Nadějný středopolař Havelka: Proč Liberec? Bylo to moje rozhodnutí

Nadějný středopolař Havelka: Proč Liberec? Bylo to moje rozhodnutí
ROZHOVOR

Loni zažil skvělou premiéru ve sparťanském dresu, s reprezentační devatenáctkou se v červenci objevil na mistrovství Evropy v Gruzii! V létě poskočil do národního týmu U20, pražskou Spartu však vyměnil za Slovan Liberec. 

Dočkal se premiérové ligové branky, na místo v základní sestavě ale stále čeká. Řeč je o teprve 19letém středopolaři Filipu Havelkovi, který v rozhovoru pro HATTRICK.cz a eFotbal.cz mimo jiné prozradil, jaké to je sedět v jedné šatně s Tomášem Rosickým nebo proč se před sezonou vydal právě pod Ještěd.

Rozhodnutí, že letošní sezonu strávíte na hostování, vzešlo od vás nebo spíše od Sparty? Naznačil vám trenér, že s vámi nebude počítat?

Bylo to rozhodnutí z mé strany. Poté, co jsem měl tu příležitost nakouknout do dospělého fotbalu, když jsem strávil půlrok v A-týmu Sparty, jsem chtěl udělat další krok v kariéře. A řekl jsem si, že vydat se cestou hostování, někam, kde budu dostávat více prostoru, není špatná volba. S trenérem jsem svůj odchod moc neprobíral.

Proč právě Slovan Liberec? Co v tom sehrálo největší roli? Jiné kluby ve hře nebyly?

Nechal jsem se inspirovat hráči, jako byli David Pavelka, Martin Frýdek nebo třeba David Hovorka, jejichž cesta do dospělého fotbalu vedla mimo jiné právě přes Slovan Liberec. Také když jsem se ptal v kabině kluků, kteří Libercem prošli, říkali, že jde o dobrou volbu. To mi rovněž dost pomohlo v rozhodování.

Jak tuhle volbu hodnotíte po devíti kolech? Do základu jste se zatím nedostal, na kontě máte šest startů především z lavičky…

Je to tak, je to pro mě v určitém směru lehké zklamání. Hlavním důvodem mého hostování bylo, abych co nejvíce hrál. Na druhou stranu to beru tak, že trenér má určitě důvod, proč jsem se do základní sestavy ještě nedostal. Je to pro mě motivace do další práce. Chci se tam probojovat a ukázat mu, že na to mám.

Zato proti Mladé Boleslavi (3:0) jste si v nastaveném čase připsal premiérovou ligovou trefu. Jak se zrodila?

Dostal jsem se na hřiště až koncem zápasu. Chtěl jsem toho stihnout co nejvíce a být tak prospěšný týmu. Mladá Boleslav nějakých deset minut před koncem hru hodně otevřela, z čehož pak vznikaly velké díry v její obraně. V jedné takové situaci se mi otevřel prostor, do kterého jsem si naběhl a po krásné přihrávce Petra Ševčíka jsem šel sám na bránu. Měl jsem radost, že se mi to podařilo proměnit.

Jak jste zapadl do kabiny? Vzhledem k tomu, že jste v Liberci narazil na další sparťany Matěje Pulkraba nebo Jiřího Kulhánka, to bylo asi jednodušší, ne?

Já si myslím, že mě mezi sebe vzala dobře. Samozřejmě jsem byl rád, že tam nejsem sám. Bylo to pro mě určitě trochu snazší, když tam Matěj a Jirka byli, s nimi se znám už déle.

Syn Hapala slýchával, že je protekční dítě. Bral jsem to jako motivaci, říká opora Prostějova

Hodnotíte první třetinu HET ligy 2017/18 z pohledu Liberce kladně či nikoliv? Panuje se šestým místem spokojenost?

Naším cílem před sezonou bylo držet se v klidném středu tabulky a nebýt na sestupových příčkách. Takže si myslím, že zatím můžeme být se svou pozicí v tabulce spokojeni.

A co výsledky Sparty, ty hodnotíte jak? Sledujete pravidelně své spoluhráče?

