Zmatený Limberský: Chtěl volit Okamuru, fandil ODS… Vízek první mezi Sportovci

Zmatený Limberský: Chtěl volit Okamuru, fandil ODS… Vízek první mezi Sportovci
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

S volbami a sportovci je to někdy docela zábava. Bývalá hvězda AC Milán George Weah, dosud jediný africký držitel Zlatého míče (ten obdržel v roce 1995, kdy byl zvolen i nejlepším fotbalistou roku podle FIFA), by se ovšem mohl stát prezidentem Libérie. V roce 2005 se mu to ještě nepovedlo, ale nyní v této západoafrické vyhrál první kolo voleb. 

Nejlepší fotbalista všech dob Brazilec Pelé býval v devadesátých letech zase ve své zemi ministrem sportu. A v Česku? I tady pronikli o víkendu sportovci do poslanecké sněmovny – konkrétně hokejový gólman Milan Hnilička (ANO) či skokan na lyžích Jakub Janda (ODS), jehož starší skokanský kolega Pavel Ploc (ČSSD) naopak parlamentní lavice opouští. Co fotbalisté? Ti především pobavili svou přítomností na kandidátkách hnutí „Sportovci“ svérázného exsenátora za ODS Vlastimila Sehnala, o které někteří ani pořádně nevěděli (Horst Siegl) či se proti ní dokonce hlasitě bouřili (Petr Rada). Ovšem mediální fotbalovou hvězdou parlamentních voleb 2017 se stala poněkud zmatená opora Viktorie Plzeň David Limberský.

Ten se totiž nejprve o víkendu pochlubil na Instagramu snímkem volebního lístku Okamurovy SPD s nápisem „Zkouším, novou krev… souhlas?“ (viz přiložený snímek). Okamžitě sklidil na sociálních sítích bouři odporu typu hlášek „blbec je blbec a blbcem zůstane“. S chutí to zveřejnil i Nedělní Blesk, server expres.cz ad.

Limberský se tohoto ohlasu nejspíš lekl, takže později v anketě Blesku.cz sdělil:„Fandil jsem ODS, ale chtěl bych je vidět výš. Naopak ANO má z mého pohledu moc velkou sílu. Takže celkově příliš spokojený nejsem.“

O SPD ani slovo.

Tak jak to je? Vhodil nakonec Limberský do urny lístek SPD, nebo ODS? A volil vůbec?Nebo jen nechtěl býti na sociálních sítích za „blbce“, tak médiím tvrdil něco jiného než předtím na Instagramu? Nebo si dělal pouze legraci mezi kluky ze Štruncových sadů?

Těžko říct. Snad jen to, že se takto zpravidla chová trochu zmatený, hodnotově a názorově neukotvený chlapec či spíše mladý muž na pokraji středního věku.

Chce si snad zavřít dveře do Evropy?

Zkouší novou krev? Ví Limberský, že Okamurova SPD chce mj. vystoupit z Evropské unie, což by i místním fotbalistům značně komplikovalo život? Nezkoušel to už kdysi v Itálii? Nechce jít snad na stará kolena vydělat si ještě nějaké to euro do Evropy?

Proto touží po zavřených hranicích? Chtěl by spadnout mezi fotbalisty mimo EU, jejichž počet bývá v zahraničí, stejně jako v české lize, limitován? 

Nevím, proč si v téhle souvislosti vybavím slavný výrok respektovaného českého psychologa Slavomila Hubálka: „Nedivte se ničemu, třetinu národa tvoří pitomci.“

Kteří volí proti svým vlastním zájmům, dodávám k tomu.

Vízek v Praze jasně vyhrál, druhý Siegl, čtvrtý Berger

Sluší se k tomuto tématu ještě připojit pár slov a údajů k Sehnalově hnutí jménem „Sportovci“, za něž kandidovala řada současných i známých bývalých fotbalových tváří. I když někteří o tom moc nevěděli (třeba Horst Siegl) nebo dokonce byli vehementně proti své kandidatuře (Petr Rada). Pražský lídr Ladislav Vízek se zase jako čert kříže bál svého případného úspěchu…

Nutno uznat, že exsenátor Vlastimil Sehnal, jihomoravský „úleťák“, jak jej nazval kolega z časopisu Týden Jakub Kvasnička, nashromáždil nečekaně vysoký počet dříve slavných jmen z fotbalu i z jiných sportů.

Ovšem možný skrytý „byzsnyplán“ - získat alespoň jeden a půl procenta a pak vyfasovat sto korun za každý hlas–nevyšel. Sportovci dostali v celém Česku celkem jen 10.593 hlasů (v Praze 1243), tedy pouhé dvě desetiny procenta. Skončili z 31 kandidujících strana hnutí na 15. místě, tedy jako šestí nejlepší z neparlamentních stran. Ovšem nechali za sebou třeba známou extrémistickou Dělnickou stranu sociální spravedlnosti vedenou Tomášem Vandasem. Tu porazili o 191 hlasů!

