„Míra Stoch, Stoch, Stoch!“ znělo Edenem. A po jedenácti letech se zase řeší „Smrk Spartě“

ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

„Pokud doteď letní přestupová politika Slavie dávala větší smysl než ta sparťanská, pak po vábení Miroslava Stocha jsou si oba kluby kvit,“ naspal 11. srpna 2017 na svůj twitterový účet zástupce vedoucího fotbalového oddělení deníku Sport a můj šéfredaktorský předchůdce v magazínu HATTRICK Jakub Konečný. Co k tomu dodat? Asi klišé o tom, že i „mistr tesař se někdy utne“. Za měsíc po tomto twitteru se totiž zdá, že ze všech letních posil Sparty a Slavie vypadá maličký slovenský reprezentant nejlépe. Dokázal to jak v neděli ve vítězném derby se Spartou (2:0), tak i ve středečním pohárovém duelu s druholigovým Třincem (5:1).

„Míra Stoch, Stoch, Stoch!“ znělo Edenem. A po jedenácti letech se zase řeší „Smrk Spartě“

Červenobílí „s druhou jedenáctkou“ (z hráčů, kteří absolvovali derby, nastoupil v základní sestavě jen Bořil) po profesorském výkonu a neproměnění několika šancí dostali ve středu od Třince po rohu gól do šatny a šli do kabin za senzačního stavu 0:1. Krajana Jakuba Hromadu ovšem po pauze vyměnil Miroslav „Miňo“ Stoch a hra Slavie se jako by mávnutím kouzelného proutku rázem změnila. Slovenský „minizáložník“ ji totiž dokonale rozhýbal. Byl všude.

V závěru utkání se proto bojovník Stoch dočkal od čtyřtisícové návštěvy bouřlivých ovací. Začala to východní tribuna, která na známý britský popěvek „Agadoo, doo, doo“ (v češtině od slávisty Františka Ringo Čecha „Já už jdu, jdu, jdu“), skandovala „Míra Stoch, Stoch, Stoch, Míra, Míra, Míra Stoch!“. Záhy se přidal kotel na Tribuně Sever a pak celý stadion.

Nebylo divu, že byl Miroslav Stoch diváky vyzván, aby šel coby nejlepší hráč utkání po zápase na Tribunu Sever předříkávat tradiční slávistickou děkovačku. Ovšem nejspíš kvůli nezodpovědnému „našeptávači slov“ v podobě středečního vůdce kotle (Stoch a další noví či zahraniční hráči text děkovačky ještě nemusejí dokonale znát) došlo k záležitosti, kterou nyní řeší jako jedno ze svých hlavních témat diskutéři na webu slavistickénoviny.cz i na oficiálních stránkách slavia.cz.

Zopakoval „hooligans verzi“ děkovačky

Stoch totiž opakoval téměř jedenáct let starou „hooligans verzi“, v níž se mj. skanduje „Smrt Spartě!“. Tedy verzi, kvůli niž musel dnešní vedoucí mužstva Stanislav Vlček spolu s Pavlem Fořtem a Radkem Dosoudilem v listopadu 2006 na disciplinárku. Její bývalý šéf Alexander Károlyi však tehdy hráče nepotrestal, museli se jen rivalovi z Letné omluvit.

S přihlédnutím k charakteru přestupku disciplinární komise od potrestání hráčů upustila. Ukládá však klubu a hráčům, aby se za nesportovní chování písemně omluvili představenstvu Sparty a všem jejím hráčům do 22. listopadu 2006,“ uvedl před jedenácti lety bývalý předseda disciplinární komise Alexander Károlyi.

Slávističtí fanoušci nyní v internetových diskuzích Stochova našeptávače většinově kritizují a napadají. Menšina volí smířlivější postoj.

Jak napsal při desetiletém výročí děkovačky loni v listopadu na idnes.cz Petr Šedivý, protože se první děkovačka před téměř jedenácti lety v Mladé Boleslavi dostala až k disciplinární komisi, musela se její slova změnit do dnešní podoby.

Oficiální slávistická děkovačka

 Vždycky jsme s váma!

Červenobílá!
Bojová síla!
Slavie!
Praha!
Vždycky jsme s váma!
Po výhře!
Po prohře!
A proto - ať žije Slavie!“

Slova předříkává buď jeden z fanoušků, nebo některý z hráčů. Ostatní po něm sborově opakují, a to vsedě. Až při posledních slovech se všichni postaví a tleskají.