Samozřejmě Spartu sleduji pravidelně. Je očividné, že si představovala jiný vstup do sezony. Ale já věřím, že si to všechno herně i výsledkově sedne a Sparta se dostane zase tam, kam patří!

Na sparťanské áčko máte zatím dobré vzpomínky? Na starty v Evropské lize proti Southamptonu nebo Rostovu se asi jen tak nezapomíná.

Byly to pro mě obrovské zážitky a zkušenosti. Určitě na to jen tak nezapomenu.

Loni na podzim jste navíc prožil úspěšnou ligovou premiéru v základní sestavě proti Karviné (3:0). Jak se vám tehdy zápas vydařil?

Bylo to v době, kdy byla ve Spartěvelká marodka. Zrovna před zápasem s Karvinou nám ze sestavy vypadli všichni střední záložníci, takže jsem dostal příležitost. Cítil jsem se v tom utkání dobře, i díky spoluhráčům, kteří mi hodně pomohli. O to to bylo příjemnější, že jsme ten duel vyhráli 3:0.

Jak je to být v jednom týmu s Tomášem Rosickým? Jeho přítomnost v kabině a zvlášť pak na hřišti vás asi musela těšit, ne?

Pro mě osobně je to jako sen! Jako malý jsem měl jeho plakáty vylepené v pokoji, vždy jsem obdivoval jeho hru. A najednou jsem seděl vedle něho v jedné šatně. Nepopsatelný pocit!

Jak vzpomínáte na trenéra Davida Holoubka, který právě táhl Spartu loňským podzimem v EL i v lize? Vy jste s ním navíc zažil úspěšnou sezonu 2015/16 ve sparťanském dorostu U19, kdy jste ovládli ligu už dva měsíce dopředu…

Je to trenér, který mi dal šanci v dospělém fotbale, za což jsem mu vděčný. Vedl mě předtím i ve sparťanském dorostu, kde jsme pod jeho vedením byli opravdu hodně úspěšní. Na hraní pod jeho vedením vzpomínám rozhodně pozitivně.

Porazil Manchester United s Rashfordem, dnes hraje ČFL. To je život, říká Grobár

Post středního záložníka je vám blízký už odmala? Nikdy jste na jiné pozici nehrál?

Na postu středního záložníka hrají od svých deseti let. Když jsem byl mladší, hrával jsem útočníka.

Vynechat nesmíme ani reprezentaci, zvlášť pak nedávné mistrovství Evropy do 19 let v Gruzii. Těsná semifinálová porážka s Anglií mrzí doteď, nebo už jste to pustil z hlavy?

Nedá se na to jen tak zapomenout… Celé EURO bylo pro nás všechny obrovský zážitek! Ale samozřejmě vždy, když si vzpomenu na zápas s Anglií, tak si říkám, jaká je to škoda, že jsme to nedotáhli do vítězného konce.

Teď jste od léta v reprezentačním týmu U20, zatím jste porazili Portugalce nebo potrápili Němce. Šlape to zatím v pohodě? Partu máte dobrou?

Myslím si, že výsledkově i herně jsme zatím obstáli dobře. Zvlášť proti takovým týmům jako jsou právě Portugalsko s Německem. Důležité však bude, jak na tyto výkony v dalších zápasech navážeme. Partu máme skvělou, což se pak projevuje i na hřišti.

Co další plány do budoucna? Těšíte se na návrat do Sparty, nebo si dokážete představit setrvání v libereckém dresu?

Mám hostování do léta, za tu dobu se může stát spousta věcí. Uvidíme, co bude. Ale co se týče návratu do Sparty, tak momentálně je v týmu obrovská konkurence a já musím myslet na to, že ve svém věku potřebuji co nejvíce pravidelně hrát.

A zahraničí vás neláká? Kdyby přišla nějaká nabídka, využil byste ji?

Zahraničí mě samozřejmě láká. Pokud by nějaká nabídka skutečně přišla, zvážil bych ji.

Záložníkovi Slovanu Liberec a české reprezentace do 20 let Filipu Havelkovi děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů ve fotbalovém i osobním životě.