Reprezentační debutant Falta: Je to velký skok! Ale s jídlem roste chuť

Reprezentační debutant Falta: Je to velký skok! Ale s jídlem roste chuť
ROZHOVOR

V loňském druholigovém ročníku jej trápila malá produktivita, teď táhne svůj tým vstříc snové sezoně a neuvěřitelným úspěchům v nejvyšší soutěži! Hlavní strůjce vzestupu Sigmy Olomouc zatím připravil jeden gól a sám třikrát skóroval, za sebou má i první reprezentační sraz A-týmu během zápasů s Ázerbájdžánem a San Marinem. 

Řeč je o 24letém záložníkovi Šimonu Faltovi, jehož aktuální výkony v dresu Hanáků mu vynesly zaslouženou pozvánku do nároďáku.Především právě na tohle téma došla řeč v rozhovoru pro HATTRICK.cz a eFotbal.cz, byť se na hřiště nakonec nedostal.

Ještě loni vás trápila produktivita ve druhé lize, teď jste oblékl národní dres. To je celkem solidní skok, nemyslíte?

Celkově je to určitě velký skok, když si vezmu, že teprve před chvíli jsme se Sigmou postoupili do nejvyšší soutěže.Ale někdy to prostě sedne a jak se říká – s jídlem roste chuť. Doufám, že v takových výkonech budeme pokračovat i nadále.

Když jsme spolu mluvili naposledy, načal jste ligu dvěma góly proti Mladé Boleslavi. Napadlo vás tehdy, že se o dva měsíce později objevíte v reprezentaci?

To samozřejmě ne. Byl to první zápas v sezóně a řekl bych, že výkon ještě nebyl úplně optimální. Ale od první výhry jsme se odpíchli jako tým. Zjistili jsme, že se dá vyhrát s každým a nastartovali jsme tak skvělý úvod ligového ročníku.

Většina fanoušků vaši premiérovou nominaci na Ázerbájdžán a San Marino pochvalně kvitovalo, setkal jste se s podobnými pozitivními reakcemi i ve svém okolí?

V mém okolí jsem na mou první nominaci registroval jen pozitivní ohlasy, za což jsem strašně rád. Stejně tak, jako bylo přáno mě,přeji i ostatním.

Kdo vás vůbec poprvé oslovil? Volal vám přímo trenér Karel Jarolím? Jak s ním probíhala komunikace přímo na srazu?

Poprvé jsem to uslyšel od spoluhráče Uroše Radakoviče. Měli jsme dopoledne trénink, a když jsem se z něho vracel do šatny, tak za mnou přišel a gratuloval mi. Komunikace probíhala dobře, a to nejen s trenérem Jarolímem, ale i se všemi ostatními. Všichni na mě byli příjemní a milí, za což jsem byl hodně vděčný.

Říkal jste, že si pamatujete kvalifikaci s Hřebíkem i turnaj ve Francii pod Hoftychem, tohle byly vaše nejlepší reprezentační vzpomínky. A-tým, byť jen z lavičky, tohle předčil?

Řekl bych, že ano. I když budu rád vzpomínat na mládežnické turnaje, dostat pak nominaci do áčka fotbalové reprezentace je vždycky něco více.

Jak se vám v nároďáku líbí? Nálada byla na srazu i přes nulovou šanci na postup na mistrovství světa dobrá?

Pochopitelně všechny mrzí, že se nepostoupilo, ale tak už to prostě někdy je. Nálada byla dobrá a mně se na srazu líbilo.

Kolik hráčů jste před srazem v národním týmu znal? Určitě vím o Tomáši Kalasovi, s nímž jste úspěšně bojoval ve středoškolském poháru v atletice.

Přesný počet nevím, ale bylo jich dost. Buď právě zmiňovaný Tomáš Kalas, nebo další kluci, s kterými jsem se potkal v mládežnických reprezentacích.

Nastupoval jste za národní tým U18, U19 i U20, vyzkoušel jste si i dres Lvíčat. Jde vůbec jednadvacítka s A-týmem porovnávat? Ať už na hřišti, nebo mimo něj.

Jaké je to na hřišti, to zatím bohužel porovnávat nemůžu. Mimo něj je to odlišné v tom, že u A-týmu je větší servis kolem hráčů a i samotní hráči jsou určitě vyspělejší, ať už fotbalově, nebo jako osobnosti.

Jsou dny, kdy toho mám dost, vzkazuje Koubek z Rennes. K překonání Čecha se neupíná

Nemrzí vás přece jen trochu, že jste si ve zbytku kvalifikace na MS 2018 nezahrál? Především doma proti outsiderovi ze San Marina se to dost nabízelo.

