sezony pořádně vydařil, mluví se v klubu o postupu do první ligy?

Tuším, že minulá sezóna byla pro Vlašim nejúspěšnější v historii, takže očekávání jsou určitě velká. Když projdete Slavií nebo Spartou, tak jste odmalička zvyklí vyhrávat, a to se přeneslo i sem. My všichni chceme být úspěšní i s Vlašimí a uvidíme, kam nás to dostane na konci sezóny. Doufám, že to bude hodně vysoko.

Vypadá to, že byste s Vojtěchem Hadaščokem mohli být letos pro Vlašim tím, čím byli loni Plšek s Chorým pro Sigmu, jak se vám s ním hraje?

Had je fantastickej fotbalista a já jsem jedině rád, že mám možnost vedle něj nastupovat. Hrajeme spolu sice krátce, ale myslím, že už tam byly vidět nějaké náznaky dobré spolupráce. Být produktivní, jako byli v minulé sezóně Plšek s Chorým, by samozřejmě bylo krásné, ale není to jenom o nás dvou. Je to o celém týmu. Kdybychom ale byli jako Olomouc minulý rok a povedlo se nám postoupit, tak bych byl úplně nejraději.

Vy sám jste před loňským hostováním ve Varnsdorfu říkal, že se chcete vrátit do Slavie a prosadit se tam, ale nevyšlo to. Je pro vás přestup do Vlašimi spíše zklamáním, nebo to berete jako krok vpřed?

Věřil jsem, že se mi bude dařit úplně jinak. Slavii mám hluboko v srdci a samozřejmě udělám všechno pro to, abych se tam jednou mohl třeba vrátit. Co se týče Vlašimi, tak jsem obrovsky vděčný za tu šanci, kterou jsem tady dostal, a budu dělat maximum pro to, abych důvěru splatil co nejlepšími výkony. V žádném případě to není zklamání! Naopak to beru jako krok vpřed, protože jsem dostal možnost ukázat, co ve mně je.

V dorosteneckém věku jste patřil mezi největší talenty českého fotbalu a ve Slavii se o vás mluvilo jako o novém Necidovi. Přemýšlíte tak, že vás možná čínské peníze připravily o možnost hrát za Slavii?

Takhle nepřemýšlím. Já jsem nějakou svoji šanci v áčku Slavie dostal a na první tým to prostě nebylo. Je ale jasné, že kvůli té síle kádru a finančním možnostem, které teď ve Slavii jsou, to budou mít mladí slávisté hodně těžké.

Co jinak říkáte na ty změny, co se v létě v Edenu udály?

Já ani nevím, co na to říct. Přicházejí hráči, za které hrávám ve FIFĚ. Nejvíc mě samozřejmě zaujal Danny. To je pan fotbalista. Jak jsem říkal, mladí to teď budou mít o hodně těžší, ale já jsem teď v roli fanouška a je pro mě důležité, aby ti noví hráči pomohli Slavii k titulu. Pak budu spokojený.

A jak se vám zatím líbí herní projev Slavie?

Tady si myslím, že všichni jsou pod velkým tlakem. Očekává se, že když přišli hráči za takové peníze, půjde to samo a Slavia každého přejede rozdílem třídy. Ale přišlo přece jenom dost nových a bude nějakou dobu trvat, než si to pořádně sedne. Takže i když nějaký zápasy nebyly herně ideální, výsledkově je to pořád přijatelné, a to je hlavní. Nejdůležitější bude zvládnout odvetu s Apoelem a postoupit do Ligy mistrů. Slavia má teď takovou kvalitu, že bude určitě úspěšná.

Platí pořád, že byste se chtěl do Slavie jednou vrátit, nebo už máte jiné cíle?

U mě se nic nezměnilo. Sním o návratu do Slavie. Ale sny jsou jedna věc a kariéra se ne vždycky vyvíjí tak, jak si člověk vysnil. Příležitost ve Vlašimi beru jako velkou výzvu a věřím, že když se bude dařit týmu i mně, posunu se k těm snům a cílům o krok blíž.

Naděje Slovácka Machalík exkluzivně: Chci už týmu pomoci nějakým gólem