Ve Spartě to vře i mezi fandy, v Edenu v kotli zbili fandu, který nechtěl urážet Stramaccioniho

ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Ve Spartě to vře nejen uvnitř klubu a v kabině, ale i mezi fanoušky. Mezi skalním jádrem a „mlčící“ většinou umírněných fanoušků. Jak se objevilo v pondělním večerním pořadu ČT Sport „Dohráno Plus“ podle očitého svědka, sparťanského fanouška, došlo při nedělním derby v Edenu v sektoru hostí ke rvačce. Ještě za stavu 0:0 ostří hoši v černém brutálně zbili příznivce Letenských, který se nechtěl připojit k urážkám na adresu italského kouče Andrey Stramaccioniho.

Ve Spartě to vře i mezi fandy, v Edenu v kotli zbili fandu, který nechtěl urážet Stramaccioniho

Během utkání mezi Slavií a Spartou došlo v sektoru hostí k incidentu, jehož okolnostmi se nyní zabýváme a policisté ho prošetřují, mimo jiné vyhodnocují i kamerové záznamy. Zraněn byl jeden člověk a nikdo nebyl v této souvislosti zadržen,“ potvrdil České televizi policejní mluvčí Jan Daněk.

Zbitý fanda v bezvědomí se zapadlým jazykem

Jak píše server ceskatelevize.cz, vše se seběhlo kolem 30. minuty prvního poločasu. „Několik metrů ode mě jsem viděl, jak se příznivci tvrdého jádra Sparty vrhli na jiného fanouška, kterého fyzicky napadli a dost surově ho zbili,“ popisoval jiný příznivec letenského klubu, který nechtěl být jmenován.

„Fanouškovi bylo asi třicet let, ležel tam na zemi v bezvědomí se zapadlým jazykem. Pochopil jsem, že ho napadli kvůli tomu, že si dovolil projevit nesouhlas s postojem tvrdého jádra a s vulgárním skandováním na účet vedení Sparty a jejího realizačního týmu,“ dodal svědek.

Kotel se začal následně organizovat. „Potom jsem viděl, jak se příslušníci tvrdého jádra postavili napříč celým sektorem, aby náhodou někdo neprojevil nesouhlasný postoj. Chápal jsem to tak, že v případě, že by někdo nesouhlasil se skandováním na účet sparťanského vedení, byli by opět ochotni použít násilí a fyzicky takového člověka napadnout,“ přiblížilv ČT situaci fanoušek Sparty.

„Myslím, že je to absolutní peklo. Pokud jsou na stadionech funkční kamerové systémy, tak by ti lidé měli být identifikováni a měli by být potrestáni jak v trestněprávní rovině, tak tím, že by se už nikdy nedostali na fotbal na Spartu,“ uvedl v pořadu Dohráno Plus redaktor serveru Aktuálně Luděk Mádl.

Jak připomíná ceskatelevize.cz, radikální sparťanští příznivci už v předchozím utkání s Karvinou dávali najevo silné antipatie vůči zástupcům vedení pražského klubu. Už dopředu avizovali, že nehodlají povzbuzovat. Místo toho vulgárně napadali především generálního ředitele Adama Kotalíka, ale také trenéra Andreu Stramaccioniho. Nesoulad v řadách fanoušků byl už tehdy patrný, když při brance Tomáše Rosického tvrdé jádro netleskalo a ostatní na kotel pískali.

Zástupci ultras se posléze sešli s trenérem Stramaccionim, obsah schůzky však nechtěla žádná ze stran komentovat.

Na spartaforever fandové ultras ostře kritizují

Sparťanští příznivci na svém neoficiálním, ovšem respektovaném serveru spartaforever.cz se k nedělní události v Edenu hojně vyjadřují.

Fanoušek s přezdívkou Sparťanz Marsu napsal: „Chodím výjimečně do kotle a mnohem častěji na protilehlou tribunu, hned vedle kotle. H41. Horší výhled než zprostředka, zato lepší atmosféra. Tak to aspoň dřív bylo. I děti jsem tam bral. Učil jsem je chorály a jak si dávat šálu přes pusu, když se rozhoří pyro a nedá se dýchat. Jsem rád, že se mnou děti v neděli v Edenu nebyly. Neuměl bych jim vysvětlit, proč sparťan v derby, kdy dostaneme jen půlku z obvyklého množství lístků, namísto velmi hlasité podpory Sparty raději bije jiného (a možná i lepšího) sparťana. Jen proto, že za tehdy nerozhodného stavu 0:0 nechtěl křičet, že ten a ten je bastard! Dívám se na svojí permici a říkám si, jestli není poslední. Je to vůbec možný? V sezoně, kdy za nás v základu nastupuje Rosický?

K incidentu se vyjádřil jako jeden z prvních fanda s přezdívkou Milhause:

„Co se tyká derby, není se o čem bavit. Slavia byla lepší. Ale co se dělo v sektoru Sparty? Že mají ultras svůj názor na vedeni či trenéra? Budiž, to je jejich věc, ale aby nás vybízeli k fandění proti klubu?A když jim pak někdo řekne svůj názor a nesouhlas,přiběhne pět bezmozků a jeden tam začne mlátit někoho, za to, že s nimi nesouhlasí? To je hrdina, když má za s sebou další?! Kde to jsme, že se budeme mlátit mezi s sebou?! V neděli nešlo o fotbal, ale o to, co se děje mezi námi, opravdovými fanoušky, a těmi, co se jen chtějí prát a dělat bordel.  Po neděli se opravdu stydím,byla to ostuda a je to smutný. Měli bychom, my fanoušci, držet při sobě a dat jim to najevo. A nebát se - je nás víc.“

Nehrál Lafata kvůli své vstřícnosti k ultras?