Zajímavé jsou výsledky fotbalistů v jednotlivých krajích. Lídr pražské kandidátky Ladislav Vízek udržel v hlavním městě první místo a dostal nejvyšší počet 217 preferenčních hlasů. Horst Siegl poskočil ze čtyřky na druhou příčku (163 preferencí), Jan Berger z devítky na čtvrté místo (115), Tomáš Skuhravý z šestky na pátou příčku (80) a Jiří Novotný z jedenáctého místa na sedmé (59). V Praze kandidovali mj. i Tomáš Rada, František Knebort, Zdeněk Peclinovský či dlouholetý kustod české reprezentace Jiří Šíma.

Nechtěná výhra Petra Rady

Ve Středočeském kraji poskočil z devátého místa na první (48 preferencí) trenér Petr Rada, přestože tvrdil, že na žádné kandidátce vůbec není. Hned za ním skončil na druhé příčce známý rozhodčí Pavlín Jirků (40 preferencí), přestože kandidoval až jako jedenáctka. Ve středních Čechách do toho šli i Marek Sedláček či bývalý útočník pražské Sparty a Viktorie Žižkov, dnes padesátiletý Marek Trval nebo Jaroslav Němec.

V Jihočeském kraji, kde vyhrál bývalý trenér Kateřiny Neumannové Stanislav Frühauf, skončil čtvrtý současný kouč Dynama České Budějovice David Horejš (původně na desátém místě, 32 preferencí) před bývalým hráčem mistrovské Slavie Jiřím Lerchem (původně až šestnáctka, 28 preferenčních hlasů).

Karel Rada na Plzeňsku třetí, Pulpit klesl

V Plzeňském kraji, kde zvítězil házenkář Martin Šetlík, byl třetí vicemistr Evropy z Anglie 1996 a současný trenér národního mužstva žen Karel Rada (původně až šestka, 51 preferencí). Šestý byl bývalý dlouholetý plzeňský kouč Zdeněk Michalek (43). Ovšem až na sedmé místo se propadl lídr kandidátky, známý trenérský bouřlivák Martin Pulpit (35 preferencí). Na Plzeňsku kandidovali mj. i Stanislav Purkart, Petr Smíšek, další exslávista Robert Vágner nebo Aleš Jindra.

V Karlovarském kaji byl nejúspěšnější předseda FC Slavia Karlovy Vary Stanislav Štípek (původně trojka, 49). Ze čtvrtého místa poskočil na druhé (48 preferencí) František Dřížďal, slávistický objev mistrovské sezony 2007 až 2008.Trenér vicemistrů Evropy 1996 Dušan Uhrin starší klesl z dvojky na třetí příčku (41 preferencí). A Josef Němec, bývalý útočník Sparty a Dukly, dnes spolukomentátor České televize, skončil čtvrtý (38 preferencí, původně až sedmička).

V Ústeckém kraji obhájil druhou příčku na kandidátce bývalý kouč české jedenadvacítky, dnes sportovní ředitel FK Teplice Jakub Dovalil (19 preferencí), třetí skončil trenér Petr Němec (původně až dvanáctka, 19 preferencí).

Kolář, který vychytal Slavii, třetí na Liberecku, vítězem Janů

V Libereckém kraji poskočil z desáté pozice na první příčku dlouholetý kapitán Slovan Liberec Tomáš Janů (23 preferencí), druhý skončil Petr Papoušek (obhájil pozici na kandidátce), třetí současný liberecký brankář Ondřej Kolář, který v neděli vychytal Slovanu výhru 2:1 na Slavii (původně pátý, 21 preferencí). Čtvrtý byl Tomáš Čížek (z šestnáctého místa, 20), pátý Miroslav Holeňák (původně dvanáctka, 18) a sedmý Ondřej Kúdela (šestka, 15).

V Královéhradeckém kraji vyhrál Tomáš Sedláček (původně trojka, 28 preferencí), v Jihomoravském kraji obhájil pozici lídra kanonýr Libor Došek (142 preferencí), na třetí místo se z třináctky posunul Jan Trousil (62), sedmý skončil Martin Zúbek (původně až devatenáctka, 48).

Na Vysočině, kde vyhrál hokejový mistr světa Milan Chalupa před kolegou Oldřichem Válkem, skončil šestý Václav Koloušek (původně pětka, 20), Ve Zlínském kraji byl původní lídr, trenér Ludevít Grmela, druhý (33 preferencí).

Vítěz Vaniak na Hané porazil druhého Druláka

V Olomouckém kraji zvítězila původní pětka, brankář Marin „Čaroděj“ Vaniak (87 preferencí) před vicemistrem Evropy z Anglie a Fotbalistou roku 1995 Radkem Drulákem (63 preferencí). V Moravskoslezském kraji pak skončil bývalý československý reprezentační brankář a olympijský vítěz z Moskvy 1980 Jaroslav Netolička čtvrtý (původně trojka, 45 preferencí) a kanonýr Václav Daněk (původně dvanáctka) šestý (40).

Pěkné, ale přiznám se, že fotbalisty vidím raději na hřišti než v parlamentních lavicích. Z tohoto pohledu to tedy skončilo dobře a Ladislav Vízek má určitě radost, že do poslanecké sněmovny nemusí. I když by tím na druhou stranu nabyl v nepříjemných soudních sporech proti Romanu Berbroviimunitu i politickou sílu.

Slávistickou šňůru přetrhlo sparťanské odkladiště, kdy se na Letné poučí?