Zápy prohánějí favority ČFL. Na náš fotbal se dá dívat, těší gólmana, který kryl záda Blažkovi

Zápy prohánějí favority ČFL. Na náš fotbal se dá dívat, těší gólmana, který kryl záda Blažkovi
ROZHOVOR

Po loňském desátém místě a částečné letní obměně kádru se nečekalo, že Zápy budou prohánět favority ČFL a pohybovat se v nejvyšší patrech tabulky. Ale je to tak. Díky sérii čtyř vítězství v řadě se malý klub na Praze-východ vyšvihl už na druhou příčku. „Mužstvo si rychle sedlo a zvedáme se i herně,“ říká za kabinu v rozhovoru pro eFotbal.cz brankář Radim Straka. I v 41 letech patří stejně jako třeba bývalý reprezentant Karel Piták mezi nejvýraznější osobnosti v týmu. A to i díky zkušenostem z angažmá v první lize.

Panuje v kabině s třiceti nasbíranými body ve čtrnácti odehraných zápasech spokojenost?

Myslím, že je to slušný počin, se kterým se moc nepočítalo. A to hlavně z důvodu letní částečné obměny kádru v podobě omlazení. Tým si sedl poměrně rychle a po rozpačitém začátku se začalo herně dařit a tím přibývaly i body na našem kontě.

Body jste ztráceli hlavně v úvodu. Ze kterých utkání se podle vás dalo vytěžit víc?

Určitě nás mrzí ztracené body za remízy z domácích zápasů s Ústím nad Orlicí a Vyšehradem. V obou případech jsme si totiž zasloužili vyhrát.

Předloni druhé místo, v loňském ročníku desátá příčka. S jakými ambicemi vlastně Zápy vstupovaly do této sezony?

Do soutěže jsme vstupovali s ambicemi hrát v první polovině tabulky, popřípadě potrápit favority na postup, což se nám zatím daří plnit.

Teď o víkendu jste si po skalpu Brozan připsali již čtvrtou výhru v řadě. Co se zlomilo, že se vám daří pravidelně vyhrávat a co udělat pro to, aby série pokračovala co nejdéle?

Jak jsem již zmínil, mužstvo si sedlo, ustálila se sestava a přináší to body. Navíc si myslím, že i herně se zvedáme a na náš fotbal se dá dívat. Je ale potřeba neusnout na vavřínech a poctivě se připravovat na další soupeře, jít zápas od zápasu a mít samozřejmě potřebné štěstí, které k fotbalu patří.

Angažmá v lize? Měl jsem si jich víc vážit, přiznává Čtvrtníček. Vyšehradu chce vystřílet postup

Jak hodnotíte aktuální sílu týmu a v čem je podle vás jeho největší přednost?

Síla týmu je především v soudržnosti, každý si poctivě plní své úkoly, které má na hřišti. Také se domnívám, že jsme silní ve standardních situacích, které dost často rozhodují zápasy, hlavně ty vyrovnané.

V Zápech už nějaký ten rok chytáte. Předpokládám tedy, že jste v klubu spokojený…

Spokojený jsem opravdu moc. Na závěr kariéry prožívám krásné fotbalové chvíle se super partou kluků. Chtěl bych tímto zároveň poděkovat vedení Záp, hlavně panu Maškovi, že mi tuto šanci nabídli. Doufám, že to ještě nějaký čas bude trvat. Dokud mi zdraví a výkonnost dovolí, chtěl bych ještě nějakou sezonu odchytat.

Před sezonou posílil Zápy zkušený Karel Piták. Jak moc velkým přínosem je pro tým a jak moc je jeho přítomnost na hřišti znát? Dává i docela dost gólů…

Karel Piták je určitě velkým přínosem pro náš tým. A to nejen na hřišti, kde to je určitě vidět nejlépe, ale také v kabině. I když má za sebou velkou fotbalovou kariéru, je to pohodový kluk, který si na nic nehraje.

Za celou řádku odchytaných sezon v ČFL už můžete porovnávat. Změnila nebo mění se tato soutěž?

Změnu ani moc nevnímám. Samozřejmě je v soutěži mnoho mladých fotbalistů, kteří by mohli být mými syny, ale je zde také spoustu zkušených hráčů. Stále jde o nesmírně vyrovnanou soutěž. Často v zápasech rozhodují maličkosti. Akorát mě mrzí, že ubývají diváci, dříve chodilo na fotbal více lidí.

Na závěr se musím zeptat na vrchol vaší gólmanské kariéry. V Ústí nad Labem jste chytal druhou ligu, v sezoně 1996/1997 jste dokonce nastoupil do ligového zápasu v dresu Bohemians v derby proti Žižkovu a vychytal jste čisté konto. Jak na tuto zkušenost s odstupem času vzpomínáte? Jestli se nemýlím, byl jste v týmu v době, kdy byl jedničkou Jaromír Blažek...

Je to už opravdu hodně dávno. Byly to ale krásné časy, hlavně jsem mohl nabrat spoustu zkušeností, třeba právě od Jardy Blažka i ostatních spoluhráčů, kteří tehdy v Bohemce působili. Byla tam super parta, na kterou jsem měl ostatně štěstí ve všech klubech, kterými jsem prošel. Je opravdu na co vzpomínat.

Kde všude se hraje třetí liga? Pět nejhezčích stadionů v ČFL!