Co k tomu dodat? Snad jen to, že trenér Andrea Stramaccioni svými neúspěchy a věčným mícháním se sestavou jen přikládá do už tak velkého ohně. Bývalý sparťan Lukáš Zelenka v Dohránu Plus jej kritizoval za to, že v derby nepostavil do základní sestavy kapitána Davida Lafatu.

„I tahle věc ale může mít souvislost s ultras. Kvůli jejich počínání jim po minulém utkání s Karvinou nešli hráč poděkovat. Jediný Lafata to udělal. I proto možná zůstal sedět v derby na lavičce,“ tvrdí zdroj efotbalu.cz.

Lukáš Zelenka si vzal na mušku i zahraniční hráče a italského kouče: „Zdá se mi, že zahraniční posily přišly do Sparty jen pro peníze, podceňují český fotbal, nehrají s patřičným zaujetím, předvádějí tu jen rekreační sport. A trenér Stramaccioni pak po prohraném derby řekne, že jsou jiné výzvy než derby se Slavií! Jaké jiné výzvy?Všichni, co jsme v derby hráli, víme, že neexistuje větší výzva než tenhle duel. Ten člověk neví, co říká. Tvrdí, že Costa byl nesvůj, protože musel kvůli zranění Hovorky hrát stopera. Vždyť mohl zůstat na své levé straně a stopera mohl hrát Michal Kadlec,“ kroutil hlavou Lukáš Zelenka.

Podle médií to vře i v kabině, Hovorka se měl prý nedávno v šatně strkats Mavubou. „Není divu, Stramaccioni oproti Čechům evidentně protežuje cizince, které si na Letnou přivedl. Třeba Ben Chaim si prý pořád stěžuje na nějaké své bolístky, takže třeba trénuje jen dvakrát do týdne a italský kouč mu to údajně toleruje,“ říká informovaný zdroj efotbalu.cz.

K Ben Chaimovi ještě jedna věc. Když si italský kouč po zápase v Liberci veřejně stěžoval, že hráči Slovanu, konkrétně Coufal, izraelského reprezentanta uráželi kvůli jeho židovskému původu, muselo mu v Edenu znít v uších skandování sparťanských „ultras“. A to nejen známé „Italiano bastardo“, ale i „Jude“ (Slavie).

Sparta potřebuje sportovního ředitele. Kde se „zasekl“ Vozábal?

A vedení? „Generální ředitel Adam Kotalík se nechá v Křetínského deníku Sport slyšet, že by Sparta potřebovala sportovního ředitele. Zřejmě měl na mysli svého jihočeského kamaráda, generálního manažera druholigových Českých Budějovic Martina Vozábala, o jehož příchodu na Letnou se mluví už půlroku. Jenže tam stále není. Proč? V Budějovicích mu měli říct, že když chce odejít na Spartu, ať si vyřídí na jihu Čech své nevyřízené záležitosti, ale že se pak už těžko bude vracet,“ tvrdí zdroj efotbal.cz.

Vzhledem k tomu, kam se dostaly Budějovice, těžko říci, zda by Vozábal byl tou pravou volbou. Český fotbal je ovšem leckdy založen na tomhle regionálním „kamarádšofství“.

Ve Sportu se už propouštělo, co ve Spartě?

Ono je toho víc. Stramaccioni se tváří jako odborník, ale během derby se Slavií vůbec nereagoval na průběh zápasu. Slávisté vhodnou taktikou eliminovali ve středu hřiště tvůrce hry Rosického, italský kouč na to však nijak nedokázal odpovědět a něco na hřišti změnit. Do největšího zápasu sezony pak postaví hráče (Václava Kadlece a Martina Frýdka), jichž se chtěl ještě před nedávnem zbavit). To mínil udělat i s jedním nejlepších hráčů Sparty v minulé sezoně, Rusem Karavajevem. Ten je rovněž mezi náhradníky, místo něj hraje na pravém kraji obrany Zahustel, jenž mj. výrazně chyboval při Škodově uznaném gólu. A tak dále, a tak podobně.

Řešení asi zbude na majiteli Danielu Křetínském. Ať už kvůli situaci kolem trenéra a jeho košatého realizačního týmu, tak kvůli narůstajícím, léty neřešeným, problémům s čím dál tím víc radikálnějšími fanoušky. Křetínského předchůdce ve vedení Sparty, sebevědomý Vlastimil Košťál se nebál téměř ničeho. Strach měl jedině z ultras a z jejich akcí a demonstrací proti klubovému vedení.

Uvidíme, jak si s tímhle nekomfortním stavem Křetínský nakonec poradí. V deníku Sport se v poslední době propouštělo a zvyšovala se cena novin. Jak to bude v mnohem finančně náročnějším „projektu“ Sparta? Do Vánoc prý budeme moudřejší.

Šilhavý ztišil fámy o Jarolímovi. Vyhodí Křetínský Stramaccioniho do Vánoc?