Vlček: „Dnes to beru s humorem, ale bylo to nepříjemné“

Třeba po vyhraném derby je to hodně příjemné, taková třešnička na dortu. Děkovačka je vyvrcholení zápasu, který si pak i díky tomu užijete až do konce. Naši fanoušci jsou v tomhle skvělí,“ řekl pro idnes.cz bývalý útočník a současný vedoucí mužstva Stanislav Vlček. Ten pamatuje i zmíněnou premiérovou děkovačku z listopadu 2006. Se spoluhráči přišel po výhře 3:1 v Mladé Boleslavi ke kotli fanoušků - do té doby fotbalisté divákům jen zatleskali a odešli, ale tentokrát si sedli na trávník a zpívali s fanoušky „Červenobílá! Bojová síla!“ Děkovačka začínala stejnými slovy jako dnes. Ale obsahovala i spojení „Smrt Spartě!“. Jak už bylo uvedeno, disciplinární komise následně nařídila Stanislavu Vlčkovi, Pavlu Fořtovi a Radku Dosoudilovi, které usvědčil videozáznam, aby se rivalovi z Letné omluvili.

Teď už na to vzpomínám s humorem, ale tehdy se o tom mluvilo hodně a bylo to nepříjemné. Bohužel, stalo se... Už je to dlouhá doba a teď můžu říkat, že jsem byl u první děkovačky,“ vzpomínal Vlček.

Šli jsme tehdy do kabiny a řekli jsme hráčům, že jsme si to neuvědomili a rozhodně to nebylo nic cíleného. Ale celá ta myšlenka, že hráči po zápase přijdou a zazpívají si s fanoušky, se nám zalíbila, takže jsme děkovačku upravili do stávající podoby,“ popisoval pro idnes.cz fanoušek Lukáš „Strašák“ Vala, který slávistický kotel dlouho vedl.

Prý to bylo jen předvánoční přání

Po jedenácti letech se ve středu tyhle vzpomínky oživily. V listopadu 2006 otevřel celou kauzu svým článkem bývalý fotbalový novinář Mladé fronty DNES Filip Saiver (dnes týdeník Instinkt), za což se mu při nejbližším domácím utkání Slavie na Strahově dostalo z kotle nevybíravých projevů. (Věc se stala i terčem vtípků. Slávističtí fanoušci třeba vymysleli, že to novináři jen špatně slyšeli, že to bylo pouhé přeslechnutí a že v předvánočním čase šlo o přání „Smrk Spartě!“)

KAUZIČKA SE NEUTUTLÁ

Internetové obavy fanoušků Slavie, že by disciplinárka po středeční děkovačce mohla Stochovi udělit trest v podobě zákazu herní činnosti nebo mu napařit značnou finanční pokutu, jsou ale nejspíš zbytečně. Jednak je tu Károlyiho precedent z kauzy „Vlček a spol.“ před jedenácti lety a jednak, když Bačkova komise neřešila ani údajné antisemitské projevy vůči sparťanovi Ben Chaimovi po zápase v Liberci a léta je imunní vůči skandování „Jude“ (Slavie), těžko se bude (a může) zabývat Stochovou záležitostí.

Ovšem nebylo by asi marné, kdyby se Miroslav Stoch, očividně jinak ve vynikající pohodě, dopředu rivalům z Letné omluvil. Ostatně už ve středu večer jej ještě na hřišti po příchodu z děkovačky zastavili na pár slov jak trenér Jaroslav Šilhavý, tak generální ředitel Slavie Martin Krob.

Ututlat tuhle kauzičku asi nejde, když ji tolik řeší samotní fanoušci na oficiálním i neoficiálním slávistickém webu. Ostatně sami fandové by si měli na Tribuně Sever mezi sebou věc vyřešit. Návrat k osvědčenému a lety zmoudřelému vůdci kotle Lukáši „Strašákovi“ Valovi je jedním z řešení.

A Miroslav Stoch už asi jistě i od svých nadřízených ví, že nemá – ani v euforii – veřejně opakovat, co mu kdo našeptá.

"Podle sobotního vydání deníku Sportu byl Stochovým středečním"našeptávačem" fanoušek, který po utkání na Bohemians (0:0) hodil zpátky na hřiště dres věnovaný Halilem Altintopem. A také, už před rokem v červenci,  když Slavia v úvodním utkání 2. předkola Evropské ligy v estonském Tallinnu prohrála na půdě tamní Levadie 1:3, měl být tento fanda ve skupině lidí, kteří po zápase na hráče nesouhlasně řvali a vytýkali jim slabý výkon."