Video pomohlo, když nemělo. Kolín zvažoval protest po pětce v Dortmundu

BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

Kdyby v české HET lize bylo používáno video, vyhrála by Slavia nad Spartou 3:0. Obrazová technologie jako pomocník arbitrů ovšem není všespasitelná. Vyprávět by o tom mohli fotbalisté 1. FC Köln po porážce v Dortmundu.

Video pomohlo, když nemělo. Kolín zvažoval protest po pětce v Dortmundu

V Signal Iduna Parku dostali od Borussie nakládačku 0:5, přesto se cítí poškozeni a dokonce zvažovali protest a měli v úmyslu zápas opakovat. Co se vlastně stalo?

V nastaveném čase první půle zahrávali domácí rohový kop, míč těsně před malým vápnem chytil do rukou hostující brankář, ale ten mu vypadl v mlýnici z rukou, dortmundský Sokratis k němu měl nejblíže a lehce jej kopl do sítě.

Zdánlivě jednoduchá situace. Jenže zřejmě v době, kdy míč ještě nepřešel brankovou čáru, se ozval hvizd sudího, který avizoval útočný faul. Gól by tak neplatil. Došlo ke konzultaci s videosudím, po krátké debatě arbitr změnil verdikt, gól uznal, neboť prý byl gólman Horn atakován spoluhráčem Heintzem.

Až potud by mohlo být použití videa bráno pozitivně, obrázky v přenosovém voze rozklíčovaly inkriminovanou situaci, uvedly věci na pravou míru. Stejně ale bylo rozhodnutí o uznání gólu špatné. Kolínští totiž tvrdí, že míč přešel brankovou čáru až po hvizdu sudího, tedy v přerušené hře. A pak by bylo úplně jedno, zdali fauloval útočící či bránící hráč. V tomhle mají pravdu. Video sice usvědčilo sudího z omylu, ale následné rozhodnutí bylo v jeho důsledku také chybné. Když je přerušená hra, nemůže gól platit.

Potvrdil to i bývalý mezinárodní rozhodčí Thorsten Kinhöfer: „Pokud byla hra přerušena z jakéhokoliv důvodu před tím, než míč přešel brankovou čáru, neměl by gól platit.“

Jenže platil. V poločase plály na stadionu emoce ze strany funkcionářů Kolína. „Pokud byla tak vážně porušena pravidla, požadujeme opakování zápasu,“ říkal ještě na stadionu manažer Kolína Jörg Schmadtke.

Na to poměrně ostře reagoval boss Dortmundu Hans Joachim Watzke: „Je to směšné požadovat opakování zápasu od týmu, který za celý zápas dvakrát vystřelí na bránu a dostane pět branek. To jsou typická slova poražených,“ dodal. Jízlivost jeho slov trochu zmírnil sportovní ředitel BVB Michael Zorc: „Ať si protestují, když chtějí ale je to od nich groteska,“ řekl.

Jak vidno, video není vždy spásou. Někdy dokáže i pěkně zamotat hlavu, místo, aby ji rozmotala.