Na hřiště jsem hodně chtěl, ale bohužel se na mě nedostalo. Beru to jako motivaci k další práci, abych přesvědčil, že to nebyla náhoda. Věřím, že časem se dostanu i na trávník.

Věděl jste už dopředu, že proti Ázerbájdžánu ani proti San Marinu vůbec nenastoupíte? Nebo možnost naskočit na hřiště tu byla celou dobu?

Dokud se třikrát nevystřídalo, tak jsem stále věřil, že se tam dostanu.

Na Hané to zatím také šlape na jedničku, ne? Druhé místo s dvaceti body za Plzní po devíti kolech asi nikdo nemohl očekávat…

Určitě nikdo před sezonou nečekal, že bychom na tom mohli takhle být. Povedl se nám začátek soutěže a šli jsme zápas od zápasu. Výsledek je pro nás zatím skvělou odměnou za naši práci.

Budete chtít setrvat na pohárových příčkách co nejdéle, nebo to spíše berete tak, že na sestup máte solidní náskok a můžete hrát v klidu? Změní se nějak po úvodní třetině ligy vaše cíle?

Já zůstávám nohama na zemi, takže to beru tak, že už můžeme hrát více v pohodě. Na druhou stranu teď je síla týmu až neuvěřitelná a dává nám to klid na práci. Kdo ví, co se z toho vyklube. Nic se nemění na tom, že každý zápas je pro nás důležitý a chceme ho vyhrát. Kdyby to ve výsledku stačilo na poháry, bylo by to fantastické.

Už jsem zmiňoval, že jste dal v prvním ligovém duelu dva góly, doteď ale máte na kontě „pouze“ tři. Panuje s touhle bilancí po devátém kole spokojenost?

Jak říkáte, po prvním kole byly dva, teď jsou tři. Určitě jsem chtěl dát gólů více, ale vždycky pro mě bude důležitější týmový úspěch a s tím jsem nyní spokojený maximálně.

K tomu navíc máte jednu asistenci, mohlo jich být ale daleko více, kdyby spoluhráči lépe využili vaše parádní přihrávky. Skvělý přehled a kreativita, vnímáte právě tyhle věci jako vaše přednosti?

Ano, asi jich mohlo být více, ale takový je fotbal. Ne všechno končí gólem a spoluhráčům to rozhodně nevyčítám. Jsem hlavně rád, že se do těch šancí dostáváme. O kreativní řešení se vždy snažím, v dnešní době tyhle věci podle mého názoru rozhodují zápasy. A já chci pokaždé vyhrát.

Sigma Olomouc solidně jede, a pokud si formu udrží, v reprezentaci může mít více zástupců. Co třeba takový Jakub Plšek, ten by si podle vás nominaci zasloužil?

Přesně, musíme si udržet formu. Pak věřím, že i ostatní kluci z týmu budou atraktivní pro reprezentaci. Jestli si někdo nominaci zaslouží nebo ne, to mi nepřísluší hodnotit. Ale samozřejmě bych mu to moc přál stejně jako ostatním, protože jde o skvělou zkušenost.

V zimě jste absolvoval testy v dánském Bröndby Kodaň, ale chtěl jste dokončit práci v Sigmě. Teď byste se rozhodl jinak? Co když v lednu přijde nějaká zahraniční nabídka?

Ano, moc se mi tam líbilo. My jsme však měli v Sigmě jasně daný cíl, věděl jsem, že sezonu dokončím v Olomouci. A nelituji toho. Přivedlo mě to tam, kde teď jsem. Momentálně jsem nadmíru spokojený, a to ve všech ohledech. I kdybych mohl, tak bych své rozhodnutí nezměnil. Co se týče nabídek, ty zatím vůbec neřeším. Jestli něco přijde, tak o tom budu přemýšlet, až to skutečně přijde. Nyní se chci soustředit jen na fotbal.

A co vedoucí Viktoria, té byste nedal košem? Někde jsem nedávno četl, že se vám dost zamlouvá, na rozdíl od Sparty se Slavií.

To bylo trochu zkreslené. Otázka byla, který z týmů – Plzeň, Sparta, Slavia – podle mě momentálně předvádí nejlepší fotbal. Blízký vztah nemám ani k jednomu z těchto klubů. Převážnou část své kariéry jsem v Sigmě, takže to je jediný klub, ke kterému mám bližší vztah.

Záložníkovi Sigmy Olomouc a české reprezentace Šimonu Faltovi děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů ve fotbalovém i osobním životě.

Sigma jde cestou agresivity, poctivosti a odpovědnosti. I to zavřelo Ordošovi dveře